تغییر در نحوه انتشار و فعالیت‌های سلام دنیا

سلام دنیا ماهنامه تخصصی در حوزه نرم افزارهای آزاد/متن بازه. هرچند معمولا کمی بیشتر از یک ماه طول میکشه که بیرون بیاد اما اسمش ماهنامه ست به هر حال :)

دلیل این ناهماهنگی رو شاید همه بدونن. از مشغولیت های تیم اجرایی گرفته تا عدم همکاری فعالین متن‌باز و …

۸ شماره از این ماهنامه با زحمت و مشقت فراوان منتشر شده. تمام کسانی که فعالیت کردن حداکثر توان خودشون رو به کار گرفتن تا این شماره ها بیرون بیاد و سلام دنیا زنده بمونه!

راستش رو بخاید خیلی جاها معمولا بیشتر از توانمون وقت و انرژی گذاشتیم (مساله این نیست که بخایم سر کسی منت بزاریم یا هر چی… دارم سعی می کنم که تصویر تقریبا شفافی از اونچه که گذشته در اختیارتون بگذارم) و تا تونستیم سعی کردیم که چیزی کم نگذاریم.
تیم سردبیری توی تمام این مدت همه تلاشش رو کرد که نشریه رو زنده نگه داره. راه و روش های بسیاری به کار گرفته شد که به اینجایی که الان هستیم برسیم.

انتقادات زیادی روی روش انجام کار و نحوه انتخاب مقالات و … بود که منتقل می شد و ما هم در موردش بحث می کردیم و چیزی که می تونیم با افتخار اعلام کنیم اینه:
همیشه تمام تلاشمون رو کردیم که با توجه به منافع جامعه متن باز کوچیکمون قدم برداریم و بهترین تصمیم رو بگیریم. و بدون شک در این میان محمد دماوندی و بهنام توکلی بیشترین وقت و انرژی رو گذاشتند که شخصن ازشون ممنونم که کوتاهی های خود من رو هم با تلاش زیاد جبران کردند.

حالا تیم سردبیری برای تغییر در نحوه انتشار مجله تغییراتی رو در نظر گرفته که امیدواریم مثل همیشه همراهی مون کنید.

 1. شورای سردبیری منحل میشه و فقط بهنام توکلی به عنوان مسئول نشریه و فعلن من (چالیست) به عنوان هماهنگ کننده در خدمتتون هستیم
 2. هر ماه یک دورهمی برگزار میشه با عنوان (هنوز عنوان انتخاب نکردیم براش :دی) و در اون دور همی برنامه های انتشار شماره بعد رو همه با هم پیش می برن
 3. تمام اتفاقاتی که می افته به صورت شفاف منتشر میشه و همه در جریان همه امور قرار خواهند گرفت
 4. سیستم کار هم به این صورت خواهد بود:
  1. یه سری پیشنهاد برای هر شماره خواهد بود که وقتی دور هم جمع میشیم با رای شرکت کننده ها یکی رو انتخاب می کنیم
  2. موضوعی که انتخاب می شه برای اون شماره و مقالاتی که پیشنهاد میشه همه با همکاری همه اعضاست
  3. بخش هایی که در مجله داریم (مثلا جامعه یا تخصصی یا پرونده یا مصاحبه یا… ) رو با هم دست می گیریم و مقاله ها رو می نویسیم یا ترجمه می کنیم
  4. هر کسی می تونه داوطلب بشه که مسئول یه بخشی باشه و سعی می کنیم این مسئولیت ها چرخشی باشه تا همه بتونن مشارکت داشته باشن.
  5. می تونید با دوستانتون به صورت مشترک یه بخش رو در اختیار بگیرید و پیش ببرید.
  6. می تونید از هر کسی که تمایل داره برای پیشبرد مقالات مشورت و کمک بگیرید
  7. مقالات پس از ترجمه توسط همین تیم ویراست میشه (منظور از ویراستاری ینی گرفتن غلط املایی، قصد نداریم در نحوه نگارش مقالات و ادبیاتش دست ببریم)
  8. پس از ویراست مقالات به گرافیست داده میشه تا صفحه بندی بشه
  9. پس از صفحه بندی یه بازبینی نهایی انجام میشه و نهایتا مجله منتشر میشه

در مورد نحوه انجام کار هم بحث هایی خواهد بود که به صورت حضوری در خدمتتون خواهیم بود.

ضمن اینکه باید اعلام کنیم که حضور برای همه آزاده و چون ماهی یه بار هست بنابراین دوستانی که تهران هم نیستن می تونن حضور داشته باشند. در ضمن کسانی که از شهرهای دیگه هم می‌تونند کمک کنند برای پیشبرد یه بخش باهامون تماس بگیرن.

برای این دورهمی یه رویداد هم در سایت myevent.ir ساخته شده که برای حضور باید ثبت نام کنید.

ممنون از همراهی تون

 • پ.ن ۱ : ادبیات این نوشته رو هم سعی کردم کاملا خودمونی و عامیانه باشه. باز هم به صورت حضوری در این مورد هم می تونیم صحبت کنیم.
 • پ.ن ۲: قبل از حضور در جلسه حتمن ثبت نام کنید از اینجا
 • پ.ن ۳: پیشنهاد یا انتقادی دارید با خودتون بیارید به جلسه. همین پایین هم می تونید کامنت بزارید.
 • پ.ن ۴: اگر قبلا سلام دنیا رو خوندید حتمن دیدید که یه سری بخش ها برای سلام دنیا داریم. بدمون نمیاد که کامل‌ترش کنیم و بخش‌های مجله رو تغییر بدیم. اگه پیشنهادی دارید خوشحال می شیم ما رو هم در جریان بزارید