زیکانف و شـروع حرکتی ملی

تمام ماجرا از آن جایی شروع شد که کاربران ایران پی‌اچ‌پی (forum.iranphp.org) می‌خواستند یک قرار دوستانه بگذارند. من پیگیری و هماهنگی را بر عهده گرفتم و با چند تن از دوستان ملاقاتی حضوری ترتیب دادم. همه چیز عادی پیش رفت تا جایی که پیشنهاد برگزاری همایش داده شد. ایده خوبی بود. از آن جایی که جزو تیم اجرایی اولین همایش بین‌المللی مدیریت سرمایه فکری بودم و به تازگی همایش را برگزار کرده بودیم، تصمیم گرفتم با دبیر اجرایی همایش آقای «دکتر خاوندکار» صحبت کنم و از راهنمایی‌های ایشان بهره بگیرم.
پس از هماهنگی‌های لازم جلسه‌ای برگزار شد و ایشان به کلی مرا از برگزاری چنین همایشی منصرف کرد. مشکلات فراوانی بود: از تهیه‌ی منابع مالی و انسانی گرفته تا هماهنگی‌های دولتی و خصوصی و حضور شرکت کنندگان و…
ولی با این حال آقای «مهندس شهامی» – مدیرکل وقتِ انفورماتیک استانداری – را به عنوان فردی آگاه با فکری روشن در این زمینه به ما معرفی کردند.
ناامید از اتاق خارج شدم و به عنوان آخرین تیر تصمیم گرفتم با آقای شهامی هم گفتگویی انجام دهم که خوشبختانه ایشان بلادرنگ از پیشنهاد ما استقبال کردند. آقای شهامی قول مساعد دادند و از هیچ تلاشی دریغ نکردند.
از آن جایی که تیم زنجان لاگ پیش از zconf پروژه ی لینوکس‌اف‌ام را راه‌اندازی کرده بود بنابراین تا حدودی روابط انجام کار و تعامل با سایر فعالین این عرصه را داشت. «فرید احمدیان» مسئول برقراری ارتباط با سایرین شد که به نحو احسن این کار را انجام داد. همچنین «مهدی هنرمند» و «صادق اطهری» و سایر دوستان در زنجان لاگ در تیم اجرایی بیش ترین تلاش خود را برای اجرای هرچه بهتر این همایش کردند. آقای شهامی پشتیبانی مالی و پیگیری سایر امور دولتی را برعهده داشتند و تیم زنجان لاگ به عنوان هیئت اجرایی بدون این که به سود مالی فکر کنند، از هیچ تلاشی دریغ نکردند.
گاهی این سوال برای دوستانی که تازه با زیکانف آشنا شده‌اند پیش می‌آید که «چرا فلان مبلغ برای حضور دریافت می شود؟» زیکانف دوسال به صورت رایگان برگزار شد. همه‌ی هزینه‌ها تامین می‌شد. اما بدقولی بعضی از دوستان باعث شد که نهایتا تصمیم گرفته شد هزینه‌ای هرچند اندک از شرکت‌کنندگان برای اطمینان از حضور آن ها دریافت شود. سعی‌مان بر آن بود که این هزینه (سال سوم و سال چهارم، هر دو ۳۰هزار تومان) کمترین مبلغ تعهدآور باشد. این که ما برای ۱۰۰ نفر هتل، خوابگاه و غذا تهیه کنیم و در نهایت ۶۰ نفر شرکت کنند ضرر بسیار سنگینی برای تیمی بود که هیچ سودی جز منافع عمومی در برگزاری این همایش نداشتند. این مبلغ به هیچ وجه هزینه چهار وعده غذا را تامین نمی‌کند چه برسد به سایر هزینه‌ها (هتل، خوابگاه، پذیرایی، جوایز، سالن برگزاری، ایاب و ذهاب و…) ولی همین مبلغ ناچیز متاسفانه تعهد حضور ثبت‌نام‌کنندگان در همایش و پوشش‌دهنده یک دهمِ هزینه‌هاست.
همیشه در ابتدای همایش اعلام می‌کنیم که این همایش محلی‌ست برای تازه کردن دیدار و یادگرفتن تازه‌ها. همیشه تاکید داریم که لبخند را فراموش نکنید. این همایش برای خیلی از دوستان ما نقطه شروع دوباره یک زندگی تازه بوده است. برای خود من این همایش یک نقطه عطف بزرگ است. محلی برای فعالین عرصه‌ی نرم‌افزارهای آزاد که با هم آشنا شوند، پروژه های تازه پیدا کنند، همکار شوند و با هم استارت آپ‌های تازه راه بیاندازند.
از سال اول همایش تا امسال که سال پنجم برگزاری آن است همواری عده‌ای از دوستان به صورت صمیمانه با ما همکاری کرده‌اند که لازم می دانیم از آن ها تشکر کنیم:
«مهدی هنرمندجوان»، «فرید احمدیان»، «صادق اطهری»، «هادی سرابی»، «محمد افاضاتی»، «فرودغفوری»، «بهروزشعبانی»،«ایریکس اسماعیلی»، «بهنام توکلی»، «میثاق رسولی»، «محسن نجفلو»، «مصطفی هنرمندجوان»، «محسن معارفی»، «مهدی مقدم» و سایر دوستانی که همکاری کرده اند بدون این که نامی از آن ها باشد.
تشکر ویژه از آقای مهندس شهامی -ریاست فعلی اداره‌ی کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان- که با تمام تلاش و توان خود در این سال‌ها به برگزاری هر چه بهتر این همایش کمک شایانی کرده‌اند و تشکر مخصوص از شما که با حضور خود به ما دلگرمی داده‌اید. شمایی که اگر نباشد زیکانفی نخواهد بود.