اوبونتو ممکن است ویندوز ۱۰ را شکست دهد

با وجود اعلان اخیر مایکروسافت که تلفن‌های دارای ویندوز ده در سال ۲۰۱۶ ممکن است بتوانند با اتّصال به یک نمایشگر خارجی، به عنوان یک رایانه استفاده شوند؛ اوبونتو، نخستین سیستم‌عاملی که چنین ایده‌ی را معرّفی کرد هنوز مسابقه را واگذار نکرده است.

« مادامی که از مسابقه لذّت می‌برم، می‌خواهم برنده هم باشم!»

این جمله را مارک شاتلورث مؤسّس اوبونتو در جریان ارائه دستور جلسه نشست برخط اوبونتو، پیش از اعلام این نکته بیان کرد که کنونیکال با یک تولیدکننده‌ی سخت‌افزاری قرارداد بسته تا تلفن‌هایی با ویژگی هم‌گرایی تلفن-رایانه را در امسال تولید کند.

برخلاف ویندوز ده برای رایانه‌ها، ویندوز ده برای تلفن‌ها حداقل تا پایان تابستان منتشر نمی‌شود، پس اوبونتو در این میدان جلوتر از رقیب است.

آن‌چه می‌دانیم

هنوز اطلاعات زیادی درباره این تلفن اختیار نداریم، تنها چیزهایی که می‌دانیم مواردی است که مارک شاتلورث در متن دستور جلسه‌ی طولانی‌تر خود به‌آن‌ها اشاره کرد.

دوست دارم اعلام کنم که قرار است امسال به همراه یک سازنده، دستگاهی را به بازار بفرستیم؛در جیبتان جا می‌شود، یک تلفن همراه است، و به شما یک تجربه‌ی رومیزی می‌دهد. بنابراین این تجربه رایانه جیبی در اوبونتو واقعی است. من، مادامی که از [این]  مسابقه لذّت می‌برم، می‌خواهم برنده  هم باشم. و شرط می‌بندم شما هم همین‌طور. هم‌چنین این برایمان دوست داشتنی خواهد بود که نرم‌افزار آزاد را در دنیای هم‌گرایی به مقام نخست برسانیم.

مارک شاتلورث در ارائه‌اش بیش‌تری در مورد هم‌گرایی صحبت کرد، با اشاره به این که بستر نرم‌افزاری تلفن اوبونتو هم‌اکنون اجازه می‌دهد که برنامه‌های کاربردی بتوانند برای نمایش درست در اندازه‌های صفحه مختلف، از تلفن هوشمند گرفته تا پنجره‌های روی میزکار تغییر اندازه دهند. پس از تمرکز بر واسط و طرّاحی خاص تلفن اوبونتو، کنونیمال دوباره درباره هم‌/رایی صحبت می‌کند.

ubuntu-convergence-100583664-orig

ویندوز ده برای تلفن منحرف می‌شود

بنا بر اعلام مدیرعامل ای‌ام‌دی، ویندوز ده برای رایانه‌ها در تابستان منتشر می‌شود. ولی مایکروسافت اخیراً اعلام کرد که ویندوز ده برای تلفن‌ها بعد از انتشار ویندوز ده برای رایانه‌ها منتشر می‌شود. مایکروسافت این عمل را اجرای پلّه‌ای می‌خواند که روش دیگری برای بیان این نکته است که نگارش تلفن هنوز آماده نیست و دیرتر منتشر می‌شود.

این موضوع غافلگیرکننده نیست، چرا که می‌دانستیم کار روی نگارش تلفن این سیستم‌عامل با مشکلات بیش‌تری از نگارش رایانه مواجه بود. ما دقیقاً نمی‌دانیم این بعداً چه زمانی است، ولی احتمالاً می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تا پیش از ۲۰۱۶ منتشر نشود.

windows-10-phones-continuum-100582394-orig

مایکروسافت منتظر تولیدکننده‌های ثالث نیست تا از ویژگی‌های همگرایی بهره‌مند شود. اعلام شده که یک تلفن با نام رمز Cityman منتشر خواهد شد که می‌تواند ویژگی Continuum ، نامی که مایکروسافت برای فرایند استفاده یک تلفن به عنوان رایانه انتخاب کرده را پشتیبانی کند. سخت‌افزار این تلفن احتمالاً هنگامی که ویندوز ده برای تلفن نهایی شود آماده می‌شود.

تأخیر در زمان انتشار به اوبونتو این فرصت را می‌دهد که مایکروسافت را در اجرای این ویژگی به زمین بزند. هر دو پروژه به شدّت در تلاش هستند که نرم‌افزارشان را زمانی در سال ۲۰۱۵ به پایان رسانده و منتشر کنند.

زمان‌بندی اوبونتو هم با تأخیر همراه است

دلایلی وجود دارد که کمی به این‌طرف هم شک و تردید داشته باشیم! با آزمودن تصاویر آزماشی اوبونتو متوجّه می شوید که یونیتی ۸ و مدیر نمایش «میر» هنوز آن پختگی و بلوغ لازم را ندارند.

برای چندین ارائه قرار بود میر و یونیتی ۸ ب صورت پیش‌گزیده، بخشی از تصویر اوبونتوی میزکار باشند،ولی به طرز واضحی این امر بیش از آن‌چه که انتظار می‌رفت طول کشیده است. باید دید که آیا این دو برای اوبونتو ۱۵.۱۰ که در اکتبر امسال منتشر می‌شوند آماده می‌شوند یا نه!

در جبهه تلفن اوبونتو، تا کنون دو مدل از BQ ارائه شده‌است که فقط در اروپا کار می‌کند. نخستین تلفن اوبونتو برای مابقی دنیا هم گوشی Meizu MX4 است که هنوز به بازار وارد نشده است.

اوبونتو هنوز شانس موفّفیت دارد، ولی مایکروسافت ممکن است حتا اگر امسال تلفن جدید اوبونتو به بازار بیاید هم او را در زمینه هم‌گرایی شکست دهد. اگر ارائه تلفن اوبونتو به ۲۰۱۶ بکشد، مایکروسافت به احتمال زیاد آن‌ها را در بازار شکست خواهد داد. کنونیکال کارمندان کم‌تری دارد و ۷.۲ میلیارد دلار هم برای خرید یک سازنده‌ی تلفن هوشمند خرج نکرده است، پس این نبردی دشوار برای جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد است.

منبع: +