پشتیبانی از نشست ویلند در SDDM

واسط مدیریت ساده ورود به سیستم «Simple Desktop Display Manager» که توسط کیوت نوشته‌شده و در میزکار کی‌دی‌ای پلاسما نسخه پنجم به عنوان مدیر ورود به سیستم به کار رفته است؛ هم‌اکنون قادر است از نشست ویلند برای ورود به پلاسما پشتیبانی کند. با این پشتیبانی به راحتی قادر خواهید بود از ابتدای ورود به حساب کاربری خود، تعیین کنید چه کارساز نمایشگری برای کی‌دی‌ای در نظر گرفته شود. گفتنی از جی‌دی‌ام نیز هم‌اکنون از این قابلیت پشتیبانی می‌کند. این تغییرات در نسخه جدید این مدیر ورود به سیستم یعنی نسخه ۰٫۱۲ رخ خواهد داد.

اس‌دی‌دی‌ام در نسخه‌های گذشته از قابلیت تعویض کارساز نمایشگر به ویلند بی‌بهره بود و برای استفاده از کی‌دی‌ای در ویلند می‌بایست از اسکریپت‌های خاصی استفاده می‌شد؛ حال با تغییرات رخ داده اخیر در اس‌دی‌دی‌ام این مدیر ورودی خودش بر روی کارساز نمایشگر  X.org اجرا خواهد شد؛ اما قادر است محیط رومیزی را در محیط ویلند اجرا کند. تغییرات دیگری نیز در بهبود سرعت این مدیر ورود کاربران انجام شده است به شکلی که اگر اسکریپتی در اس‌دی‌دی‌ام بیش از ۳۰ ثانیه تاخر در تنظیم و اجرا داشته باشد؛ به صورت خودکار کشته خواهد شد. در نسخه جدید علاوه بر پشتیبانی از موارد گفته شده از سیستم‌عامل فری-بی‌اس‌دی «FreeBSD» نیز پشتیبانی بهتری به عمل آمده است.

این نسخه از اس‌دی‌دی‌ام را از این پیوند دریافت کنید؛ گفتنی است نسخه ۰٫۱۲ برای کامپایل و اجرا نیاز به کیوت نسخه ۵٫۳ به بالا دارد و اگر نسخه کیوت شما نسخه پایینتر است نمی‌توانید آن را کامپایل یا استفاده کنید. همچنین کارساز نمایشگر ویلند برای اجرا نیاز به درایوری آزاد دارد که از ماژول در سطح هسته «KMS» پشتیبانی کند؛ با این حال زمزمه‌هایی از پشتیبانی انویدیا از این قابلیت به گوش می‌رسد که در صورت تحقق، می‌توانید از ویلند در راه‌انداز انحصاری  انویدیا استفاده کنید.

منبع : softpedia

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *