تغییر در نحوه انتشار و فعالیت‌های سلام دنیا

سلام دنیا ماهنامه تخصصی در حوزه نرم افزارهای آزاد/متن بازه. هرچند معمولا کمی بیشتر از یک ماه طول میکشه که بیرون بیاد اما اسمش ماهنامه ست به هر حال :)

دلیل این ناهماهنگی رو شاید همه بدونن. از مشغولیت های تیم اجرایی گرفته تا عدم همکاری فعالین متن‌باز و …

۸ شماره از این ماهنامه با زحمت و مشقت فراوان منتشر شده. تمام کسانی که فعالیت کردن حداکثر توان خودشون رو به کار گرفتن تا این شماره ها بیرون بیاد و سلام دنیا زنده بمونه!

راستش رو بخاید خیلی جاها معمولا بیشتر از توانمون وقت و انرژی گذاشتیم (مساله این نیست که بخایم سر کسی منت بزاریم یا هر چی… دارم سعی می کنم که تصویر تقریبا شفافی از اونچه که گذشته در اختیارتون بگذارم) و تا تونستیم سعی کردیم که چیزی کم نگذاریم.
تیم سردبیری توی تمام این مدت همه تلاشش رو کرد که نشریه رو زنده نگه داره. راه و روش های بسیاری به کار گرفته شد که به اینجایی که الان هستیم برسیم.

انتقادات زیادی روی روش انجام کار و نحوه انتخاب مقالات و … بود که منتقل می شد و ما هم در موردش بحث می کردیم و چیزی که می تونیم با افتخار اعلام کنیم اینه:
همیشه تمام تلاشمون رو کردیم که با توجه به منافع جامعه متن باز کوچیکمون قدم برداریم و بهترین تصمیم رو بگیریم. و بدون شک در این میان محمد دماوندی و بهنام توکلی بیشترین وقت و انرژی رو گذاشتند که شخصن ازشون ممنونم که کوتاهی های خود من رو هم با تلاش زیاد جبران کردند.

حالا تیم سردبیری برای تغییر در نحوه انتشار مجله تغییراتی رو در نظر گرفته که امیدواریم مثل همیشه همراهی مون کنید.

 1. شورای سردبیری منحل میشه و فقط بهنام توکلی به عنوان مسئول نشریه و فعلن من (چالیست) به عنوان هماهنگ کننده در خدمتتون هستیم
 2. هر ماه یک دورهمی برگزار میشه با عنوان (هنوز عنوان انتخاب نکردیم براش :دی) و در اون دور همی برنامه های انتشار شماره بعد رو همه با هم پیش می برن
 3. تمام اتفاقاتی که می افته به صورت شفاف منتشر میشه و همه در جریان همه امور قرار خواهند گرفت
 4. سیستم کار هم به این صورت خواهد بود:
  1. یه سری پیشنهاد برای هر شماره خواهد بود که وقتی دور هم جمع میشیم با رای شرکت کننده ها یکی رو انتخاب می کنیم
  2. موضوعی که انتخاب می شه برای اون شماره و مقالاتی که پیشنهاد میشه همه با همکاری همه اعضاست
  3. بخش هایی که در مجله داریم (مثلا جامعه یا تخصصی یا پرونده یا مصاحبه یا… ) رو با هم دست می گیریم و مقاله ها رو می نویسیم یا ترجمه می کنیم
  4. هر کسی می تونه داوطلب بشه که مسئول یه بخشی باشه و سعی می کنیم این مسئولیت ها چرخشی باشه تا همه بتونن مشارکت داشته باشن.
  5. می تونید با دوستانتون به صورت مشترک یه بخش رو در اختیار بگیرید و پیش ببرید.
  6. می تونید از هر کسی که تمایل داره برای پیشبرد مقالات مشورت و کمک بگیرید
  7. مقالات پس از ترجمه توسط همین تیم ویراست میشه (منظور از ویراستاری ینی گرفتن غلط املایی، قصد نداریم در نحوه نگارش مقالات و ادبیاتش دست ببریم)
  8. پس از ویراست مقالات به گرافیست داده میشه تا صفحه بندی بشه
  9. پس از صفحه بندی یه بازبینی نهایی انجام میشه و نهایتا مجله منتشر میشه

در مورد نحوه انجام کار هم بحث هایی خواهد بود که به صورت حضوری در خدمتتون خواهیم بود.

ضمن اینکه باید اعلام کنیم که حضور برای همه آزاده و چون ماهی یه بار هست بنابراین دوستانی که تهران هم نیستن می تونن حضور داشته باشند. در ضمن کسانی که از شهرهای دیگه هم می‌تونند کمک کنند برای پیشبرد یه بخش باهامون تماس بگیرن.

برای این دورهمی یه رویداد هم در سایت myevent.ir ساخته شده که برای حضور باید ثبت نام کنید.

ممنون از همراهی تون

 • پ.ن ۱ : ادبیات این نوشته رو هم سعی کردم کاملا خودمونی و عامیانه باشه. باز هم به صورت حضوری در این مورد هم می تونیم صحبت کنیم.
 • پ.ن ۲: قبل از حضور در جلسه حتمن ثبت نام کنید از اینجا
 • پ.ن ۳: پیشنهاد یا انتقادی دارید با خودتون بیارید به جلسه. همین پایین هم می تونید کامنت بزارید.
 • پ.ن ۴: اگر قبلا سلام دنیا رو خوندید حتمن دیدید که یه سری بخش ها برای سلام دنیا داریم. بدمون نمیاد که کامل‌ترش کنیم و بخش‌های مجله رو تغییر بدیم. اگه پیشنهادی دارید خوشحال می شیم ما رو هم در جریان بزارید

Shortlink:

32 دیدگاه در “تغییر در نحوه انتشار و فعالیت‌های سلام دنیا

  • متاسفانه فعلن جوابگو نیست
   شاید در آینده راه بهتری پیدا کنیم
   داریم به نحوه فعالیت اونایی که حضور ندارن هم فکر می کنیم :)

 1. نمونه پایدار موفق از این همکاری‌ها تو ایران نمی‌شناسم
  در نتیجه فکر میکنم شکست بخوره

 2. خداقوت و خسته نباشید جانانه خدمت تیم سلام دنیا
  راستش من همون شهریور پارسال بود که از سلام دنیا ناامید شدم اما وقتی میدیدم با زحمت زیاد دارین سعی میکنین که شماره هارو در هرصورت دست جامعه برسونین خیلی خوشحال میشدم. کارتون لااقل به نظر من قابل ستایش بود. هرچند که کمپین لینوکس مگ خیلی سر و صدای بیشتری از خروجیش یعنی سلام دنیا داشت اما باز من همیشه افتخار میکردم که یکی از حامیان اون کمپین بودم. هرچند که در نهایت از نتیجه کار رضایت کامل رو نداشتم اما لااقل الان از ۱۲ شماره ای که به من قولشو داده بودین ۸ شماره رو دریافت کردم. و این خودش خیلی خوبه!
  گلایه من اینه که شما همیشه از همکاری نکردن جامعه کوچیکمون اعلام نارضایتی میکردین درحالی که من فک میکنم مشکل اصلی تیم سلام دنیا استفاده نکردن حداکثری از ظرفیت های فوق العاده این جامعه کوچیک بود. بعد از شهریور ۹۳ واقعا از تیم شما هیچ خبری تو مجامع عمومی نبود و حتی دیگه بنر سلام دنیا رو تو همایش ها هم نمیشد دید. چیزی که انقد سر و صدای زیادی به پا کرده بود رو با دستای خودتون منزوی کردین و الان میایین از همکاری نکردن جامعه گلایه میکنین. شما اگه مشکلی به غیر از مشکلات مالی داشتین چرا هیچ جا اعلام نکردین و از جامعه کمک نخواستین؟ البته شاید هزار بار تو جمع خودتون ازش حرف زده باشین اما منه جامعه باید از کجا باخبر بشم؟ ما این بیرون تنها چیزی که شنیدیم این بود که منابع مالیتون تموم شده و شاید دیگه نتونین سره موعد مقرر شماره ها رو منتشر کنین. البته اینکه صرفا گفته باشید که به کمک احتیاج دارین هم نمیتونه کافی باشه. شما باید آدرس دقیقی میدادین و منتظر میشدین که کمک از راه برسه.
  من خودم بارها با اعضای مختلف تیم سردبیری تماس گرفتم که میتونم با ابزارهای متن باز وظیفه ی گرافیست گروه رو برعهده بگیرم اما یا جوابی نشنیدم یا اون چیزی که شنیدم نشانه ای از نیازمند کمک بودن نبود. درحالی که همه میدونستیم یکی از دلایل رو برگردوندن جامعه از شما مشکل مربوط به ابزارهای گرافیکیتون بود که با روح نرم افزار آزاد در تعارض آشکار بود. جالب اینجا بود که اولین قولتون پس از انتظار شماره اول جبران این نقص و حتی توضیح در باره ی این انتخاب تو شماره اول بود که درنهایت هم زیرش زدید. من گرافیست حرفه ای نیستم اما همیشه قولم این بود که میتونم مجله ای با کیفیت آنچه که الان دارین تحویلتون بدم. یعنی دقیقا شکل همین! نه کمتر و شایدم نه بیشتر! مشکل من این بود که تهران نبودم اما آیا مگه نمیشه از راه دور این کارها رو انجام داد؟ حتی میتونستیم هماهنگی ها رو خیلی خوب با همدیگه داشته باشیم. بحث مالی هم اصلن مطرح نبود و در حدی که میتونستم کار شما رو به عنوان تنها پروژه م پیش ببرم کافی بود برام. یعنی مجبور نمیشدم کنارش کارای دیگه ای بگیرم که تمرکزم بر روی سلام دنیا کم بشه. اما با این قضیه هم موافقت نشد. بهرحال هر دو ماه میتونستم یه شماره تحویلتون بدم. یا میشد به این راه به صورت آزمایشی هم نگاه کنین که گویا نشد.
  حالا منظورم از این بحثا اینه که نه خودتون درخواست کمک کردین و نه پیشنهادهای کمک مارو جدی گرفتین. دیگه چه انتطاری داشتین؟؟

  • ممنون از اینکه پیگیر سلام دنیا هستید.
   حداقل من به عنوان یکی از اعضای شورای سردبیری یادم نیست که شما گفته باشید کار گرافیست رو می کنید! (یا اینکه به سایر دوستان گفتید و اونا انتقال ندادن)
   به هر حال کار از راه دور هم یه سری مشکلات خودش رو داره و ما قبل از این گرافیست با یکی از بچه های اصفهان کار می کردیم که متاسفانه به بدترین حالت ممکن دستمون رو توی حنا گذاشت و رفت!
   بیشتر مواقع هم لازم بود که گرافیست کنارمون باشه تا با هم بشینیم پای کار و شب تا صبح کار کنیم. به همین دلیل حضور گرافیست در کنارمون تقریبن الزامی بود.
   تا جایی هم که یادمه تقریبن توی خیلی از همایش بچه ها حضور داشتن و صحبت شده و همیشه هم بر نبود همکاری جامعه تاکید شده!
   قصد توجیح اشتباهات رو ندارم. همه مون آدمیم و اشتباه بخشی از زندگی ماست. حالا ما داریم یه سری تغییرات میدیم که این اشتباها رو کم کنیم. اگه فکر می کنید می تونید کنارمون باشید و کمکون کنید ما خیلی خوشحال میشیم :)
   اگه تو جلسه حضور داشته باشید که هیچ! می تونیم حضوری صحبت کنیم.
   اگر نه هم می تونیم در مورد اینکه با دوستانی که مثل شما مایل هستن از راه دور کمک کنن چطوری همکاری کنیم برنامه ریزی کنیم و حرف بزنیم. نهایتن صورت جلسه رو به صورت عمومی منتشر می کنیم :)

   • شاید اگه میدونستم شما انقد این موضوع براتون اهمیت داره که جواب کامنت میدید ، از همون اول با شما تماس میگرفتم. بنده همون شهریور پارسال یک بار با آقای دماوندی و یه بارم با آقای توکلی از طریق ایمیل تماس گرفتم. جوابی از آقای دماوندی دریافت نکردم ولی آقای توکلی جواب دادن و حتی ازم خواستن که یه نمونه ۴ صفحه ای و دقیقا کپی شماره اصلی ( شماره صفر) درست کنم و براشون ارسال کنم که ایشون تو جلسه تیم با بقیه ی اعضا صحبت کنند. که من همون روز نمونه رو آماده کردم و براشون فرستادم. اما انگار هیچ بحثی تو جلسه صورت نگرفته.
    حدود ۳ ماه پیش هم یه بار دیگه با آقای توکلی تماس گرفتم و پیشنهادمو دوباره تکرار کردم که باز هم جوابی مشابه همین جواب شما رو دریافت کردم.
    در مورد حضور دوستان شما در همایش ها هم باید عرض کنم که منظور من فقط تهران نیست و مطمئنن جامعه کاربری ما به تهران ختم نمیشه و متاسفانه اونایی که تهران نیستن از اکثر اتفاقات همایش ها خبری ندارن و من به شخصه حتی نمیتونم ویدیوها رو دانلود کنم.
    بهرحال میتونستین از این سایت استفاده کنین که به نظرم خیلی رسمی تر جلوه میکرد.

     • سلام آقای بهنام، در مورد نحوه کارتون میخوام باهاتون صحبت کنم. خشوحال میشم با این آدرس ایمیل تماس بگیرین msm1365@gmail.com

    • ممنون از شما
     شاید هم در جلسه مطرح شده و من نبودم یا خاطرم نیست
     به هر حال امکان حضور در شهرستان ها برای ما خیلی امکان نداره (به دلیل مشغله های کاری)
     هرچند در زنجان و اصفهان هم در همایش های مختلف دوستان حضور داشتند تا جایی که یادمه!
     اما به قول شما این سایت از این به بعد درگاه ارتباط ماست و می تونیم خیلی خوب با هم کار کنیم

     اجازه بدید من در جلسه ی آینده حتمن در این مورد با دوستان مشورت می کنم و نتیجه رو خدمتتون میگم که چه کنیم!

     از چه ابزاری استفاده کردید برای صفحه بندی؟

  • قراره تخصصی در این زمینه باشه
   این به معنی اینکه دیگه نمی تونه در زمینه های دیگه فعالیت کنه نیست.
   پیشنهادی داشته باشید استقبال میشه

 3. سلام
  اول خیلى زحمت کشیدید و این خیلى مهمه و بنده به شخصه ممنونم

  دوم اقتصاد طرح عامل اصلى بقاى طرحه

  سوم هر چى برین جلوتر باید تخصص، تر کار کنیدى این یعنى صرف وقت و هزینه بیشتر و باز هم میشه اقتصاد طرح

 4. سلام.
  هدف از برگزاری جلسات چیست؟ جز هماهنگی؟
  به نظر من در کنار برگزاری جلسات حضوری، دو تا مورد دیگر را هم برای ارتباط در نظر داشته باشید. بزرگترین پروژه های اوپن سورس اینطوری اونم در سطح جهانی هماهنگ میشن و اصلا خود لینوکس بر اساس mailing list آغاز بکار کرد. حالا مجله لینوکس در ایران چرا نباید اینطوری باشه؟
  1-فروم سلام دنیا یا یک راه ارتباطی آفلاین مثلا Google Plus Forum که جدیدا ارایه شده یا Facebook Group یا Google Groups.
  2-برای گفتگو پیشنهاد میکنم از سیستم‌هایی مثل IRC یا کانال تلگرام یا واتس اپ استفاده بشه تا امکان حضور همگان با هزینه کم فراهم بشه. الزامی به تصویری مثل Skype و Hangouts نیست که مشکلات داشته باشه.

  پیشنهاد مالی:
  بیایید با خود صادق باشیم. اصولا یکی از مشکلات و واقعیات پروژه های متن باز و داوطلبانه این است که همه افراد برای گذران زندگی خود نیاز به درآمد دارند. این پروژه ها وقت زیادی را بدون داشتن درآمد از افراد داوطلب میگیرد. اصولا پس از مدتی داوطلبان از خود میپرسند چرا من به کارمند بی جیره و مواجب دیگران تبدیل شده ام؟ در حالی که کار در این پروژه این پروژه ها معمولا پایانی ندارند و نباید هم داشته باشند ولی حمایت مالی(درآمد) دایمی ندارند. مثلا موسسات خیریه هم یک منبع درآمد(جذب حمایت مالی) مستمر دارند. ایجاد یک کمپین(مانند لینوکس مگ) در آغاز کار و پیش بینی هزینه ها برای تشویق خوب و هیجان انگیز است اما چون مستمر نیست، نمیتواند ادامه یابد.
  1-بنابراین پیشنهاد میکنم یک سیستم دائمی دریافت دونیت ایجاد کنید و همچنین هر یک سال یک بار(مخصوصا در زمان پیش از نوروز که همه عیدی گرفتن)، شما هم کمپین راه بندازید.
  2-پیشنهاد دیگر این است که نسخه های مجله در ازای مبلغ کمی مثلا 2000 تومان فروشی شوند(قابل دانلود).
  3-پیشنهاد سوم این است که در زمان دانلود نسخه جدید مجله صفحه ای باز شود و از دانلود کننده بخواهد مقداری کمک کند که این کمک کمتر از 1000 تومان نباشد. این روش را اوبونتو تقریبا استفاده میکند البته اوبونتو کمتر از 1 دلار هم اجازه دانلود میدهد! خوب حامی اون پولداره، فوقش یک مسافرت فضایی کمتر میره!

  • فروم داریم. لینکش رو اطلاع رسانی می کنیم به زودی (یه سری باید چیزای اضافی پاک بشن و بعد منتشر بشه. در اولین فرصت این اتفاق میافته)
   برای گفتگو هم بورد ترللو هست: https://trello.com/b/LAMzuPNn

   پیشنهادها:
   ۱- سیستم دریافت دونیت هست. موافقم که باید بیشتر تو چشم باشه (پیشنهاد خوبیه. انجامش میدیم)
   ۲- فروش مجله رو قبلن بحث شده. امکانش نیست (برای جذب بیشتر مخاطب)
   ۳- اینم پیشنهاد خیلی خوبیه. انجامش میدیم :)

   ممنون از پیشنهادای خوب

 5. سوال اینه مگر هزینه ای برای پرداخت به نویسنده ها و هزینه های جاری به صورت donate تامین نشده بود؟؟ و دلیل این تامین هزینه انتشار منظم و ماه به ماه بود!!
  وقتی هیچ پولی وسط نباشه دلایل تاخیر قابل قبول هست ولی وقتی برای نویسنده ها و سایر … هزینه پرداخت میشه چرا تاخیر؟؟

 6. داشتن محل و قراری برای همفکری اینترنتی می‌تونه خیلی مفید باشه. ما همه شهروند دیجیتالیم. البته به ترللو اشاره کردی که به نظرم کسی چکش نمی‌کنه چون من پارسال کلی بحث روی ترللو با محمد دماوندی داشتم متوجه شدم که جز خودش هیچ کسی چیزی ننوشته. داشتن لیست پستی هم از هیچ بهتره. اما مشکل ابزار نیست، مشکل داشتن یک قرار ماهیانه اینترنتی است. قراری مثلا سه شنبه آخر هر ماه سر ساعت ده شب به وقت تهران. می‌شه از آی‌آر‌سی یا ترللو یا فایرفاکس هللو یا خیلی چیزهای دیگه استفاده کرد. مهم داشتن یک قرار ثابت همیشگی است بعلاوه‌ی تعهد به حاضر شدن سر قرار.

 7. درود بسیار عالی به امید موفقیت روزافزون جامعه متن باز و اخلاق حرفه ای در کشور عزیزمان….
  و البته خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوشحالم که این مجله به سرنوشت مجله برنامه نویس دچار نشد ……

 8. ُ سلام به اقای نبی زاده و تمام دوستان
  ان شاالله شاهد موفقیت و حرکت های روبه جلوتر برای مجله ی سلام دنیا.
  خاطرم هست در گذشته ای نه چندان دور امکان ارسال ملاقه و در صورت تایید، انتشارش در مجله بود.
  آیا این امکان هنوز هست که برای مجله مقاله فرستاد؟
  اگه هست، چجوری هست؟؟؟( :) )

 9. سلام به همه دوستان
  آقا سایت تعطیل شد کلا دیگه بروز رسانی نمیشه شماره ۸ مجله چی شد پس
  بابا این سایت خیلی حیفه
  با تشکر سروش

 10. درود بر شما
  عید فطر مبارک
  احتراما سوالاتی داشتم از محضرتون:
  شرایط نویسندگی در «سلام دنیا» چیست؟ آیا دستمزدی داده میشود؟ (در صورت مثبت بودن پاسخ، طریقه محاسبه و زمان پرداخت آن چگونه است؟)
  بنده تمایل به همکاری (بصورت دورکاری) را دارم.
  همچنین به «سلام دنیا» ایمیلی با عنوان «شرایط نویسندگی در سلام دنیا؟‎» به همراه رزومه مربوطه و سایر مدارک مرتبط فرستاده شده است.
  با احترام و سپاس فراوان
  فرشید نوتاش حقیقت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *