با استلاریوم در فدورا آسمان شب را دنبال کنید

stellarium-945x400

آیا تا به حالا شده است که به آسمان شب نگاه کنید و تلاش کنید تا اجرام خاص آسمانی را در میلیون‌ها چیزی که می‌بینید پیدا کنید؟ استلاریوم یک نرم‌افزار افلاک‌نمای جذاب است که متن باز نیز هست. می‌توانید روی این نرم‌افزار حساب کنید و به کمک آن اجرام را در آسمان شب بیابید و دنبال کنید.

اساسا این نرم‌افزار آسمان شب را شبیه‌سازی می‌کند و برچسب‌ها و ابزاری را تولید می‌کند تا بدانید که واقعا در‌حال دنبال کردن چه چیزی هستید.

یافتن آیتم‌ها در آسمان شب

استلاریوم اشیا دلخواه را برچسب‌گذاری می‌کند و برچسب‌های جهت‌دار را برای یافتن اشیا در آسمان فراهم می‌کند. علاوه براین‌ها گذینه‌هایی نیز به منظور نمایش دادن برچسب‌ها برای اشیا در عمق آسمان و سیارات فراخورشیدی در خود دارد.

general1

شناسایی صورت فلکی

استلاریوم توانایی ترسیم خطوط میان ستارگان و برچسب‌گذاری آن‌ها را دارد، که نتیجه آن صور فلکی ایجاد می‌شوند. علاوه بر این درای حالتی است که کار‌های هنری صور فلکی را بر روی آسمان شبیه‌سازی شده، می‌پوشاند.

constell

مشاهده آسمان شب از هرجایی

می‌توانید مکان مشاهده خود را در هر جایی تعیین کنید مثلا زمین، مریخ یا هر جرم آسمانی دیگری، پس از آن می‌توانید به تماشای آسمان شبیه‌سازی شده بپردازید.

mars

استلاریوم کارهای دیگری نیز می‌تواند انجام دهد. مثلا به تاریخ سفر کنید و منظره تشکیل شدن ابرنواختر‌ها را از روی زمین ببینید. نمایش بارش‌های شهاب سنگی، تشخیص و دنبال کردن ماهواره‌های اطراف زمین و دنبال کردن اجرام خاص در آسمان از دیگر امکانات استلاریوم است. اگر یک تلسکوپ سازگار با استلاریوم نیز داشته باشید می‌توانید موقعیت تلسکوپ خود را کنترل کنید.

نصب استلاریوم در فدورا

استلاریوم در مخازن رسمی فدورا موجود است، بنابراین می‌توانید آن را با استفاده از برنامه گرافیکی  software نصب کنید یا از طریق خط فرمان و وارد کردن دستور زیر این کار را انجام دهید.

Sudo dnf install stellarium

منبع