انجام محاسبات ریاضی ساده در گنو/لینوکس

انجام محاسبات سادهٔ ریاضی به صورت فرمولی و پیچیده‌تر از یک ماشین حساب، نیازی که اکثر کاربران امروزی با آن مواجه هستند. در گو/لینوکس نیز نرم‌افزارهای متعددی برای انجام محسبات ریاضی وجود دارند مانند نرم‌افزار Speecd Crunch که توسط کیوت نسخه ۴ نوشته شده و در اکثر سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده است. در این مطلب به معرفی دو نرم‌افزار  که برای این منظور ساخته شده‌اند، خواهیم پرداخت.  اکثر این نرم‌افزارها و دو نرم‌افزار معرفی شده در این نوشته برای انجام محسبات ریاضی ساده که افرادی عادی مانند من نیاز دارند، بسیار مناسب و مفید هستند، با این حال این دو نرم‌افزار را برای کاربران گنو/لینوکس  در هر میزکاری پیشنهاد می‌کنم، هر چند نرم‌افزار اول برای میزکار کی‌دی‌ای و یونیتی، MATE و … و نرم‌افزار بعدی برای گنوم و المنتاری مناسب‌تر هستند.

نرم‌افزار اسپید کرانچ  «Speed Crunch»

نرم‌افزار اسپید کرانچ «Speed Crunch» نرم‌افزار ساده و زیبایی است که توانایی محاسبات ریاضی عادی را دارد،  توسط این نرم‌افزار محاسبات، فرمول‌های خود را وارد کنید و به راحتی خروجی را دریافت کنید. برای استفاده از فرمول‌ها می‌توانید از قبل، متغیرهای دلخواهی را نیز تعریف کنید. مثلا برخی متغیرها با نام Pi یا X و Y تعریف کنید، هر چند خود این نرم‌افزار می‌تواند با کلمه «pi» عدد پی یا پای را تولید کند. (مشابه شکل زیر)

نوار کناری نرم‌افزار که در تصویر زیر آن را  مشاهده می‌کنید، می‌تواند به چند حالت تغییر کند،  مثلاً حالتی که تمامی توابع را مشخص می‌کند یا حالتی که مقادیر هر متغیر را که تعریف کرده‌اید به نمایش می‌گزارد که به نظرم گزینه‌ای بسیار کاربردی در فرمول‌های تو در تو و طولانی است.

speeed-crunch

نرم‌افزار «NaSC»

«NaSC»NaSC نرم‌افزار است که از اول کلمهٔ «Not a Soulver Clone» تشکیل شده است. این نرم‌افزار یک نرم‌افزار شخص ثالث در توزیع المنتاری اواس است که همانند دیگر نرم‌افزارهای این توزیع طراحی شده است.  «Soulver» نرم‌افزاری مشابه در اواس ده شرکت اپل است که برای محاسبات ریاضی عادی و ساده کاربرد دارد. المنتاری اواس خودش به عنوان یک توزیع مشابه با اواس ده به حساب می‌آید، با این وجود جای تعجبی ندارد که نرم‌افزاری ثالث و کاربردی در این توزیع مشابه نرم‌افزاری در اواس ده طراحی شده باشد. گفتنی است تعداد زیادی از نرم‌افزارها در المنتاری از نرم‌افزارهای اواس ده الهام گرفته‌اند.

این نرم‌افزار مشابه گزینه بالا عمل می‌کند،  افزون بر اینکه می‌تواند نتایج را به شکل بهتری در نوار کناری برای شما به نمایش بگزارد و راحت‌تر عملیات ریاضی را به پیش خواهید برد. با این وجود نرم‌افزار اسپید کرانچ همانطور که ذکر شد از قابلیت نمایش مقادیر متغیر در ستون کنار برخوردار است ولی باید آن را از طریق منوی نمایش «View» و گزینهٔ «Variables» فعال کنید.

این نرم‌افزار در قسمتی که فرمول، اعداد و … قرار دارند، از قابلیت برجسته‌سازی زیبایی برخوردار است که باعث شده است نرم‌افزار زیباتر به نظر برسد، ظاهر زیبای آن به واسطهٔ استفاده از جی‌تی‌کی + ۳ و پنجرهٔ بدون حاشیه و نوار عنوان CSD باعث برتری خاصی در نرم‌افزار شده و ظاهر هماهنگتر را با گنوم یا اوبونتو و به صورت ویژه المنتاری پدید آورده است. اگر از دیگر برنامه‌های جدید گنوم و المنتاری را دوست داشته و به این دو علاقه دارید، بدون شک از این نرم‌افزار هم خوشتان خواهد آمد و ظاهرش برایتان زیبا خواهد بود.

با این وجود نرم‌افزار اسپید کرانچ در کی‌دی‌ای ظاهر هماهنگتری دارد و همچنین به وسیله کیوت نوشته شده و با قالب نسیم و اکسیژن در کی‌دی‌ای هماهنگی بیشتری دارد با این وجود این کاربران می‌توانند از این نرم‌افزار هم استفاده کنند و کاربران اوبونتو یا گنوم و المنتاری هم با نصب اسپید کرانچ همان تجربه کاربری، کاربران کی‌دی‌ای را تجربه خواهند کرد.

نصب در المنتاری اواس و اوبونتو:

برای نصب این نرم‌افزار در المنتاری اواس و اوبونتو می‌بایست از  یک مخزن شخص ثالث «PPA» استفاده کنید،  برای نصب شما تنها کافی است دستورات زیر را در خط فرمان نوشته و اجرا کنید.

اسپید کرانچ را نیز از پایگاه اینترنتی نرم‌افزار دریافت و نصب کنید. برای نصب ابن نرم‌افزارها در توزیع آرچ لینوکس نیز می‌توانید از مخزن کاربران آرچ لینوکس استفاده کنید. در آخر اگز گزینهٔبهتری نسبت به این نرم‌افزارها که در این نوشته معرفی شد، می‌شناسید، این نرم‌افزارها را با ما نیز در میان بگزارید.

منبع نرم‌افزار دوم از: itsfoss | نرم‌افزار اوّل بدون منبع

1 دیدگاه در “انجام محاسبات ریاضی ساده در گنو/لینوکس

 1. با درود

  من پیشتر با BC کار می‌کردم که در خط فرمان بیشتر گنولینوکسها در دسترس است و از نرم افزارهای گنو هست و بسیار کارآمدست و از زبانی شبیه به زبان سی بهره می‌برد در زیر نمونه‌ای از اجرای این نرم افزار محاسباتی را می‌آورم:

  bc 1.06.95
  Copyright 1991-1994, 1997, 1998, 2000, 2004, 2006 Free Software Foundation, Inc.
  This is free software with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
  For details type `warranty’.

  define f (x) {
  if (x <= 1) return (1)
  return (f(x-1) * x);
  }
  value = 10
  print "f(",value,") = ",f(10),"\n"
  f(10) = 3628800
  quit
  $
  اما خب البته نرم افزار بسیار کارآمد و با ارزش Octave را هم باید نام ببرم که بصورت گرافیکی به نام QtOctave هم در دسترس است و خود می‌دانید که رغیب MATLAB است و گرچه پیاده سازی کامل همه‌ی کتابخانه‌های آنرا شاید نداشته باشد اما در نود درصد کابردها از آن کم نمی‌آورد در مقایسه بسیار کم حجمتر رایگان و البته مهمتر از همه نرم افزار آزاد است.

  اما مهمترین و جالبترین نرم افزاری که در این باره شناخته‌ام و از همه کارآمدترست و بی‌نهایت هم نیرومندست نرم افزار Maxima است که نسخه‌ی گرافیکی و اندروییدی هم دارد و در خط فرمان هم با دستور maxima به سادگی در دسترس است که در زیر نمونه‌ای از اجرای آنرا می‌آورم:
  $ maxima

  Maxima 5.32.1 http://maxima.sourceforge.net
  using Lisp GNU Common Lisp (GCL) GCL 2.6.10 (a.k.a. GCL)
  Distributed under the GNU Public License. See the file COPYING.
  Dedicated to the memory of William Schelter.
  The function bug_report() provides bug reporting information.

  (%i2) diff(x ^ 3 – 3 * x – 3, x);
  2
  (%o2) 3 x – 3
  (%i3) integrate(3*x^2-3,x);
  3
  (%o3) x – 3 x
  (%i4) integrate(3*x^2-3,x,-1,1);
  (%o4) – 4
  (%i5) quit();
  $

  چنان که می‌بینید با دستور diff یکبار دیفرانسیل معادله‌ی x ^ 3 – 3 * x – 3 را بدست می‌آورد سپس با دستور integrate انتگرال نامعین می‌گیرد و سپس انتگرال تابعی را از -۱ تا +۱ بدست می‌آورد! بسیار سریع کارآمد و ساده است و البته محاسبات بسیار بسیار پیچیده‌تری هم در مورد سری‌ها و دنباله‌ها می‌تواند اجرا کند. نکته‌ی در خور اینکه کم و بیش در مخزن بیشتر توزیع‌ها در دسترس است و نیز اگر اشتباه نکنم در دانشگاه استنفورد و با زبان لیسپ توسعه‌ یافته است. گمان نکنم پس از آشنایی با آن کسی به دنبال نرم افزار دیگری برود! بویژه که این همه جا در دسترس است و به گمان من از همه نیرومندترست.

  پیروز باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *