معرفی چند برنامه کاربردی در گنو/لینوکس

SM Player

این برنامه، یکی از بهترین برنامه‌های موجود در حال حاضر در لینوکس و ویندوز برای نمایش تقریبا همه انواع فایل ویدیویی است.
در حقیقت، SMPlayer یک رابط کاربری برروی MPlayer است و علاوه برتمام تنظیمات آن برنامه، امکانات دیگری مثل ذخیره تنظیمات فایل‌ها، پخش ویدیوهای برخط و بارگذاری زیرنویس را به Mplayer اضافه می‌کند.
یکی از قابلیت‌های جالب این برنامه قابلیت ذخیره تنظیمات برای هر فایلی که پخش می‌کند به صورت جداست. در صورتی که مجددا همان فایل را باز کنید،‌ دقیقا جایی خواهید بود که آخرین بار آن را بسته‌اید، با همان تنظیمات، همان زیرنویس، همان Audio track و …

Gnome Subtitles

 

برای ویرایش زیرنویس‌ها، یکی از مناسب‌ترین ابزارها Gnome Subtitles است. این برنامه امکان ویرایش بسیار ساده زیرنویس‌های باز را به شما می‌دهد.
تقریبا تمام فرمت‌های زیرنویس را پشتیبانی کند و به علاوه، امکان تبدیل Encodingهای مختلف به همدیگر را به شما می‌دهد.
یکی از قابلیت‌های جالب این برنامه امکان هم‌زمان‌سازی زیرنویس‌ها است. کافی است دو جمله از یک زیرنویس را با دیالوگ‌ها تنظیم کنید، خود برنامه باقی جملات را بر اساس آن دو جمله تنظیم خواهد کرد.

Geany

 

یکی از معدود برنامه‌هایی که در لینوکس، جای خالی آن را احساس کردم، ++Notepad بود. Geany یکی از برنامه‌هایی است که تا حد زیادی این خلاء را پر می‌کند.
این برنامه با پشتیبانی از تعداد زیادی زبان برنامه‌نویسی و Markupهای مختلف، به شما این امکان را می‌دهد که یک ویرایشگر ساده، دم دست ولی قدرتمند را در اختیار داشته باشید.
این ویرایشگر همچنین امکاناتی مثل تنظیم برنامه‌هایی برای بررسی یا کامپایل فایل در اختیار می‌گذارد و به عنوان یک ویرایشگر کامل می‌توان از آن استفاده کرد. حتی با تنظیمات و افزونه‌هایی می‌توان آن را به یک IDE سبک تبدیل کرد.

HexChat

 

اگر با IRC آشنا باشید، به عنوان یکی از بهترین کلاینت‌های این پروتکل چت، HexChat را به شما معرفی می‌کنم!
کلاینت HexChat بر اساس کلاینت xchat که مدت‌ها بود توسعه داده نمی‌شد، ساخته شده است. Xchat به صورت Dual license ارایه می‌شد و علاوه بر نسخه آزاد، یک نسخه تجاری هم داشت، که HexChat به اجبار آن را کنار گذاشته است.
این برنامه، تمامی قابلیت‌های پروتکل IRC را در اختیار می‌گذارد، به طور کامل از nickserv پشتیبانی می‌کند و علاوه برآن با پشتیبانی از زبان‌های مختلف (مثل پایتون) برای نوشتن افزونه، امکانات بیشماری را به شما می‌دهد.

Shotwell

 

یکی از برنامه‌هایی که برای سازماندهی و ویرایش تصاویر و ارتباط با دستگاه‌های جانبی مثل دوربین‌ها و اسکنرها می‌توان انتخاب کرد، شات‌ول (shotwell) است. این برنامه به عنوان یک ابزار ساده و سبک، اما با امکانات زیاد، برای کاربردهای ساده تا حرفه‌ای یک انتخاب مناسب است.
مرتب‌سازی تصاویر بر اساس برچسب (Tag) و کلمات کلیدی و تاریخ و پوشه وغیره، بریدن، ویرایش و تنظیم رنگ و …، اسلایدشوی عکس‌ها، به اشتراک گذاری عکس‌ها در بسیاری از سایت‌ها از امکانات این برنامه هستند.

K3b

 

کِب (K3b) ابزاری است برای نوشتن روی سی‌دی و دی‌وی‌دی و تقریبا هر نوع دیسک نوری دیگر. این برنامه با امکانات بسیار زیاد و همچنین پایداری بالا و مشکلات کم، می‌توان یکی از بهترین برنامه‌ها در این دسته معرفی کرد.
راحتی کار با این برنامه و قابلیت کار با هر نوع دیسک نوری، این برنامه را به یک گزینه کم رقیب تبدیل کرده است.

Shortlink:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *