ره یافت متن باز، راه کاری برای خروج بحران مهندسی از دره سیلیکون

دره سیلیکون (Silicon Valley) نام رایج و غیررسمی منطقه‌ای در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو آمریکاست. شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان است. ساکنان این منطقه تصور می‌کنند دره سیلیکون مهد فناوری جهان است، اما زمانی که صحبت از مشارکت در توسعه ابزارهای متن‌باز می‌شود جایگاهی بهتر از مقام سوم ندارند. براساس تحلیل انجام شده روی مشارکت‌کنندگان برتر فعال در گیت‌هاب (gitHu) (سرویس میزبانی وب برای پروژه‌های متن‌باز) کاربران اروپا و سایر نقاط ایالات متحده در مقایسه با دره سیلیکون، نرم‌افزار‌های متن‌باز بیش‌تری تولید می‌کنند. از برتری اروپا تعجب نکنید زیرا این قاره از قدیم علاقه بسیاری به جنبش متن‌باز داشته است. این تحقیق نکته جالب دیگری را نیز نشان می‌دهد: بسیاری از استعدادهای برنامه‌نویسی جهان ساکن دره سیلیکون نیستند .

کدام منطقه بیش‌ترین کد را می‌نویسد؟

چندی پیش کریستوفر میمز(Christopher Mims)، یکی از نویسندگان بخش فناوری وال‌ استریت ژورنال، سرمایه‌گذاران خطرپذیر دره سیلیکون را به خاطر حمایت مالی از استارت‌آپ‌های نامناسب، به باد انتقاد گرفت. وی حمایت سنگین مالی از استارت‌آپ‌هایی که حتی به خود زحمت نمی‌دهند تحقیقات ساده‌ای برای حصول اطمینان از مفید بودن پروژه برای جامعه انجام دهند را اشتباه خواند. بعید نیست میمز بعد از نگاهی ساده به پروژه‌های گیت‌هاب، متوجه این تفاوت بنیادین در استارت‌آپ‌های دره سیلیکون شده باشد.
توسعه‌دهندگان پروژه‌های جنبش متن‌باز تفاوت خاصی با دیگران ندارند، اما یکی از اصول اعتقادی آن‌ها این مثل معروف است که: «کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من» در حقیقت جنبش متن‌باز برنامه‌نویسان را تشویق می‌کند شخصا راه‌حلی برای مشکل پیدا کنند و برای شروع کار، منتظر نباشند شرکتی با تخصیص بودجه‌ای سنگین از آن‌ها حمایت کند.
اتخاذ چنین سیاستی باعث تولد پروژه‌هایی شده که شاید تصور زندگی بدون آن‌ها برای بسیاری ناممکن باشد (طبیعتا مهد تولد بسیاری از این پروژه‌ها اروپا بوده است) از جمله:
لینوکس: سیستم‌عامل
Hadoop: چارچوب متن‌بازی برای ذخیره‌سازی و پردازش داده‌های بزرگ
Lucene: کتابخانه‌ جست‌وجوی قدرت‌مند به زبان جاوا که امکان اضافه کردن جست‌وجو به هر برنامه‌ای را فراهم می‌کند
دروپال: سیستم‌های مدیریت محتوا
MySQL: پایگاه‌داده‌ها
nginx: وب سرور
و بسیاری دیگر از پروژه‌ها.

اگر چه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران جسور و مخاطره‌پذیر اشتیاق بیش‌تری برای تزریق منابع مالی به چنین پروژه‌هایی نشان داده‌اند، اما از کنار این حقیقت ساده نمی‌توان گذشت که بیش‌تر این پروژه‌ها برای حل کردن مشکلات شخصی و نیاز واقعی متولد شده‌اند نه براساس توهمی از بازار.

این پروژه‌ها بدون محدودیت جغرافیایی توسعه یافته‌اند. تحلیلی ساده از ۲۵۰ مشارکت‌کننده برتر گیت‌هاب، آمار جالبی از کاربران کل اکوسیستم نشان می‌دهد:
اروپا: ۳۱٪
سایر نقاط ایالات متحده: ۲۵٪
دره سیلیکون: ۲۴٪
آسیا ـ اقیانوسیه: ۱۴٪
برزیل: ۳٪
کانادا: ۳٪
این جدیدترین آمار مشارکت است و بررسی‌های بیش‌تر نشان می‌دهد وضعیت از ابتدا تا به امروز تغییر چندانی نداشته است و جامعه متن‌باز، پروژه‌ها را هم‌چنان با همکاری برنامه‌نویسان حرفه‌ای میانسال و البته مجرب پیش می‌برد.

زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب کدام‌اند؟

در میان مشارکت‌کنندگان فعال گیت‌هاب، جاوااسکریپت با داشتن سهم ۳۸ درصدی در سکوی نخست ایستاده است. وضعیت زبان‌های دیگر به این شرح است:
جاوا اسکریپت: ۳۸٪
روبی: ۱۶٪
پایتون: ۱۰٪
پی‌اچ‌پی: ۸٪
سی: ۴٪
سایر زبان‌ها مثل Perl، Objective-C، Haskell و مانند آن هم سهمی ۲ درصدی دارند.

استخدام بهترین برنامه‌نویسان

با توجه به کسادی بازار کار دره سیلیکون برای مهندسین، شاید زمان آن رسیده که کارمندان این منطقه، دورکاری کنند. با توجه به ساکن نبودن ۷۶ درصد از برنامه‌نویسان جامعه متن‌باز در دره سیلیکون، همچنین سهولت ارزیابی عملکرد افراد از طریق بررسی کدهای نوشته شده و تعاملات برخط به منظور حصول اطمینان از توانمندی آن‌ها، چه دلیلی برای دورکاری نکردن باقی می‌ماند؟
البته صحبت از دورکاری در حوزه برنامه‌نویسی برای بعضی‌ها از شنیدن ناسزا هم سنگین‌تر است. جدای از تعداد انگشت‌شماری شرکت مثل فیس‌بوک، سایر غول‌های فناوری دره سیلیکون برای سرعت‌بخشی به توسعه محصولات، ترجیح می‌دهند فعالیت‌های کارمندان را در یک دفتر مشترک متمرکز کنند. هر چند مطالعات نشان می‌دهد قرار داشتن گروه‌های مهندسی در یک مکان مشخص موجب افزایش بهره‌وری شده و زمان کم‌تری برای هماهنگی منابع و تصمیم‌گیری صرف می‌شود، اصرار بر حضور فیزیکی برنامه‌نویسان در یک مکان مشترک موجب محدودیت در انتخاب و استخدام آن‌ها می‌شود. Zack Urlocker، مدیر اجرایی قبلی پروژه‌های MySQL و ZenDesk معتقد است: «به‌کارگیری گروه‌های توزیع شده موجب باز بودن دست کارفرما هنگام استخدام می‌شود.»
با توجه به توسعه روزافزون جنبش متن‌باز، اکثر مهندسان با چگونگی فعالیت در گروه‌های توسعه توزیع شده آشنا هستند. با این حال حتی اگر کارکنان شرکت‌های ساکن دره، در حال حاضر به روش سنتی یعنی حضور فیزیکی در محل کار وظایف را انجام می‌دهند، آیا وقت آن نرسیده که دره سیلیکون برای جبران ضعف استعدادهای برنامه‌نویسی، دست یاری به سوی جامعه متن‌باز دراز کند؟

نویسنده: مت آسای