فایرفاکس اکنون بشکل پیش فرض فلش را مسدود می‌کند

مرورگر وب موزیلا فایرفاکس اکنون بشکل پیش فرض فلش را بلاک می‌کند. البته معنای این بلوک کردن این نیست که از شما در مورد اجرا شدن فلش سوال کند یا مانند کروم فیلم‌های فلش را متوقف کند. منظور از بلاک کردن این است که موزیلا به این نتیجه رسیده که فلش در حال افول است. به پیامی که تیم پشتیبانی فایرفاکس توییت کرده نگاه کنید:

BIG NEWS!! All versions of Flash are blocked by default in Firefox as of now. https://t.co/4SjVoqKPrR #tech #infosec pic.twitter.com/VRws3L0CBW

July 14, 2015

اگر بخواهید از فلش در فایرفاکس استفاده کنید پیغام زیر به شما نمایش داده می‌شود.

1340557060287749263

شایان ذکر است که روز قبل از این افسر ارشد امنیتی فیس بوک از ادوبی خواسته بود تا فلش را یک بار و برای همیشه بکشد.

It is time for Adobe to announce the end-of-life date for Flash and to ask the browsers to set killbits on the same day.

July 12, 2015

 

چرا اوضاع اینچنان برای فلش سخت شده است؟ و چرا اکنون؟ شاید به این دلیل باشد که دنیا اکنون دوباره متوجه استعداد فلش در آسیب پذیری‌های تند و زننده شده است. زمانی که یک شرکت امنیتی ایتالیایی که کارش فروش ابزار‌های نفوذ کننده جاسوسی است هک شد، معلوم شد که حفره تند و تیزی که در  فلش بوده، یکی از ابزار برای این کار بوده است.

البته فایرفاکس گفته است که پس از رفع آسیب پذیری‌های شناخته شده عمومی به بلاک شدن فلش پایان خواهد داد.

اما در مقیاسی بزرگنر، چرا باید از دست فلش یک بار و برای همیشه راحت شد؟

شاید به خاطر خالی کردن باطری، جابجاکردن تبلیغات،مستعد بودن در آسیب پذیری و عملا نرم افزارنامربوط پر شده از سو استفاده.

بروزرسانی:  ادوبی نسخه جدی از فلش «18.0.0.209» را که دیگر توسط فایرفاکس مسدود نمی‌شود را عرضه کزد. شاید دوست داشته باشید بصورت دستی دریافتش کنید.

منبع