محرمانگی یکی از اساسی‌ترین حقوق بشر است

رونا ساندویک در جشنواره رسانه شمال با ادوارد اسنودن مصاحبه‌ای انجام داده است. 

روز بعد از صدور حکم دادگاه تجدید نظر فدرال نیویورک در مورد غیرقانونی بودن جاسوسی تلفن‌ها، فردی که از این ماجرا پرده برداشته بود نخستین واکنش خود را در جشنواره رسانه شمال، عمومی کرد. ادوارد اسنودن با همکاری کارشناس Tor مصاحبه زنده‌ای را با رونا ساندویک از مجله فوربز هماهنگ کرد.

رونا ساندویک فردی بود که نخستین بار اسنودن را در حالی که در NSA کار می‌کرد و به دنبال برگزاری جشن رمز بودند، ملاقات کرد.

زمانی که از اسنودن درباره حکم صادره سوال شد، گفت «این مورد قابل توجه است. اثر آن در جامعه قانونی ایالات متحده – جامعه سیاستمدارن- نمی‌تواند بی‌اهمیت باشد.» این تصمیم تنها بر برنامه ابرداده تلفن تاثیر نمی‌گذارد. بر تمام برنامه‌های شنود در ایالات متحده تأثیر خواهد گذاشت و ادامه‌دار است.

اسنودن به تأثیر اطلاعاتی که توسط وی به بیرون درز کرده است، بر گلن گرینوالد و دیگر روزنامه‌نگارانی که امکان پاسخ‌گویی به بررسی نظارت را دارند، تاکید می‌کند. اسنودن گفت: «خبر فوق‌العاده این است که در سال ۲۰۱۳ قبل از درز اطلاعات، خواسته شده بود تا مشکل مشابهی در دادگاه‌ها مورد بررسی قرار گیرد.» سازمان خودنهاد دیگری با نام «آمنستی اینترنشنال» چالش یکسانی را در برابر افراد مشابه ایجاد کرد. این موضوع در دادگاه رد شد، چون آمنستی نتوانست ثابت کند جاسوسی انجام شده است.

برخلاف مورد «آمنستی اینترنشنال» حکم روز پنجشنبه با شواهد و مدارک بیرون آمده از پرونده‌های اسنودن قوت گرفته است. در ۶ ژوئن ۲۰۱۳ گلن گرینوالد و روزنامه‌نگاران دیگر برای نخستین بار خبر برنامه جاسوسی گسترده NSA از هزاران مشتری ورایزون را منتشر کردند. بلافاصله، اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و اتحادیه آزادی‌های مدنی نیویورک از دولت شکایت کردند. اکنون پس از حدود ۲ سال،‌ سه قاضی حکم داده‌اند که اصل ۲۱۵ قانون میهن پرستی، امکان انجام جاسوسی از تلفن‌های امریکاییان با این گستردگی را مجاز نمی‌داند.

اسنودن توضیخ داد که ماجرای گرینوالد شامل یک «حکم مخفی از دادگاه مخفی است» که اجازه نظارت بر تماس تلفنی و جمع آوری ابرداده از شهروندان ایالات متحده امریکا را می‌دهد. ابرداده شبیه نوع داده‌هایی است که یک چشم مخفی در صورت دنبال کردن شما می‌تواند آن‌ها را جمع‌آوری کند. البته نه الزاما تک‌تک کلماتی که شما در یک مکالمه با فرد دیگر گفته‌اید، چرا که در این صورت شما متوجهشان می‌شدید، ولی اطلاعاتی مثل این که به کجا سفر کرده‌اید و با چه کسی ملاقات داشته‌اید. اسنودن ادامه می‌دهد، چیزی که باعث خطرناک شدن این جاسوسی می‌شود، مورد هدف قرار گرفتن تمام افراد جامعه امریکا است. بدون این که سوءظنی به آن‌ها وجود داشته باشد یا فعالیت مجرمانه‌ای داشته باشند.

اسنودن رأی روز پنجشنبه را نشانه‌ای برای تغییر در نحوه دادرسی و چگونگی در دست گرفتن برنامه‌های جاسوسی دولت توسط دادگاه می‌داند.

حقیقت لغو حکم، تغییری اساسی در سطح مقاوت دولت ایالات متحده است. برای مدت‌ها دادگاه‌ها می‌گفتند که اساسا به ما مربوط نمی‌شود که به شاخه اجرایی دولت بگوییم چگونه کارش را انجام دهد.

اسنودن می‌گوید: «این یک دل‌گرمی فوق‌العاده است که ببینیم دادگاه‌ها در حال تغییر تفکرشان هستند تا بگویند «اگر کنگره قوانین منطقی را تصویب نکند، اگر مجریان به عنوان یک مسئول ناظر پاسخ‌گو و آزاد که قانون را اجرا می‌کنند عمل نکنند، این موضوع به گردن دادگاه می‌افتد که بگوید راه را اشتباه رفته‌ایم»

 اسنودن با گفتن یک تذکر جهانی با عنوان «محرمانگی یکی از اساس‌ترین حقوق بشر است» به مصاحبه‌اش با ساندویک پایان داد و با بیان این جمله در میان تشویق مردم ارتباطش خاتمه یافت: «استدلالی که مردم دارند به این صورت که اگر شما چیزی برای مخفی کردن نداشته باشید دلیلی هم برای ترسیدن ندارید، یا برای من مهم نیست که بقیه به من نگاه می‌کنند زیرا چیزی برای پنهام کردن ندارم، مشابه این جمله است که بگوییم: من به آزادی بیان اهمیت نمی‌دهم، چون چیزی برای گفتن ندارم.»