معرفی صد برنامه رایگان برای گنو/لینوکس

تعداد برنامه‌ها و ابزارهای متن‌باز موجود در سیستم‌عامل‌های مدرن امروزی واقعاً تحسین بر انگیز است. آن‌ها در اندازه و اشکال مختلفی در دسترس هستند. ابزارهای خط فرمانی کوچک که به‌راحتی قادر به یکپارچه شدن با پروژه‌های بزرگ‌تر هستند؛ برنامه‌هایی با ویژگی‌های غنی که ویژگی‌های زیادی را به کاربران ارائه می‌دهند.

در این مقاله ما چند ابزار موردعلاقه خود را انتخاب کردیم که معمولاً برخی از آنا بر روی شانه‌های دیگر برنامه‌ها ایستاده‌اند. در این لیست تمام تلاش خود را به خرج دادیم تا لیست بسیار جامعی جمع شود بااین‌حال ممکن است شما با برخی از گزینه‌های مطرح شده موافق نباشید.

در اینجا ما قصد نداشتیم که بگوییم کدام‌یک از بقیه بهتر است فقط قصد داریم که لیستی را تهیه کنیم که بهترین برنامه‌های خوب متن‌باز را که می‌توانید در کارهای روزمره خود مورد استفاده قرار دهید را ایجاد کنیم. البته برخی گزینه‌ها غیر آزاد هستند که در گنو/لینوکس قابل‌نصب هستند.

url

این 100 برنامه را به 5 قسمت تقسیم کرده‌ام تا خواندن آن راحت‌تر باشد. بخش‌هایی مانند:

  1. اینترنت
  2. کاری
  3. چندرسانه‌ای/بازی
  4. ابزار و توسعه‌/علم

به‌احتمال‌زیاد شما نام برخی یا اکثر برنامه‌ها را شنیده‌اید ولی ممکن است برخی برنامه‌ها هم برای شما تازگی داشته باشند؛ بااین‌حال کاربران ناآشنا با دنیای متن‌باز/آزاد حتماً از این لیست خوششان خواهد آمد.

برنامه‌های کاری:

ShiftView

1- LibreOffice:

اکثر کاربران با برنامه‌ی آفیس شرکت مایکروسافت کارکرده‌اند. این‌گونه برنامه‌ها جهت انجام کارهای اداری، دانشجویی و یا کارهای روزمره خیلی از افراد کاربرد دارد و اصولاً یکی از برنامه‌های پرکاربرد به شمار می‌آیند. معادل متن‌باز این برنامه OpenOffice نام دارد. بعد از خریده شدن شرکت Sun توسط شرکت Oracle، شرکت فوق OpenOffice را به بنیاد Apache سپرد. بااین‌حال اکثر توسعه‌دهندگان و کاربران از این موضوع ناراضی بودند و دست به ایجاد انشعابی از این برنامه زدند که منجر به ایجاد برنامه‌ی LibreOffice شد.

با وجود آنکه اکثر کاربران با ظاهر جدید آفیس مایکروسافت خو گرفته‌اند ولی در پشت ظاهر ساده و بی آلایش LibreOffice، امکانات زیادی خوابیده است که با درک صحیح از امکانات برنامه و استفاده صحیح از آنان، اکثر نیازهای شما را پوشش خواهد داد.

2- Calligra:

معادل KDE برنامه لیبره‌آفیس است. پیش‌ازاین Koffice نام داشت اما امروزه به Calligra تغییر یافته است؛ پراستفاده‌ترین برنامه آن Krita است اما دیگر برنامه‌ها هم کاربرد خاص خودشان رادارند اما برای استفاده حرفه‌ای همان LibreOffice بهتر است.

3- Scribus:

برنامه‌ای جایگزین InDesign شرکت Adobe است. مهم‌ترین مشکل آن عدم پشتیبانی از زبان فارسی و هر زبان راست به چپ دیگر است که تاکنون رفع نشده است.

4- ProjectLibre:

یکی از برنامه‌های پرکاربرد دیگر از طرف مایکروسافت برای کاربران حرفه‌ای؛ برنامه‌ی Project مایکروسافت است. در این برنامه به‌راحتی می‌توانید پروژه‌های خود را مدیریت کنید. تقریباً این برنامه با امکانات خوبی همراه است، مشابه آنچه در Microsoft Project وجود دارد.

5- آشیوو:

برنامه‌ای منعطف برای مدیریت منابع در محیط‌های تجاری است. امکانات مدیریت منابع آشیوو سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا فرآیندهای کاری خود را در عین سادگی به بهترین شکل مدیریت کنند. آشیوو راه‌کاری است که آرزوهای یک سازمان را یک‌جا برآورده می‌کند و آزادی عمل را برای تطبیق قابلیت‌ها به نیازمندی‌ها به ارمغان می‌آورد. بارزترین ویژگی آشیوو، سادگی در تغییر برای شرایط خاص هر سازمان است.

6- MariaDB:

جایگزینی برای MySQL است اکثر امکانات آن را دارد اما توسط Oracle مدیریت نمی‌شود به همان دلیل که LibreOffice از Apache منشعب شد MariaDB هم از MySQL منشعب شده است.

7- Calibre:

اگر زیاد کتاب آنلاین مطالعه می‌کنید و لیست بلندبالایی از آن‌ها در دیسک سخت خود ذخیره دارید، این برنامه کوچک مدیریت آنان را بر عهده می‌گیرد. این برنامه از اکثر فرمت‌های رایج استفاده می‌کند.

8- FocusWriter:

اگر نویسنده هستید و می‌خواهید به‌دور از مزاحمت سایر پنجره‌ها و دیگر چیزها بر روی رایانه و لب تاپ؛ مطلب خود را در محیطی ساده و زیبا تایپ کنید. FocusWriter وارد عمل می‌شود. یک محیط ساده در حالت تمام صفحه اجرا می‌شود و با چند کنترل ساده به‌راحتی محیطی ساکت را برایتان فراهم می‌کند.

9- LyX Document Processor:

این هم یک سند پرداز دیگر است. این برنامه برخلاف واژه‌پردازهای عادی به کلیت پرونده و سند می‌پردازد نه به‌ظاهر کلمات.

10- Okular:

برنامه‌ای است جهت مشاهده فایل‌های PDF در میز کار KDE. این برنامه از امکانات خوبی برخوردار است مانند حالت ارائه، که PDF شمارا به حالت یک ارائه پاورپوینت گونه درخواهد آورد.

11- GnuCash:

برنامه‌ای آزاد که برای مدیریت اقتصادی شما است. این برنامه GTK از امکانات مناسب و ساده‌ای برخوردار است. تقریباً اکثر امور بانکی و مالی خود را می‌توانید با این برنامه انجام دهید.

12- KmyMoney:

این برنامه هم برنامه‌ای دیگری است برای مدیریت امور مالی شما، این برنامه نیز همچون برنامه‌ی GnuCache آزاد است اما برای کاربران KDE است. اگر کاربران KDE هستید این برنامه با این میز کار هماهنگی بیشتری را خواهد داشت.

13- Zathura:

این برنامه، یک برنامه ساده است که قابلیت سفارشی‌سازی بالایی دارد. این برنامه که برای مشاهده اسناد کاربرد دارد از ظاهر ساده و مینی مالی برخوردار است که بسیار مناسب با کی‌ برد شما همگام می‌شود.

14- CherryTree:

اگر می‌خواهید برنامه‌ای داشته باشید که ایده‌ها و نوشته‌های خود را سریعاً در آن بنویسید این برنامه بسیار مناسب است. این برنامه داده‌های خود را به‌صورت XML ذخیره می‌کند و SQLite هم پشتیبانی می‌کند.

15- FreeMind:

این برنامه که تحت جاوا نوشته‌شده است که برای ایجاد محصولات بزرگ بسیار مناسب است. FreeMind به کاربران اجازه می‌دهد تا ایده‌ی خود را در یک برنامه مدیریت کنید. این برنامه برای جمع‌آوری ایده‌ها و محتوای کاری بسیار مناسب است.

16- MyNotex:

این برنامه نیز برنامه‌ای ساده برای صورت‌برداری و دیگر امور ساده نوشتاری است.

firefox

برنامه‌های اینترنتی:

17-FireFox:

مرورگری متن‌باز با امکانات بالا و افزوده‌هایی بسیار زیاد. یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های آن پشتیبانی از اکثر ویژگی‌های موردنیاز کاربران است مثلاً پشتیبانی از Sync کردن داده‌ها یا پشتیبانی از افزونه‌ها در نسخه اندروید.

17- Chrome (گزینه‌ای دیگر مانند گزینه قبل) :

مرورگر شرکت کروم که از مو توز Blink که از Webkit منشعب شده است بهره می‌برد. کروم هم ویژگی‌های زیادی را عرضه می‌کند و از تکنولوژی‌های گوگل پشتیبانی قویی دارد. از ایرادات آن کاملاً متن‌باز نبودن آن است.

18- Pidgin:

برنامه‌ای جهت اتصال به سرویس‌های چت. این برنامه که از GTK 2 استفاده می‌کند مدت‌هاست که برنامه‌ای محبوب برای پیغام‌رسانی در لینوکس است و کاربران زیادی را هم داراست.

19 – Skype:

برای گفتگوی آنلاین به‌صورت صوتی تصویری یکی از گزینه‌های مطرح است اکثر کاربران از آن استفاده می‌کنند. در اکثر ویدیو کنفرانس‌ها و گفتگوها نام آن شنیده می‌شود. این برنامه غیرآزاد است و اخیراً توسط مایکروسافت خریداری‌شده است. نسخه‌ی گنو/لینوکس آن از نسخه‌های دیگر کم امکانات تر است.

20- Tor:

برنامه‌ای جهت بهبود امنیت در فضای مجازی و ناشناس ماندن در اینترنت است که توسط افراد مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

21- Telegram Desktop:

برنامه‌ی متن‌باز و عالی جهت گفتگوی گروهی و یا اینترنتی است که اخیراً کاربران بیشتری در ایران از آن استفاده می‌کنند. رمزنگاری و امنیت بالا از ویژگی‌های این برنامه‌ی قدرتمند و ساده است. نسخه‌ی دسکتاپ این برنامه در لینوکس  با استفاده از X خالص و بدون وابستگی به GTK و Qt عرضه‌شده است.

22- Dropbox:

برنامه‌ای برای همگام‌سازی اطلاعات و فایل‌هایتان با فضای متعلق به شما در فضای ابری موجود در Dropbox. در این برنامه شما با مشخص کردن پوشه‌های خاص برای همگام‌سازی همیشه آن پوشه‌ها را به‌صورت آنلاین خواهید داشت و برنامه از آنان نسخه پشتیبانی در فضای ابری ایجاد خواهد کرد.

23- OwnCloud:

اگر به امنیت فضای ابری دیگر شرکت‌ها اعتقاد ندارید و می‌خواهید خودتان فضای ابری خود را داشته باشید می‌توانید با OwnCloud بی‌نیاز از دانش فنی خاصی فضای ابری خود را بسازید.

24- TeamViewer:

برای هماهنگی بین اعضای یک گروه و یا مشاهده کامپیوتر دیگر از راه دور و دیگر کارهای قابل انجام برای کار تیمی در یک پروژه می‌توانید از برنامه TeamViewer استفاده کنید که در لینوکس هم قابل‌نصب است.

25- NoMachine:

گزینه‌ی دیگر برای مشاهده رایانه‌ها از راه دور همانند TeamViewe  است؛ اما سیار سریع‌تر از آن می‌باشد.  مخصوصاً در لینوکس که سرعت بیشتری دارد.

26- WhatsApp Web Extension:

برنامه‌ی گفتگوی آنلاین محبوب که در نسخه‌ اخیر با استفاده از یک افزونه می‌توان از آن در مرورگر هم استفاده کرد.

27- Filezilla:

جهت ارسال و مدیریت فضای وب‌هاست از طریق FTP است که بسیار محبوب می‌باشد. این برنامه از امکانات خوبی برخوردار است و به دلیل ظاهر ساده‌اش بسیار راحت قابل‌استفاده است.

28- HexChat:

برنامه‌ای برای ارسال و دریافت پیام از طریق IRC. این برنامه مدیریت کانال‌های IRC موردعلاقه شمارا هم برعهده‌ خواهد گرفت،. گزینه‌ای است بسیار محبوب و قدیمی.

29-QuiteRSS:

اگر از کسانی هستید که از RSS و فیدها استفاده زیادی می‌کنند و مشترک Feed بسیاری از سایت‌ها هستید؛ این برنامه برای شما بسیار مناسب خواهد بود. QuiteRSS با ظاهر ساده و مینی مال خودنمایی زیبا از خوراک‌های اینترنتی را در معرض دید شما قرار خواهد داد.

30- uGet:

اکثر افرادی که برای اولین بار اقدام به نصب یک توزیع گنو/لینوکس می‌کنند با سؤال خاصی مواجه می‌شوند. این سؤال این است که آیا در لینوکس IDM قابل‌نصب است؟ پاسخ سؤال نه است. زیرا که IDM نسخه‌ی گنو/لینوکس ندارد. اما نرم‌افزار قدرتمند uGet که از Aria2 پشتیبانی می‌کند از بسیاری جهات با IDM برابری می‌کند و نیازهای شمارا برطرف خواهد کرد.

31- Gufw و Kufw:

این دو برنامه جهت مدیریت دیوراه آتش UFW به کار می‌روند. یکی از آنان برای KDE است و دیگری برای Gnome.

32- Aria2:

برنامه‌ای خط فرمانی جهت دانلود فایل‌های تورنت و یا دانلود فایل از Http و ftp و دیگر پروتکل‌ها است. سرعت بالایی دارد و از دانلود چند نخی هم پشتیبانی می‌کند.

33- OpenSSH:

این ابزار برای ایجاد ارتباط از نوع SSH به‌کار می‌رود با این کار می‌شود از راه دور یک سیستم یا یک سرور را مدیریت کرد.

url

برنامه‌های چندرسانه‌ای/بازی

34- Kodi:

نسخه جدید XBMC  است که جدیداً Kodi شده است. این Mdia Center قدرتمند و قوی از افزونه‌های فراوانی بهره می‌برد و در اکثر سیستم‌عامل‌ها قابل‌نصب است. پخش فیلم و صدا در آن باکیفیت بالایی انجام می‌شود پشتیبانی بالایی از سیستم‌های گوناگون دارد و اکثر فایل‌ها را پخش می‌کند.

35- VLC:

برنامه پخش فایل‌های چندرسانه‌ای با امکانات بالا و قابل‌نصب در اکثر سیستم‌عامل‌ها است. این برنامه از تغییر قالب فایل و جریان‌های ویدیویی اینترنتی پشتیبانی می‌کند و قادر به پخش فایل‌های یوتیوب با گرفتن آدرس آنان نیز هست.

36- LightWorks:

برنامه‌ای حرفه‌ای و بسیار قدرتمند جهت ویرایش ویدیوها به‌صورت غیرخطی است. این برنامه جهت استفاده حرفه‌ای به‌کار می‌رود و بسیار سریع عمل خواهد کرد.

37- OpenShot Video Editor:

برنامه‌ای ساده مانند Windows Movie Maker برای ویرایش فایل‌های ویدیویی یا ایجاد کلیپ‌های ساده است. این برنامه از قابلیت متن 3 بعدی با بهره‌گیری از Blender را هم در خود دارد.

url

38- Kdenlive:

برنامه‌ای با ظاهری مانند Premiere اما باقابلیت‌های بسیار کمتر. Kdenlive از کتابخانه‌های KDE استفاده می‌کند و در نسخه جدید به KF5 پورت شده است.

39- Amarok:

پخش‌کننده موسیقی میز کار KDE از امکانات بسیار بالایی برخوردار است. ظاهر مدرنی دارد و از با میز آر KDE بسیار هماهنگ است با این حال در میز کار های دیگر هم به خوبی کار می‌کند دیگر جایگزین این برنامه Clementine است که از Amarok 1.4 انشعاب یافته و با دیگر میز کارها سازگاری بهتری دارد و سبک‌تر است.

40- Audacity:

برنامه‌ای است محبوب و ساده برای ویرایش فایل‌های صوتی و ضبط صدا که اکثراً با آن آشنایید.

41- Blender:

برنامه طراحی گرافیک 3D و انیمیشن‌های 3D که باوجود کم‌حجم بودن نسبت به رقبا از امکانات بالایی برخوردار است هرچند وقت یک‌بار انیمیشنی باکیفیت بالا با استفاده از این برنامه توسط بنیاد بلندر منتشر می‌شود که نشان از قدرت بالای این برنامه دارد.

42-Spotify:

برای گوش دادن به موسیقی به صورت آنلاین گزینه‌های زیادی وجود دارد اما یکی از جامع‌ترین و کامل‌ترین این برنامه‌ها Spotify است که آهنگ‌های زیادی در آن پیدا خواهید کرد.

43- Inkscape:

برنامه‌ای است همانند CorelDraw یا Ilustrator که برای رسم گرافیک‌های برداری بسیار پرکاربرد است تا حدی که اکثر آیکون‌های موجود در گنو/لینوکس را با این برنامه طراحی کرده اند.

44- Darktable:

برنامه‌ ویرایش تصاویر متن‌باز است که همانند Adobe Lightroom یا ACDSee عمل می‌کند. از رقبای دیگر می‌توان به DigiKam اشاره کرد.

45- digiKam:

برای مدیریت تصاویر و آلبوم‌های تصویری و ویرایش تصاویر به کار گرفته می‌شود این برنامه با KDE هماهنگی بیشتری دارد و از گزینه‌های زیادی برخوردار است. کارایی این برنامه مانند ACDSee در ویندوز است.

46- Handbrake:

برنامه‌ای جهت Rip فیلم‌های ویدیویی از بلوری و ویدیو. این برنامه از فرمت‌های MKV و MP4 – H264 پشتیبانی می‌کند.

47- GIMP:

برنامه قدیمی مشابه فتوشاپ برای ویرایش تصویر حرفه‌ای و پیشرفته است. این برنامه کاربران زیادی را داراست و اکثر شما هم با آن آشنایی دارید.

48- mpv:

پخش کننده ویدیو منشعب شده از Mplayer2 و Mplayer دارای ویژگی‌های بالا و ظاهری نوشته شده در Qt. برنامه ‌bomi و برنامه SMplayer ظاهری پیشرفته‌تری را برای آن مهیا کرده‌اند.

49- Beets:

نرم‌افزاری برای گیک‌های موسیقی که می‌خواهند موسیقی خود را طبقه بندی کنند و بر اساس فهرست و تگ‌های پیشرفته آنان را بچینند.

50- XnConvert:

برنامه‌ی قدرتمند و چند سکویی XConvertor جهت تبدیل فایل‌های مختلف به هم به کار می‌رود. این برنامه از پانصد قالب مختلف پشتیبانی می‌کند.

 60 – DOTA 2:

یک باری محبوب و آنلاین قابل نصب توسط Steam.

61- O A.D:

بازی استراتژیک و متن باز قابل نصب توسط Repository اکثر توزیع‌ها.

62- War Thunder:

بازی جنگی با قابلیت آنلاین در مورد جنگ جهانی دوم که در لینوکس قابل نصب است.

63- Star Conflict:

یکی بازی چند نفره‌ Action  فضایی؛ با گرافیکی متوسط.

64- Alien Arena:

یک بازی محبوب متن‌باز. که اکثراً با آن آشنایی دارید.

65-Freeciv:

یک بازی با موضوع مدنیت و ساخت امپراتوری. این  بازی، یک بازی استراتژی با گرافیک پایین است اما بسیار Game Play خوبی دارد.

66- Robocraft:

در این بازی شما یک اتومبیل رباطی ایجاد می‌کنید که می‌تواند پرواز هم بکند. گرافیک فانتزی و بازی و داشتان جالب از مواردی هستند که این بازی را بسیار جالب کرده‌اند.

67- Xonotic:

بازی‌ای است در سبک Arena ام با گرافیکی بهتر که تجربه ی بهتری را فراهم خواهد کرد. بازی‌هایی مثل SuperKartTux هم‌بازی‌های خوبی هستند که در این لیست به آن اشاره نکردیم.

url

نرم‌افزار‌های ابزاری:

68- Virtualbox:

یک برنامه جهت ایجاد و مدیریت ماشین مجازی منتشر شده توسط Sun. امروزه توسط Oracle مدیریت می‌شود.

69- Bleachbit:

برنامه‌ای برای خالی کردن فضای به درد نخور در دیسک.

70- ClamAV:

آنتی ویروسی متن باز؛ برای شناسایی فایل‌های آلوده به ویروس. این ابزار، فقط عمل اسکن و ویروس کشی را انجام می‌دهد.

71- Déjà Dup:

برنامه ای جهت پشتیبان گیری آفلاین  از فایل‌هایتان. این برنامه قابلیت رمزنگاری پشتیبانها را هم دارد.

72- Redo Backup:

برنامه‌ای برای احیای فایل‌ها و یا ایجاد پشتیبان از فایل‌های مورد نظر شما که مایلید از آنان پشتیبان تهیه شود.

73- GParted:

برنامه‌ای جهت پارتیشن‌بندی دیسک سخت. نسخه‌ی زنده‌ی آن  که مبتنی بر توزیع دبیان است، نیز از وب‌سایت آن قابل دسترسی است.

74-VeraCrypt:

برنامه‌ رمزنگار فایل برای رمزنگاری فایل‌های شما که از برنامه TrueCrypt انشعاب یافته است.

75- WINE:

برنامه ای واسط جهت کمک به کاربران برای اجرای برنامه‌های EXE در سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس.

76- K3b:

برنامه‌ای غنی تر و بهتر از K3B در لینوکس پیدا نخواهید کرد. این برنامه از اکثر امکاناتی که ممکن است نیاز شود؛ پشتیبانی می‌کند.

77- Clonezilla:

جهت ایجاد یک Clone از دیسک‌ و مدیریت Image ها به کار می‌رود.

78- Shutter:

برنامه‌ای مشابه SnagIt در ویندوز برای گرفتن تصاویر پیشرفته و حرفه‌ای از میزکار و صفحه نمایش.

79- GCstar:

برنامه‌ای جهت مدیریت کلکسیون فیل‌مهای سینمایی و ویدیو‌های دیسک سخت شما، اگر یک گیک سینمایی هستید این برنامه مناسب شما است.

80- YaKuake:

برنامه‌ای که ترمینال را به صورت کشویی از بالای صفحه نمایش می‌دهد و هر وقت که نیاز نبود پنهان می‌شود. Guake معدل گنومی آن است.

81- Fontmatrix:

این برنامه لیستی از فونت‌ها را نمایش می‌دهد تا به مدیریت فایل‌های سیستم خود بپردازید.

82- CatFish:

ابزاری ساده با ظاهری ابتدایی جهت جستجو در فایل‌ها و دیگر موارد در سیستم که از زبان Python استفاده می‌کند.

83- Dolphin:

مدیر پرونده‌ی میز کار KDE که بسیار سریع و زیبا طراحی شده است!

84- Midnight Commander:

ترمینالی با قابلیت‌های پیشرفته و ظاهری زیبا. این برنامه را به اختصار MC نامند.

85- CairoDock:

داکی زیبا و گرافیکی همچون Dock پایین سیستم عامل مک که قابلیت سفارشی سازی بالایی دارد.

برنامه‌های توسعه‌دهنده‌ها و علمی:

86-Eclipse:

یک IDE بسیار محبوب و متن‌باز که  به‌صورت پیش‌فرض از زبان JAVA پشتیبانی می‌کند اما برای زبان‌های دیگر مانند C و C++ می‌توان از CDT که پشتیبانی از این زبان‌ها را به همراه دارد استفاده کرد. برای دیگر زبان‌ها هم افزونه‌هایی وجود دارند.

87- GCC:

این کامپایلر  توسط ریچارد استالمن و بنیاد گنو ایجاد شده است؛ که برای کامپایل اکثر برنامه های متن باز استفاده می‌شود.

88- Aptana:

برنامه‌ای مبتنی بر Eclipse برای توسعه‌دهنگان برنامه‌های تحت وب یا طراحان وب‌سایت. این برنامه قابلیت‌های فراوانی را در خود داراست.

89- Docker:

پلتفرمی است برای توسعه‌دهنده‌های وب  و مدیران سیستم که به توسعه برنامه‌های خود بپردازند برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت آن مراجعه کنید.

90- Git:

ابزاری است برای مدیریت و شماره گزاری نسخه پروژه‌ی شما و ارسال و دریافت کد در محیط اینترنت کاربرد دارد. GitHUB یک وب سیایت رایگان است که از Git استفاده می‌کند.

91- XAMPP:

اگر می‌خواهید بدون نصب و تنظیم LAMP در سیستم خود؛ به اجرای کدهای PHP بپردازید، بهترین برنامه XAMPP است.

92- GNU Octave:

برنامه‌ای مشابه با Matlab جهت اجرای فرمول‌های ریاضی و … در برخی رشته‌ها برای پایان نامه ارشد، بسیار مناسب است.

93- Mathematica:

برنامه‌ای جهت اجرای فرمول‌های ریاضی توسط Wolfram که از ویژگی‌های زیادی برخوردار است.

94- Google Web Toolkit:

ابزار  توسعه وب گوگل که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد جاوا اسکریپت های پیشرفته و پیچیده را اجرا کنند.

95- Atom:

یک ویرایش گر که توسط GitHUB ایجاد شده است و از افزونه‌ها نیز پشتیبانی می‌کند. کد نویسی در این ویرایشگر بسیار بهتر از دیگر ویرایشگرها قابل انجام است.

96- Stellarium:

برنامه‌ای برای مشاهده ستارگان و سیاره‌ها در آسمان؛ تمامی ستاره‌ها و ماه و خورشید و کهکشان‌های شناخته‌شده در این برنامه به صورت شبیه سازی شده موجود هستند.

97- Google Web Designer:

طراح وب گوگل برنامه‌ای است که توسط گوگل برای طراحان وب ایجادشده است تا به طراحان جهت ایجاد وب‌سایت‌هایی با تکنولوژی HTML5 کمک کند. این نوع وب‌سایت‌ها در هر وسیله‌ای به‌راحتی بازخواهند شد.

98- PSPP:

ابزاری متن باز جایگزین IBM SPSS که برای افرادی که در کار آمار و حسابداری هستند مفید خواهد بود.

99- R:

زبان برنامه‌نویسی R، برای کارهای مرتبط با محاسبات آمار و گرافیک به کار می‌رود.

100- LaTeX:

در اکثر مواقع برای متن‌های پیشرفته آکادمیک یا مقالات علمی و تخصصی از LaTeX استفاده می‌شود.

منبع: +