پارسیکس گنو/لینوکس محبوب‌ترین توزیع ایرانی در دنیا

تولد پارسیکس
توسعه‌دهنده پارسیکس، برنامه‌نویس و مدیرسیستم در شرکت «تالار وب» تصمیم می‌گیرد برای معرفی محصولات آن شرکت از یک سیستم‌عامل آزاد استفاده کند. مثل همه توزیع‌های دیگر که با هدفی خاص و امکانات منحصر به فرد ایجاد می‌شوند سیستم‌عامل پارسیکس که در ابتدا یک ریمستر بود آماده شد. توزیعی که بر پایه دو توزیع دیگر به نام‌های Knoppix و Kanotix بود. آلن باغومیان توسعه‌دهنده پارسیکس دلیل این امر را مبتنی بر دبیان بودن و سیستم اجرای Live سریع‌‌ آن‌ها عنوان می‌کند. (هدف ارائه محصولات شرکت در قالب یک دیسک زنده بود). مدتی بعد، عدم وجود یک توزیع ایرانی با قابلیت‌ پشتیبانی پیش‌گزید‌ه‌ از زبان فارسی ایشان را برآن داشت تا اقدام به انتشار عمومی پارسیکس کند. بدین ترتیب پارسیکس گنو/لینوکس با ارائه نسخه‌ی 0.45 در ۶ بهمن ۱۳۸۳ مقارن با ۲۵ ژانویه ۲۰۰۵ رسما متولد شد. نامگذاری توزیع‌های پارسیکس از یک‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۶ هم‌زمان با انتشار نسخه 0.9 لینوکس Barry و با استفاده ازنام شخصیت‌های فیلم معروف و محبوب خوش‌قدم (Happy Feet) آغاز شد و تا امروز ادامه دارد و هر بار نسخه جدید پارسیکس با نام یکی از شخصیت‌های آن فیلم منتشر می‌شود.

هدف از انتشار عمومی پارسیکس گنو/لینوکس چه بود؟
هر چند پارسیکس در ابتدا یک ریمستر نه چندان پیچیده بود اما امروز به یک توزیع کامل و شناخته شده تبدیل شده است و همه فاکتورهای لازم برای یک توزیع خوب را در خود جمع کرده. پارسیکس که در ابتدا به عنوان ابزاری جهت معرفی محصولات نرم‌افزاری یک شرکت عرضه می‌شد با انتشار عمومی خود جای خالی یک سیستم‌عامل ایرانی آزاد در بین تعداد بی‌شماری از توزیع‌های غیرایرانی که نیازمندی‌های یک کاربر ایرانی را به صورت پیش‌فرض در خود نداشتند پر کرد. امروز این سیستم‌عامل سرور ساخت و توسعه‌ی اختصاصی خود را دارد و از مخازن رسمی خودش بهره می‌گیرد و ISO‌های آن از روی بسته‌های مخازن رسمی پروژه پارسیکس منتشر می‌شوند.

نشانه و نام پارسیکس


نام پارسیکس از در کنار هم قرار دادن کلمه پارس و حرف X (ایکس) بدست آمده که در این ترکیب پارس به ایرانی بودن سیستم و ایکس به سازگاری‌اش با استاندارد Posix اشاره دارد. نشان پارسیکس توسط «مولا پهنادایان» با وام گرفتن از تصویر گل انار یا نیلوفر آبی که در آثار باستانی ایران زمین بخصوص پرسپولیس و به صورت سنگ‌تراشی شده خودنمایی می‌کند، طراحی شد. در زمان طراحی به جهت پرهیز از مشکل وضوح تصویر هنگام ارائه آن در اندازه‌های کوچک و دیجیتال تعداد گلبرگ‌های این نشان باستانی در نشانه‌ی پارسیکس از ۱۲ به ۸ عدد کاهش داده شد.

مزیت‌های پاریکس گنو/لینوکس
پارسیکس گنولینوکس سیستم‌عاملی ساده است به طوری که با حفظ سادگی در این سال‌ها و چیدمان خوب هر چیزی در جای خودش محبوب شده و برای افراد تازه کار بی دردسر و کارآمد است. پارسیکس از پشنوانه نرم‌افزاری بزرگ و مطئمنی چون پروژه بزرگ دبیان برخوردار است. هر چند سعی کرده همیشه خود را با مخارن در حال تست و این روزها پایدار دبیان هماهنگ کند اما این فرصت همیشه برای کاربران وجود دارد که بسته به نیازشان به صورت مستقیم و بدون هیچ مشکلی از مخازان دبیان استفاده کنند. پارسیکس یک دیسک زنده است به این ترتیب حتی پیش از نصب هم می‌توانیم از آن به عنوان یک دیسک نجات، در اهداف آموزشی و رفع نیازهای فوری بهره بگیریم. پارسیکس سالی دو بار نسخه‌ی جدید منتشر می‌کند، مرتب بروزرسانی می‌شود و از مخزن بسته‌های امنیتی سفارشی شده و رسمی خودش برخوردار است. پارسیکس گنو/لینوکس، هر چند گروه توسعه بزرگی ندارد و از پشتوانه مالی عظیم در آن خبری نیست اما حسابش را پس داده و بدون حمایت‌های سیستمی و دولتی تا امروز بدون هیچ چشم‌داشتی به توسعه ادامه داده و روی پای خودش ایستاده و این عدم‌وابستگی‌اش به جریان یا سازمانی خاص یکی از نقاط قوت و کلید تداوم کارش تا امروز بوده است. سیستم‌عاملی که با توجه به سوابق می‌توان به آن اعتماد کرد، آن را روی سیستم خود نصب کرد و از کار کردن با آن با خیالی آسوده لذت برد

انجمن‌های پارسیکس
پارسیکس گنو/لینوکس دارای دو انجمن فارسی و انگلیسی برای ارتباط بین کاربران این سیستم‌عامل است که به رغم ایرانی بودنش تعداد فعالیت کاربران بخش انگلیسی‌ آن بیش‌تر از انجمن فارسی است.

میزان موفقیت پروژه پارسیکس و محبوبیت پارسیکس
میزان محبوبیت پارسیکس با توجه به آمار سایت دیتسروواچ (http://distrowatch.org) در یک سال گذشته و دربین ۲۸۹ توزیع شناخته شده به ترتیب در دوازده ماه گذشته رتبه ۸۶ در شش ماه گذشته ۸۲ در سه ماه گذشته ۷۹ و در یک ماهه گذشته ۴۴ بوده است و این همه برای یک توزیع ایرانی که بدون حمایت‌های گسترده خود را تا امروز زنده نگه داشته کاری چشم‌گیر و در خور ستایش است. SUSE – Sabayon – Mandriva – Ubuntu Studio-OpenBSD همگی در بررسی‌های یک ماهه گذشته پایین‌تر از پارسیکس قرار گرفته‌اند. البته مجبوبیت یک توزیع در سایت دیستروواچ موید شرایط ۱۰۰٪ واقعی آن پروژه نیست اما جای تردید نیست در بسیاری از مقالات و نقد‌هایی که به پروژه‌های مختلف در زمینه سیستم‌های عامل آزاد مربوط است برای اشاره به محبوبیت آن پروژه به آمار همین سایت مراجعه می‌کنند.

توسعه‌دهنده پارسیکس
توسعه دهنده پارسیکس، آلن باغومیان چند سالی است که در کالیفرنیا سکونت دارد و به عنوان مدیر سیستم و برنامه‌نویس مشغول به کار است. ایشان در سال‌های گذشته و بخصوص پیش از مهاجرت از ایران خدمات ارزنده‌ای را به جامعه‌ی نرم‌افزار آزاد کشور ارائه داشت و با راه اندازی انجمن‌های technotux.org و اداره آن تا سال ۱۳۹۳ سهم به سزایی در فرهنگ‌سازی و گسترش استفاده از نرم‌افزارهای آزاد در ایران ایفا نمود. او همچنین نویسنده سه کتاب نصب و برپاسازی سرورهای لینوکس (انتشارات نص)، آموزش لینوکس ردهت ۹ و آموزش پارسیکس گنو/لینوکس است و هر سه کتاب در برگیرنده مباحث پایه‌ای در حوزه سیستم‌عامل‌های آزاد و سرورهای گنو/لینوکسی می‌شوند و هم‌چنان برای افراد مبتدی گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌آیند.

مخازن نرم‌افزاری پارسیکس
پارسیکس به صورت پیش‌فرض دارای ۴ مخزن نرم‌افزاری است. مخزن اول مربوط به بسته‌های نرم‌افزاری‌ای است که پروژه به صورت رسمی آن را روی سرورهای خود نگهداری می‌کند، مخزن Continent که به صورت مرتب منطبق با بسته‌های پایدار پروژه دبیان بروز می‌شود، مخزن Wonderland که آن هم یک snapshot از مخازن مولتی مدیای پروژه دبیان است و مخزن آخر مخزن امینتی که شامل تمام بروزرسانی‌های امنیتی است و توسط پروژه پارسیکس ساخته و نگهداری می‌شود.

انتقادهایی که به پارسیکس می‌شود
بسیاری از علاقمندان سیستم‌عامل‌های آزاد دلیل عدم استفاده خود از این سیستم‌عامل محبوب را قدیمی بودن بسته‌های نرم‌افزاری در مقایسه با برخی دیگر از توزیع‌های برتر و شناخته شده عنوان می‌کنند، حال آن‌که توضیح صریح مدیر این پروژه همیشه این بوده که پروژه پارسیکس تلاش دارد یا به نوعی مجبور است از آن دسته از نسخه‌های نرم‌افزاری که تست‌های لازم را در شرایط مختلف گذرانده‌اند استفاده کند تا کاربران با کم‌ترین مشکل در استفاده ازآن‌ها مواجه شوند. یک دلیل بارز می‌تواند این باشد که پارسیکس گنو/لینوکس گروه توسعه بزرگی ندارد و همه کارهای توسعه بر دوش تنها مدیر این پروژه بوده و هست. طبیعی است که شرایط تست و رفع مشکلات احتمالی پیش از انتشار یک نسخه با جدید‌ترین نسخه‌‌های نرم‌افزاری فراهم نیست. به خاطر می‌آورم که در یکی از بررسی‌هایی که در مورد پارسیکس منتشر شده بود نویسنده خطاب به کسانی که از قدیمی بودن پارسیکس گله می‌کنند آورده بود، «اگر یک سیستم‌عامل پایدار می‌خواهید قدیمی بودن بسته‌های نرم‌افزاری کم‌ترین بهایی است که می‌توانیم برای رسیدن به این مهم پرداخت کنیم.» یکی دیگر از ایرادتی که به پارسیکس گرفته می‌شود عدم ارتقای نصاب پارسیکس بوده و این بیش‌تر به ظاهر فرآیند نصب بر می‌گردد تا بستر نرم‌افزاری آن، که پاسخ به این ایراد هم همیشه همان کمبود نیروی علاقمند به مشارکت در توسعه‌ی داوطلبانه بوده است.

چرا پارسیکس از میزکارهای غیر گنوم مانند KDE و XFCE استفاده نمی‌کند؟
پروژه پارسیکس ترجیح داده از همان گنوم به صورت پیش‌فرض استفاده و اختیار نصب هر یک از میزکارهای دیگر را به کاربران خود بدهد. این‌جا هم توجیه پروژه این است که ما انرژی کافی برای توسعه این سیستم‌عامل و انتشار آن با همه‌ میزکارهای محبوب علاقمندان این پروژه را در اختیار نداریم و این از توان مدیر پروژه خارج است که برای همه این علاقمندی‌ها وقت و انرژی صرف کند. مدیر پروژه پارسیکس بارها و بارها چه در مصاحبه‌ها و چه در پاسخ به این پرسش در انجمن‌های مرتبط گفته‌اند که راه برای مشارکت و کمک به توسعه پارسیکس مطابق خواسته‌های متنوع کاربران باز است و از هر حمایتی برای پیشبرد این پروژه استقبال می‌شود.

چرا پارسیکس توسعه‌‌دهندگان جدید را جذب این پروژه خوب ایرانی نمی‌کند؟
این هم یکی دیگر از سوالات کاربران است، به نظر من این ایراد وارد نیست چرا که پارسیکس همانند سایر پروژه‌های آزاد در دنیا را‌ه‌های مشارکت در پروژه را برای همه علاقمندان باز گذاشته است. متاسفانه علت عدم مشارکت‌هایی از این دست را باید در جاهای دیگر جستجو کرد و این نیاز به مطالعه دقیق‌تر شرایط فعلی متخصصین ایرانی از جنبه‌های مختلف دارد. این مشکل تنها متوجه پارسیکس نیست بلکه اکثر پروژه‌های آزاد ایرانی از ضعف روحیه همکاری در جوامع نرم‌افزاری آزاد رنج می‌برند.

اخبار جدید و نکات انتشار
در حال حاضر آخرین انتشار پایدار سیستم‌عامل پارسیکس 6.0r1 است به این معنی که نخستین نسخه بازبینی شده‌ این شماره با نام ترِو (Trev) قابل دریافت است. نسخه آینده با شماره‌ی 7.0 و نام تجاری نِستور (Nestor) در راه است که هم‌اکنون مراحل تست را می‌گذارند و از طریق سایت رسمی پروژه، تست شماره یک آن با هسته برورسانی شده لینوکس 3.14.19 در دسترس عموم علاقمندان می‌باشد. همواره می‌توانید برای دسترسی به آخرین تغییرات و اطلاع از نکات مربوط به هر انتشار به نشانی parsix.org/wiki/ReleaseNotes و برای مشاهده اخبار پروژه به parsix.org/wiki/News مراجعه نمایید.