بهبود پشتیبانی از ویدئو‌های اچ‌تی‌ام‌ال پنج در مرورگر فایرفاکس

پیش از این اکثر کاربران برای تماشای ویدئو مبتنی بر تکنولوژی متن بسته و غیر آزاد ادوبی فلش «Adobe Flash» بودند. این تکنولوژی در ابتدا توسط ماکرو‌مدیا اداره می‌شد؛ که با خرید ماکرو‌مدیا توسط شرکت ادوبی «Adobe»؛ این تکنولوژی به‌دست شکرت ادوبی افتاد؛ شرکت ادوبی هم در ابتدا برای سیستم‌عامل گنو/لینوکس نسخه‌های جدیدی را عرضه کرد؛ اما چند سال قبل از عرضه نسخه جدید ادوبی ایر «Adobe Air» و فلش برای استفاده در سیستم‌عامل گنو/لینوکس خودداری نمود.

اما با پیشرفت  اچ‌تی‌ام‌ال پنج  «HTML5» امروزه اکثر وب پایگاه‌های اینترنتی از اچ‌تی‌ام‌ال پنج برای نمایش ویدیو استفاده می‌کنند با وجود این، فن‌آوری اچ‌تی‌ام‌ال ۵ هم دارای مواردی غیر انحصاری است مانند  رمزگشاهای ویدئویی «کدکهای» غیر آزادی مانند ام‌پی‌۴ «MP4».

مرورگر متن‌باز فایرفاکس یکی از بهترین مرورگرهای حال حاضر به شما می‌آید که کاملاً متن‌باز است اما ممکن است برخی افزونه‌های غیر متن‌باز را هم در آن نصب کنید؛ که اگر دلتان خواست می‌توانید فقط نرم‌افزارها و ابزار متن‌باز / آزاد را نصب کنید. به دلیل متن‌باز بودن مرورگر فوق؛ از اکثر گزینه‌های متن‌باز مانند وب‌ام «WebM» و او‌جی‌جی «Ogg» پشتیبانی خوبی دارد، اخیراً نیز پشتیبانی ناقص از ام‌پی‌۴ در آن رخ‌داده است. بااین‌حال به دلیل انحصاری و غیر متن‌باز بودن برخی رمزگشا‌های ویدئویی، از آنان در فایرفاکس پشتیبانی نمی‌شود.

اگر علاقه‌مند هستید تا اکثر ویدئوهای پایگاه اشتراک‌گزاری ویدئوی یوتیوب و یا دیگر پایگاه‌هایی را که از قالب‌های غیر متن‌باز استفاده می‌کنند را مشاهده کنید می‌توانید از روش زیر اکثر ویدیوها را با استفاده از فایرفاکس تماشا نمایید. برای این کار با این آموزش همراه باشید.

htm6۱- ابتدا اکثر رمزگشاهای ویدئویی باید در سیستم شما نصب باشد؛

برای آنکه مرورگر فایرفاکس بتواند از ویدیوهایی در قالب غیر آزاد و انحصاری (ممکن است رایگان باشند ولی آزاد نیستند.) استفاده کند؛ باید از رمزگشاهای ویدئویی موجود در سیستم شما استفاده کند، پس ابتدا مطمئن شوید که این رمزگشاهای ویدئویی در توزیع شما نصب هستند. برای نصب رمزگشاهای ویدئویی در اوبونتو دستورات زیر را اجرا کنید:

 sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

در توزیع آرچ هم با استفاده از دستورات این صفحه از ویکی آرچ اقدام به نصب این رمزگشاهای ویدئویی نمایید.

2- به صفحه‌ «about:config» بروید:

برای استفاده از رمزگشاهای ویدئویی و استفاده از «Gstreamer» در مرورگر فایرفاکس ابتدا باید عبارت «aboutLconfig» را در نوار آدرس کپی کنید؛ سپس با انتخاب  گزینه‌ «i’ll be careful, I promise» وارد تنظیمات پیشرفته و سفارشی‌سازی مرورگر فایرفاکس شوید و موارد زیر را به True تغییر دهید.

media.fragmented.mp4.*
media.mediasource.enabled
media.mediasource.mp4.enabled

سپس مطمئن شوید گزینه‌ی زیر غیر فعال «False» باشد:

media.fragmented-mp4.use-blank-decoder

حال به این پیوند مراجعه کنید؛ مشاهده می‌کنید که تمامی گزینه‌های موجود برای شما به رنگ آبی  در آمده اند و شما قادر به تماشای این ویدیوها هستید.