رزبری‌پای فراتر از یک بُرد آموزشی: پلی‌استیشن خود را بسازید

من در حال اسباب‌کشی هستم دیگر جایی برای نگهداری کنسول‌های قدیمی مثل میکرو (NES)، سگا (Genesis) و SNES ندارم. پس اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که همه این بازی‌ها را با برنامه شبیه‌سازی که می‌توانم در PC اجرا کنم بازی کنم

، اما در این صورت تجربه‌ای که می‌توان با دسته بازی داشت را نخواهم داشت. حاصل تلاش من برای برقراری مصالحه بین این دو، چیزی است که نام آن را PiStation گذاشتم.
کاری که کردم این بود که اجزای Play Station 1 را خالی و آن را با یک رزبری‌پای جایگزین کردم و انتظار دارم سیستم جدید با کلیدهای اصلی و تقریباً به همان خوبی سیستم‌های قدیمی کار کند. من چنین چیزی را در سیستم‌های دیگر دیده‌ام، اما نه در PS1. پس تصمیم گرفتم، حرکتی بزنم. پس یک PS1 با قیمت ارزان تهیه کردم و دست به کار شدم.
شما نیاز نیست کاری که کردم را دقیقا گام به گام اجرا کنید، ولی اگر می‌خواهید، این‌ها مواردی هستند که به آن‌ها نیاز خواهید داشت:

  • Raspberry Pi
  • 4GB or larger SD card
  • Used or Broken PlayStation
  • Two XBox360 1/2 Controllers
  • PS2 to USB Converter Adapter
  • Micro USB cable (NOT mini!)
  • USB Power Brick
  • Short USB extension cable/USB hub
  • An ethernet extender + fairly short ethernet cable
  • Soldering Gun

رزبری‌پای یک کامپیوتر کوچک و ارزان قیمت است که تمام چیزهایی که از یک کامپیوتر کامل انتظار داریم را در بر ندارد، اما به شما این امکان را می‌دهد که از آن به عنوان یک کنسول بازی، یک پخش کننده ویدئوی خانگی یا حتی یک کامپیوتر دیگر استفاده کنید.

گام نخست: پیکربندی رزبری‌پای
RetroPie یک توسعه از Raspbian است که خود توسعه دیگری از لینوکس دبیان است برای دستگاه‌های رزبری‌پای بهینه شده است. RetroPie با هدف این که بتواند رزبری‌پای را تبدیل به یک کنسول چندکاره کند، انواع شبیه‌سازهای کنسول‌های مختلف را از گذشته در خود گنجانده است.
چیزی که نیاز داریم، آخرین نسخه SD-Card Image از پروژه RetroPie و نوشتن آن روی یک SD Card قابل بوت شدن با حجم 4GB یا بیشتر است. برای این کار باید پس از استخراج فایل .img مربوطه، با استفاده از ابزار خط فرمان dd یا ابزار گرافیکی unetbootin اقدام به ساختن یک SD Card قابل بوت کرد. فایل سیستم FAT32 برای این کار پیشنهاد می‌شود.
پس از وصل کردن SD Card به دستگاه، شما قادر خواهید بود هر کدام از بخش‌های مربوط به پیکربندی‌های زیر را دنبال کنید:

گام اول: نصب RetroPie
از زمان روشن شدن رزبری‌پای تا پایان پیکربندی نرم‌افزاری، همه‌ وسایل جانبی مانند کارت SD، کابل HDMI و غیره باید به آن متصل بمانند. پس از boot شدن Retro Pi، وارد فاز نصب خودکار می‌شویم که مورد نظر ما نیست. لذا با زدن کلید F4 از این حالت خارج شده و با زدن دستور raspbi-config وارد محیط می‌شویم.
در بخش ۱، قابلیت Expand Filesystem را فعال کرده و پس از تنظیمات محلی در بخش ۴ با زدن Finish و تایید پیکربندی‌های انجام شده دستگاه reboot می‌شود.

گام دوم: نصب RetroPie
RetroPie با تشخیص کنترلر متصل شده به دستگاه وارد بخش قبل می‌شود. در این‌جا باید با زدن F4 از آن خارج شده و دستورات زیر را جهت نصب کنترلر وارد کنیم:
برای شناسایی کنترلرها در هر عمل بوت بایدxboxdrv اجرا شود. می‌توان یک اسکریپت که xboxdrv را با گزینه‌های دلخواه اجرا می‌کند نوشت و در مسیر / etc/init.d قرار داد. یا می‌توان از فایل xboxconfig در این پروژه استفاده کرد.
اکنون سیستم را reboot کنید. آخرین صفحه تنظیمات مربوط به emulation station که پس از boot کامل مشاهده می‌شود، شامل تنظیمات کنترلر بازی است.
البته می‌توان با آوردن این صفحه به شکل دستی، تنظیمات را با دستور زیر دوباره انجام داد: تمامی تنظیمات کنترلرها در فایل retroarch.cfg قرار می‌گیرند. جهت فعال کردن بازیکن دوم نیز می‌توان هم به روش دستی عمل کرد، به این شکل که کل کد فایل retroarch را درون آن دوباره نویسی کرد، با این تغییر کوچک.
پیشنهاد من این است که کد زیر را درون فایل retroarch.cfg قرار دهید تا عملکردهای خروج از بازی، save کردن و load کردن را به ترتیب با ترکیب‌های کلیدهای Select + Start و Select + L2 و Select + R2 را داشته باشید.

گام سوم: انتقال ROMهای بازی به حافظه
برای این کار روش‌های مختلفی است. می‌توان کنترلر Xbox360 را از دستگاه جدا کرد و یک فلش حاوی ROMهای بازی را به دستگاه متصل کرد،ssh کردن به دستگاه و mount کردن آن، فایل‌های بازی را به مسیر زیر منتقل کرد:

/home/pi/RetroPie/roms

یا بطور ساده‌تر اگر حافظه‌خوان دارید، پس از خاموش کردن رزبری‌پای، آن را به کامپیوتر خود متصل کنید و ROMها را به سادگی روی آن کپی کنید. ما فرض را بر این گذاشتیم که همه چیز به خوبی کار می‌کند و شما با قرار دادن فایل‌های ROM بازی در رزبری‌پای مشکل خاصی ندارید.

گام چهارم: تمیزکاری
اکنون سیستم ما آماده بازی است. نکته مهم این است که بعد از reboot با صفحه شبیه‌ساز APPLE II مواجه می‌شویم. در این صورت مجبور خواهیم شد که بعد از چند بار زدن کلیدهای چپ و راست و گذشتن از بین برنامه‌های شبیه‌ساز مختلف به چیزی که می‌خواهیم برسیم. می‌توان تمامی شبیه‌سازهایی را که نیاز نداریم، با حذف کردن پوشه مربوط به هر کدام، از صفحه اصلی حذف کرد.

گام پنجم: جداسازی اجزای Play Station
شما باید همه شش پیچ دستگاه را باز کنید و بعد از آن همه اجزا را از آن خارج کنید، اما بخش منبع تغذیه و کنترلر/حافظه را به حال خود بگذارید، چون بعداً به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنیم.

گام ششم: کابل برق
محض اطلاع، دستگاه رزبری‌پای دکمه روشن/خاموش ندارد! در واقع به محض دریافت برق روشن می‌شود. می‌توان از دکمه روشن/خاموش خود دستگاه PS1 برای این کار استفاده کرد. بدین منظور می‌توان از یک شارژر معمولی موبایل که اختلاف پتانسیل 5V ایجاد می‌کند و رد کردن آن از این کلید بهره جست، با تاکید بر این‌که کلید روی سیمی باشد که دستگاه تنها در زمان وصل بودن کلید با برق مواجه شود.

گام هفتم: اتصال درگاه‌های کنترلر دسته بازی
بعد از این که کنترلر دستگاه Xbox360 را جهت کار کردن با آداپتور USB روی رزبری‌پای تنظیم کردید، ممکن است بخواهید از شر درگاه‌های کنترلر اصلی خلاص شوید. برای هر درگاه کنترلر دستگاه، ۹ نقطه‌ لحیم وجود دارد. می‌توان هر یک از این نقاط را با سیم‌هایی کوچک به نقاط همزاد آن در کنترلر اصلی متصل کرد.

گام هشتم: برداشتن پوشش دور درگاه‌ها
جهت خروج پورت‌های دستگاه از بدنه PlayStation، باید زائده‌های پلاستیکی مزاحم اطراف پورت‌های قدیمی را برداشت.

گام نهم: پیچ کردن رزبری‌پای روی بدنه
هدف این است که Pi را طوری روی بدنه قرار دهیم که درگاه HDMI از بخش Serial I/O خارج شود، از طرفی طوری باید به بدنه محکم شود که علاوه بر تامین امنیت مدار، مشکل جابجایی، مخصوصاً هنگام اتصال وسایلی مانند کابل HDMI ایجاد نشود.

گام دهم: اضافه کردن گسترش دهنده USB
از آن‌جایی که تنها درگاه USB دستگاه از داخل به بدنه چسبیده، ممکن است آن را برای اتصال کیبورد یا فلش گسترش دهید. از آن‌جایی که به ندرت پیش می‌آید که دستگاه‌های جانبی که می‌خواهند از این پورت USB استفاده کنند، نیازمند فاصله از Pi باشند، توصیه می‌شود از یک توسعه دهنده USB کوچک استفاده کنید. استفاده از توسعه دهنده بزرگتر همچنین باعث بیشتر شدن دردسر جاسازی قطعات درون بدنه PlayStation می‌شود.

گام یازدهم: اضافه کردن درگاه Ethernet
در این‌جا نیازمند یک کابل LAN هستیم که یک سر آن سرسوکت بوده و به توسعه دهنده‌Ethernet دستگاه متصل شده و سر دیگر آن به یک درگاه Ethernet متصل شده و از دستگاه خارج شود. طبق منطق گام هفتم استفاده از کابل کوچکتر توصیه می‌شود.

گام دوازدهم: نمایانگر برق
از آن‌جایی که کار کردن با نمایانگر اصلی دستگاه PlayStation به خاطر اتصال به بخش‌های دیگر مشکل آفرین بود تصمیم گرفتم یک نمایانگر دیگر بخرم.

گام سیزدهم: اتصال دوباره همه اجزا به یکدیگر
اطمینان حاصل کنید که همه اجزا از درون به دو طرف بدنه محکم شده‌اند. به جز بخش وسط که Raspberry Pi در آن‌جا قرار دارد. دو دسته بازی و کابل HDMI را که یک سر آن به تلویزیون وصل شده، به دستگاه متصل کنید و از بازی لذت ببرید.

این مقاله برای آشنایی شما با ایده تبدیل Raspberry Pi به یک کنسول همه‌کاره بود و سعی بر آن بوده که کلیات کار به شکل دقیق عنوان شود. جهت بررسی جزئیات و موارد دقیق‌تر می‌توانید به منابع مراجعه کنید.

منبع: lifehacker