چگونه از ابتدا، توزیعی سفارشی بسازیم.

آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که توزیعی را از ابتدا و برای خودتان ایجاد کنید؟ هر کاربر گنو/لینوکس؛ از  زمانی که برای اولین بار به لینوکس پا گذاشته است، حداقل برای یک‌بار هم که شده این فکر در ذهنش خطور کرده است. من نیز در ابتدای امر به‌عنوان یک تازه‌کار از این موضوع مستثنا نبودم و زمان قابل‌توجهی را وقف ایجاد توزیع سفارشی خود کردم. توسعه توزیعی از ابتدا و بدون بهره‌گیری از توزیعی خاص را لینوکس از ابتدا یا LFS گویند اگر چنین چیزی را در توزیعی شنیدید بدانید که آن توزیع یک توزیع سفارشی است.

قبل از این‌که معرفی کتاب را آغاز کنم بهتر است به چند نکته‌ی مهم زیر اشاره‌کنم:
۱اولین نکته این است که مشخص کنیم، شمایی که می‌خواهید توزیع خود را از پایه ایجاد کنید، باید به این نکته دقت کنید که ایجاد یک توزیع گنو/لینوکس یا همان یجاد یک توزیع از ابتدا؛ با دست‌کاری آن کاملاً متفاوت است زیرا که شما باید توزیع را از پایه و از اولین مراحل، بسازید.
اگر شما می‌خواهید تصویر بوت در ابتدای اجرای لینوکس، تنظیمات گرافیکی و ظاهر میز کار و کارهایی ازاین‌دست را انجام دهید بهتر است، توزیع گنو/لینوکس موردنظر خود را انتخاب کنید و باکمی تغییرات آن را برای خود و یا کاربرد موردنظر، سفارشی نمایید.
همچنین اگر نیاز دارید تا  موارد ضروری مانند Boot-Loader یا هسته‌ی لینوکس و به تغییر  دیگر مواردی که به‌صورت پایه‌ای در لینوکس هستند بپردازید، شما قادرید که توزیع خود را از اول و از پایه ایجاد کنید؛ و یک توزیع LFS مخصوص خود داشته باشید. مثلاً برای کارهای سخت‌افزاری خاص یا رباتیک و…
نکته: اگر شما به دنبال یک توزیع با ظاهر و میز کار سفارشی هستید این توضیحات برای شما مناسب نخواهد بود. اما اگر واقعاً می‌خواهید تا یک توزیع گنو/لینوکس را از ابتدا توسعه دهید؛ بهتر است با این مطلب، همراه باشید؛ این راهنمایی برای شماست!
۲ نکات مثبت در ایجاد یک توزیع از پایه (اول)
از نحوه کار موارد داخلی یک سیستم‌عامل آشنا خواهید شد
سیستم‌عاملی منعطف با نیازهای خود ایجاد کرده‌اید
سیستم‌عامل سفارشی LFS شما بسیار کوچک یا بزرگ خواهد بود در اندازه‌ای که شما خواهید خواست.
توسعه‌ی توزیع از پایه LFS می‌تواند به امنیت شما کمک کند. (مطلق نیست)
۳ نکات ضعف ایجاد یک توزیع  از پایه:
توسعه یک توزیع (گنو/لینوکس) از پایه به این معنی است که تمامی ابزارها و نرم‌افزارهای موردنیاز را باید خودتان جمع‌آوری و کامپایل کنید. این موضوع به مطالعه‌ی طولانی، صبر جزیم و زمان کافی  نیازمند است. همچنین شما به سیستمی برای کار با لینوکس جدید خوددارید که فضای کافی نیز داشته باشد. زیرا که منطقی نیست در سیستم فعلی خود به ایجاد توزیع بپردازید.
۴ شاید جالب باشد بدانید که توزیع جن‌تو که توزیعی همانند LSF است نیز بسیار قابل سفارشی‌سازی است و برنامه‌های آن نیز باید کامپایل شوند. سیستم‌عامل کروم شرکت گوگل اخیراً از توزیع جن‌تو استفاده می‌کند و بر این بستر شکل‌گرفته است.
۵ همچنین نیاز است که شما کاربر باتجربه‌ای باشید که از مفاهیم گنو/لینوکس آشنایی کافی دارد و می‌تواند بسته‌های مختلف را تدوین کند، وابستگی‌ها را شناسایی کند که مثلاً اگر نرم‌افزار خاص به وابستگی‌ای نیاز داشت با مشکل برنخورد و یا در زمان اجرا برنامه بتواند به‌درستی از کار محوله بربیاید. همچنین توانایی نوشتن اسکریپت نیز بسیار کلیدی است و شما باید یک اسکریپت نویس قهار باشید و به یک زبان برنامه‌نویسی ترجیحاً C و حتی ++C آشنایی کافی داشته باشید.  بااین‌حال اگر شما کاربر تازه‌کار هستید که دارای گیرایی و درک مطلب کافی هستید،  هم می‌توانید به ایجاد یک توزیع از پایه اقدام کنید. در هر حال مهم‌ترین نکته این است که شورونشاط خود را تا آخر کار حفظ کنید. اگر پشت‌کار کافی نداشته باشید ممکن است در وسط راه خسته شوید.
۶ حال شما به یک راهنمای قدم‌به‌قدم نیاز دارید چیزی که از همان ابتدا تا آخر شمارا راهنمایی کند. LFS دارای راهنمای رسمی برای افراد مختلفی است که در وب‌سایت آن قابل‌دسترسی است بااین‌حال کتب و راهنمایی‌هایی در ویکی‌هایی خاصی درج‌شده‌اند که برای کاربران تازه‌کار تا حرفه‌ای در نظر گرفته‌شده‌اند. کتابی توسط tradepub ایجادشده است که  در صورت تمایل  و  اگر تمام موارد بالا را در نظر گرفته‌اید؛ می‌توانید از لینک زیر به دریافت کتاب موردنظر  و ایجاد توزیع خود از ابتدا  بپردازید:

دریافت لینوکس از ابتدا LSF

در باره کتاب لینوکس از ابتدا!

این کتاب توسط توسعه‌دهنده اصلی و مدیر گروه توسعه LSF یعنی آقای جرارد بیکمنز نوشته‌شده و توسط متیو بورگس و بروس دابس  نیز ویرایش شده است. این کتاب، کتابی ارزشمند است که ۳۳۸ صفحه دارد. اکثر راهنمایی‌های موردنیاز برای ایجاد یک توزیع سفارشی LFS آر می‌توانید در این کتاب بخوانید بامطالعه این کتاب دانش بالایی از اینکه گنو/لینوکس چگونه کار می‌کند را به‌دست خواهید آورد. نصب لینوکس از پایه وقت زیادی را از شما خواهد گرفت و کاملاً  طبیعی است؛ چون  فرآیندی طولانی‌تر از نصب یک توزیع لینوکس از پیش کامپایل شده است. اگر شما واقعاً به ایجاد یک گنو/لینوکس از پایه علاقه دارید؛ پیشنهاد می‌کنم که حتماً این کتاب را دانلود و حتی چاپ نمایید.
اگر لینوکس شمارا مجذوب خودکرده است و یا اگر می‌خواهید توزیع خود را از ابتدا بنا نمایید، مجدداً عرض می‌کنم که این کتاب؛ بهترین در نوع خود است. در آخر تقاضا دارم اگر شما نیز سابقه ایجاد توزیعی از پایه رادارید بهتر است؛ آن را در نظرات با دیگران در میان بگزارید.

Shortlink:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *