لیبره‌آفیس ۵ منتشر شد

نسخه جدیدی از نرم‌افزار لیبره‌آفیس ویرایش تازه «Fresh» منتشر شد: نرم‌افزار لیبره‌آفیس یک مجموعه نرم‌افزار اداری است که توسط سی++، جاوا و پایتون نوشته شده است. این مجموعه اداری متن‌باز و آزاد اخیراً دارای دو نوع ویرایش بوده است که یکی از ویرایش‌ها تازه «Fresh» نام دارد. این ویرایش معمولاً دارای جدیدترین ویژگی‌های موجود در این مجموعه اداری است و از تمامی ویژگی‌های تازه برخوردار است. با وجود این کاربرانی که به پایداری بیشتر اهمیت می‌دهند نیز قادر خواهند بود از ویرایش دیگری با نام «Still» استفاده کنند که نسخه گذشته از مجموعه اداری لیبره‌آفیس به همراه رفع‌باگ تا چندین ماه را شامل می‌شود که به جای تمرکز بر افزودن موارد و ویژگی‌های جدید بر رفع نواقص تکیه دارد.

لیبره‌آفیس جدید از ویژگی‌های متنوعی برخوردار بوده‌است که این نسخه را می‌توان بزرگترین تغییرات در این مجموعه نرم‌افزار اداری از بدو تاسیس بنیاد اسناد و انشعاب این مجموعه از اپن‌آفیس به حساب آورد. برای دریافت نسخه جدید این مجموعه اداری آزاد، می‌توانید از این پیوند به صفحه بارگیری آن در پایگاه اینترنتی لیبره‌آفیس، فایل مورد نظر بر اساس سیستم‌عامل و توزیع خود را انتخاب کرده و بارگیری کنید.

یکی از ویژگی‌های نسخه جدید لیبره‌آفیس در نسخه پنجم اضافه شدن افزونه جدیدی است که برای تصحیح خودکار املا و نگارش کلمات نوشته شده در صفحات اسناد کاربرد دارد. با استفاده از این تصحیح گر خودکار امکان تصحیح بهتر کلمات در این مجموعه اداری فراهم شده است. همچنین افزودن موارد گرافیکی مانند شکلک‌ها و.. نیز بهبود یافته است. ا ز دیگر موارد در واژه‌پرداز این مجموعه اداری می‌توان به بهبود نحوه نمایش و محاسبه تعداد صفحات اشاره داشت و همچنین پیمایش بین صفحات مختلف در اسناد طولانی نیز بهبود یافته است. به‌علاوه اینکه پشتیبانی از قالب‌های مایکروسافت آفیس نیز در این نسخه بهتر از نسخ قبلی است. گفتنی است برای کاربران کی‌دی‌ای نیز نقشک جدید همانند نقشک نسیم «Breeze» در پلاسما ۵ معرفی و برای استفاده آماده شده است که ظاهر نرم‌افزار را با این میز کار هماهنگ‌تر خواهد کرد.
اکثر کاربرانی که از نرم‌افزار و مجموعه اداری مایکروسافت آفیس استفاده کرده‌اند با گزینه کراپ «برش» تصویر در این مجموعه اداری آشنایی دارند، این ویژگی در نسخ قبلی مجموعه نرم‌افزار اداری لیبره‌آفیس وجود نداشت؛ اما در نسخه پنجم از لیبره‌آفیس امکان برش تصویر از طریق منوی (Format > Image > Crop) فراهم شده است.

تغییرات و اشکال‌زداهایی فراوانی در ظاهر و نحوه اجرای برنامه در سیستم‌عامل‌های مختلف صورت گرفته است که لیست تغییرات نسخه ۵ را می‌توانید از این پیوند به نکات انتشار لیبره‌آفیس نسخه پنجم، مطالعه کنید.

Shortlink:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *