مجموعه نرم‌افزار کی‌دی‌ای ۱۵/۰۸ منتشر شد

مجموعه نرم‌افزارهای کی‌دی‌ای ۱۵٫۰۸ که از چارچوب کاری نسخه ۵٫۱۳ میزکار کی‌دی‌ای استفاده می‌کنند، دیروز منتشر شد؛ در این مجموعه نرم‌افزاری که بعد از ارائه نسخه پنج چارچوب کاری کی‌دی‌ای نسخه ۵ منتشر می‌شود، نرم‌افزارهای مختلفی در حال انتقال از نسخه قبلی چارچوب کاری کی‌دی‌ای به نسخه ۵ هستند که در این انتقال در هر نسخه از این مجموعه نرم‌افزاری،  نرم‌افزار جدیدی در این مجموعه افزوده خواهد شد.

در فرآیند انتقال نرم‌افزارها، چارچوب کاری سابق حفظ شده است و در برخی موارد که انتقال به چارچوب کاری جدید کامل نشده است،  محصولات قدیمی عرضه می‌گردند؛ تا زمانی که انتقال کامل تمامی نرم‌افزارهای این مجموعه به نسخه پنجم کامل شود، در نسخه‌های قبلی نرم‌افزار کی‌دی‌انلایو نیز به این مجموعه افزوده شده بود که در نسخه جدید نرم‌افزار مدیریت آرشیوم «ARK» و نرم‌افزار مدیر پرونده «Dolphin» نیز به نسخه ۵ چارچوب کاری کی‌دی‌ای ۵ منتقل شده‌اند.  گفتنی است نسخه ۴٫۱۳ از چارچوب کاری کی‌دی‌ای چند روزی است منتشر شده‌است.

dolphin15.08فرآیند انتقال نرم‌افزارهای به نسخه ۵ کیوت و یا نسخه پنجم چارچوب کاری کی‌دی‌ای در حال تکمیل است و اکثر نرم‌افزارهای محبوب در نسخه در حال توسعه و آزمایشی خود به این نسخه مهاجرت کرده‌اند؛ با این حال برخی نرم‌افزارها هنوز فرآیند انتقالشان تکمیل نشده است تا به شکل کامل مهاجرت کنند. نرم‌افزار آماروک، کی‌دولپ ««KDevelop» و دیجی‌کم «digiKam» از نرم‌افزارهای محبوب هستند که هنوز به نسخه جدید منتقل نشده‌اند.

در سیاست جدیدی که در کی‌دی‌ای اتخاذ شده است؛ قرار بر این است که سه مجموعه مختلف برای چارچوب کاری«Framework»، پوسته رومیزی پلاسما و ابزار مرتبط با آن (تنظیمات کی‌دی‌ای، پوسته، نقشک و …)  و مجموعه نرم‌افزارهای کی‌دی‌ای به صورت جدا و در بازه‌های زمانی مختلفی عرضه شوند که چارچوب کاری هر ۱ یا ۱٫۵ ماه و پوسته رومیزی پلاسما نیز هر سه ماه یکبار منتشر شود. مجموعه نرم افزاری کی‌دی‌ای در بازه زمانی طولانی تر و نزدیک به زمانبندی انتشار نسخه ۴ کی‌دی‌ای عرضه می‌شود.

چارچوب کاری جدید کی‌دی‌ای از نسخه پنجم کیوت یعنی کیوت ۵ استفاده می‌کند که در سال ۲۰۱۳ به صورت پایدار عرضه شد؛ از آن تاریخ توسعه‌دهندگان میزکار کی‌دی‌ای  مشغول انتقال چارچوب کاری از نسخه ۴٫۸ کیوت نسخه پنجم هستند. فرآیند انتقال نرم‌افزارها از نسخه ۴ چارچوب کاری به نسخه پنجم از انتشار نسخه ۵٫۳ چارچوب کاری کی‌دی‌ای آغاز شد که تا به امروز نرم‌افزارهای زیادی به نسخه جدید منتقل شده اند. برای مشاهده اطلاعات کامل برای این انتشار به این پیوند مراجعه کنید.

1 دیدگاه در “مجموعه نرم‌افزار کی‌دی‌ای ۱۵/۰۸ منتشر شد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *