تبدیل لپ‌تاپ قدیمی به نیروگاه بازی

حاظرم شرط ببندم که یک لپ‌تاپ خراب HP، Gateway یا Dell دارید که یه گوشه‌ای دارد خاک می‌خورد. یا مثل من یک مک‌بوک‌ایر دارید که معمولا همراه‌تون هست و ازش در خانه برای کار، نوشتن و مرور وب استفاده می‌کنید. البته شاید یک کامپیوتر با اوبونتو یا مینت بیشتر به دردتون بخوره. نظرتان چیست اگر بتوانید این سخت‌افزار‌ها را دوباره بازسازی کنید و با آن‌ها جدیدترین بازی‌ها رو اجرا کنید؟ یا امکان اجرای بازی‌های ویندوزی را که ماشین‌ مک یا لینوکسی شما آرزوش را داره به آن‌ بدید؟
با نرم‌افزار Valves steam و راهنمای زیر دقیقا می‌توانید این کار را انجام بدید. پس خوشحال باشید!بیشتر شما احتمالا با سکوی معروف دیجیتال Valve برای بازی‌های کامپیوترب آشنا هستید. ویژگی Steam’s in-home streaming موجود در هسته Steam، امکان استریم هر بازی موجود در کتابخانه Steam شما (همین‌طور برخی عناوین را از سرویس‌های دیگر مانند (Origin)) را درمحدوده شبکه خانه برای اکثر ماشین‌های ارزان قیمت که ویندوز، OS X یا حتی لینوکس دارند، حتی اگر از پیش برای بازی کردن طراحی نشده باشند، می‌دهد. این به این معنی است که می‌توانید از Tomb Raider یا Tropico 5 با تنظیمات حداکثر در تخت یا آشپرخانه لذت ببرید.
مواد لازم:

overview_wireless_hero_enhanced
۱) هنوز به یک کامپیوتر درست و حسابی بازی نیاز دارید.

کاری که قرار است انجام شود متفاوت از بازی کردن ابری مثل Onlive یا NvidiaGride هست که بازی را از اینترنت به دستگاه شما استریم می‌کنند. برای این کار، شما هنوز به یک کامپیوتر گردن کلفت که می‌تواند بازی‌های سنگین را اجر کند، نیاز دارید. اما یادتان باشد نتیجه کار واقعا از شگفت‌انگیز است! من یک ماشین بازی (game) دارم که آن را داخل دفتر خانگی‌ام ساخته‌ام. این سیستم همیشه روشن است و همه کتابخانه بازی Steam من روی آن لود شده‌اند. با فعال کردن ویژگی Steam’s in-home streaming می‌توانم روی مک‌بوکایرم یا لپ‌تاپ قدیمی لینوکسی به Steam وارد شوم و هر بازی را که مایل بودم، بازی کنم (درست مثل زمانی که جلوی همان سیستم نشستم). صادقانه باید بگوییم که «input lag» که معنی‌اش همان تاخیر موجود بین انجام یک عمل بر روی دسته بازی و نمایشش در بازی هست،‌ بیشتر وقت‌ها غیرقابل درک و نامحسوس هست. من حتی یک دست street flighter X Tekken را با جون سالم تمام کردم.
برای داشتن بهترین گرافیک من Nvidia GTX 750 Ti یا AMD Radeon 250 یا چیز‌های بهتر را توصیه می‌کنم. نیازمندی سفت و سخت Valve داشتن پردازنده با حداقل ۴ هسته پردازشی هست. (مثل گیم‌پلی استریمی twitch، استریم کردن در بازی‌های خانگی بسیار به CPU وابسته هست) واضحه که با نصب کارت گرافیک بهتر روی سیستم اصلی لذت بصری بیشتری خواهید داشت.
۲) یک شبکه خانگی خوب

71R-GUBSOcL._SL1500_

برای بهترین نتیجه نیاز هست که سیستم اصلی با کابل به مسیریاب شما وصل شده باشه. اگر امکانش وجود نداشت، به یک ارتباط بی‌سیم 5GH نیاز پیدا خواهید کرد. از 5GH صحبت می‌کنم چون این نوع ارتباط برای استریم HD و چند رسانه‌ای طراحی شده است. من Amped Wireless ACA1 را توصیه می‌کنم که هم پوشش خوبی داره، از USB 3.0 استفاده می‌کند و هم 802.11ac را پشتیبانی می‌کند. اگر این مورد نشد، هر دانگل بی‌سیم 5Gh‌ای خوب خواهد بود. در ادامه از کانکشن اترنت سیمی استفاده می‌کنم تا راه‌اندازی خوب و بی‌درد سری داشته باشم.
حالا برویم سراغ طرف دیگر معادله شبکه، یعنی سمت کلاینت. نوت‌بوک‌های جدید مثل مک‌بوک‌ایر ارتباط بی‌سیم 5GH را پشتیبانی می‌کنند که برای داشتن کم‌ترین تاخیر و تصویری واضح، عالی هستند. اما با استفاده از ارتباط 2.4GH که از 802.11G پشتیبانی می‌کنند هم نتیجه بدی به دست نمی‌آید.
یک حساب سرانگشتی مشخص می‌کند برای گرافیک قوی و بازی‌های twitch-based (نیاز به بازخورد‌های سریع دارند، مثل عناوین تیراندازی و جنگ) به ارتباط بی‌سیم بهتر نیاز خواهید داشت.
هسته شبکه خانگی شما بی‌شک مسیر‌یاب شما هست و من بر اساس تجربه‌ام می‌توانم یک توصیه ناب داشته باشم. نظر من Linksys EA6500 هست. این مسیر‌یاب انتخابی من برای آزمایش دستگاه‌هایی مانند Nvidia’s Shield و Steam’s in-home streaming بوده است. برای کسانی که چندین تبلت، کامپیوتر و درگاه‌های متصل به شبکه برای آزمودن دارند نیز مناسب است. اگر این توصیه را دوست ندارید، خب اشکالی ندارد! فقط اطمینان پیدا کنید که مسیر‌یابی سازگار با 802/11N یا 802.11AC دارید که قادر به انتشار سیگنال‌های بی‌سیم 5GH است. حتی اگر کامپیوتر فعلی شما در خانه به این نوع شبکه نیازی ندارد، داشتن این نوع دستگاه، شبکه شما را مستحکم می‌کند. چون دستگاه‌هایی که اکنون به فروش می‌رسند از این بستر پشتیبانی می‌کنند. باز هم تکرار می‌کنم مسیر‌یاب‌های قدیمی 2.4GH با استاندارد 802.11G احتمالا خوب هستند و مقداری از کیفیت مورد انتظار را کاهش می‌دهند.

۳) دسته Xbox 360 یا هر دسته دیگر سازگار با کامپیوتر

gm_xboxc_blk_otherviews01

به نظر می‌رسد افرادی که معمولا بازی می‌کنند یک دسته Xbox 360 دور و برشان داشته باشند. خبر خوب این است که این دستگاه‌ها روی مک هم کار می‌کنند. من تضمین می‌کنم! تنها کار لازم دریافت این راه‌انداز آزاد برای OS X هست. داخل ویندوز و لینوکس این دسته‌ها کار می‌کنند و نیاز به کار اضافه‌ای نیست. اگر هم دسته بی‌سیم Xbox 360 دارید، این دریافت‌کننده بازی بی‌سیم با قیمت 20 دلار کار شما را راه می‌اندازد. فراموش نشود که هر دسته دیگر سازگار با کامپیوتر مثل تولیدات لاجیتک یا دیگران باید به خوبی جواب دهد. من فقط راحتی دسته‌های Xbox 360 را برای قسمت‌های اضافی بازی ترجیح می‌دهم.
۴( Steam روی کامپیوتر قدیمیتان، لینوکس، OS X یا ماشین ویندوزی

InHomeStreamingDiagram
فراموش نکنید چسبی که این قطعات پازل رو به هم وصل می‌کند Steam هست. این نرم‌افزار برای ویندوز، لینوکس و OS X به همراه ویژگی in-home streaming وجود دارد. معنی این حرف، امکان اجرای خوب هر بازی کامپیوتر طراحی شده برای ویندوز، روی یک ماشین ویندوزی ضعیف دیگه هست. این مساله برای کامپیوتر‌های OS X و لینوکس هم البته صادق است!
بله، حتی نت‌بوک دو هسته‌ای قدیمی خاک خورده شما هم این امکان را دارد.