چگونه هکر شـویم

چرا این مقاله؟
به عنوان ویراستار جارگن فایل (Jargon File) و نویسنده چندین کتاب و مقاله معروف مشابه به آن، نامه‌های زیادی از تازه‌کاران مشتاق دریافت می‌کنم که همگی از من می‌پرسند: «چگونه به سرعت هکر شویم؟»

آن زمان (سال ۱۹۹۶) متوجه شدم که هیچ FAQ یا مقاله ی دیگری، به این سوال حیاتی پاسخ نداده؛ بنابراین دست به کار شدم و مقاله‌ای را که هم اکنون در پیش‌رو دارید، به قلم تحریر درآوردم.
در حال حاضر تعداد زیادی از هکرها این مقاله را قبول دارند؛ با این حال من تنها کسی نیستم که می‌تواند مقاله‌ای این‌چنینی بنویسد و اگر شما چیزی را که در این جا می‌خوانید نمی‌پسندید، پس خودتان یک مقاله بنویسید!

هکر (hacker) چیست؟
پرونده اصطلاحات Jargon File شامل تعاریفی ‌از «هکر» است که عموما در ارتباط با تعریف تکنیکی ‌آن، همراه با وصف محظوظ ‌حل مشکلات و مرتفع کردن محدودیت‌ها است. اگر شما می‌خواهید بدانید چگونه هکر شوید، تنها دو تعریف به دردتان می‌خورد.
یک اجتماع، یک فرهنگ مشترک، از برنامه‌نویسان خبره و جادوگران شبکه که پیشینه آن از میان دهه‌ها، به مینی‌کامپیوترهای اشتراک زمانی (time-sharing) و اولین تجربه‌های ‌ARPAnet می‌رسد. اعضای این فرهنگ اصطلاح «هکر» را ساختند. هکرها اینترنت را ایجاد کردند. آنان سیستم عامل Unix را آن‌چنان که امروز هست ایجاد کردند. هکرها usenet را اجرا کردند. آنان باعث شدند شبکه جهانی (World Wide Web) کار کند. اگر شما دارای این فرهنگ هستید و دیگران می‌دانند که شما چه کسی‌هستید و هکر خطابتان می‌کنند؛ پس شما هکر هستید!
نگرش هکر محدود به «هکر نرم‌افزار» نمی‌شود. مردمانی ‌هستند که منش هکر را به سایر زمینه‌ها مانند الکترونیک یا موسیقی ‌سرایت می‌دهند. در حقیقت شما می‌توانید این فرهنگ را در بالاترین سطوح هر علم و هنری بیابید. هکرهای نرم‌افزار این هم روحان را در هر جا می‌شناسند، آنان را «هکر» می‌نامند و برخی‌ معتقدند که طبیعت هکر واقعا مستقل از زمینه‌ایست که او در آن کار می‌کند. اما در تمام این مقاله ما به طور خاص بر مهارت‌ها و منش‌های‌ هکر نرم‌افزار و فرهنگ‌های مشترکی که واژه «هکر» را به وجود آورد، تمرکز خواهیم کرد.
گروه دیگری ‌از مردم هستند که متکبرانه خود را هکر می‌نامند، اما نیستند! این افراد (که بیش تر نرهای نابالغند) کسانی‌ هستند که سیستم‌های‌کامپیوتری و مخابراتی را «تخریب» می‌کنند. هکرهای واقعی ‌این گروه را «شکننده» (Cracker) می‌نامند و هیچ کاری ‌به آنان ندارند. هکرهای واقعی اعتقاد دارند که اینان تنبل، بی‌مسئولیت و نه چندان باهوشند و می‌دانند که توانایی نفوذ به سیستم‌های امنیتی، از آن ها هکر نمی‌سازد. همان گونه که دزدان اتومبیل را هیچ‌گاه نمی‌توان مکانیک نامید. متاسفانه بسیاری از روزنامه‌نگاران و نویسندگان ناآگاهانه وا‌ژه «هکر» را برای‌توصیف شکننده‌ها (Crackers) به کار می‌برند و هکرها را تا سرحد مرگ عصبانی می‌کنند!
تفاوت اصلی این است: هکرها می‌سازند اما شکننده‌ها ویران می‌کنند.
اگر می‌خواهید هکر باشید، (همواره) مطالعه کنید. اما اگر می‌خواهید شکننده شوید، گروه خبری‌alt.2600 را بخوانید و آماده باشید که ۵ تا ۱۰ سال را در زندان بگذرانید، پس از این که فهمیدید به اندازه‌ای که فکر می‌کردید، زرنگ نیستید. این تمام چیزی است که درباره ‌شکننده‌ها (Crackers) می‌توان گفت.

منش هکر
هکر می‌آفریند و یاری ‌می‌کند. او به آزادی و یاری متقابل معتقد است. برای ‌آن که هکر نامیده شوید باید چنان رفتار کنید که گویا چنین منشی ‌دارید و برای ‌این که این گونه رفتار کنید باید واقعا آن را داشته باشید. اگر به پروراندن منش هکر تنها برای پذیرفته شدن در این فرهنگ می‌اندیشید، در اشتباه هستید! داشتن چنین منشی همواره کمکتان می‌کند با انگیزه باشید و در حال یادگیری. مانند تمام هنرها بهترین راه استاد شدن، نگاه کردن به استاد و تقلید از اوست – نه تنها در باب تفکر که حتی‌ در احساس-!
همان گونه که در شعر ذن (Zen) آمده است:
تا که راه یابی (To follow the path)
به استاد بنگر (look to the master)
به دنبالش باش (follow the master)
با او برو (walk with the master)
از نگاه او بنگر (see through the master)
استاد شو! (become the master)
پس اگر می‌خواهید استاد شوید، آن قدر افکار زیر را با خود مرور کنید، تا باورشان کنید:

۱. جهان پر از مشکلات جذابی ‌است که باید مرتفع گردد.
هکر بودن هیجان دارد، اما هیجانی که نیازمند تلاش فراوان است و تلاش کردن نیازمند انگیزه. ورزشکاران موفق، انگیزه خود را از لذتی که در جسمشان احساس می کنند، می‌گیرند؛ در گذر از محدودیت جسمانیشان. شما نیز باید از حل مشکلاتتان مشعوف شوید. از پیشرفت مهارتتان و زورآزمایی اندیشه‌‌تان.
اگر شما به طور ذاتی‌ این گونه نیستید، باید تغییر کنید که در غیر این صورت انرژیتان را با شهوت، پول، شهرت و … به هدر خواهید داد.
همچنین باید به توانایی یادگیری تان ایمان آورید، باور به این که: گر چه تمام آن چه را لازم دارید، نمی‌دانید اما اگر تنها بخشی از‌ آن را کشف کنید، توانایی حل باقی را به دست می‌آورید.

 

ذهن‌های ‌خلاق، گران بها و محدودند و نباید در حالی که هزاران معمای حل نشده جذاب باقی است، با کشف دوباره چرخ، به هدر بروند.

۲. هیچ مشکلی ‌نباید دوبار حل گردد.

ذهن‌های ‌خلاق، گران بها و محدودند و نباید در حالی که هزاران معمای حل نشده جذاب باقی است، با کشف دوباره چرخ، به هدر بروند. برای آن که کرداری مانند یک هکر داشته باشید باید باور کنید که وقت هکرها گران بها است؛ آن‌چنان که گویی یک وظیفه روحانی است که اطلاعاتتان را مبادله کنید، مشکلات را حل کنید و راه‌های حل را به دیگر هکرها بدهید تا آنان فرصت داشته باشند مشکلاتی جدیدتر را مرتفع کنند.
مجبور نیستید تمام آن چه را خلق می‌کنید ببخشید – گرچه هکرهایی که چنین می‌کنند محترم‌ترین آنان هستند- فروش بخشی از اطلاعات برای تهیه نیازهای واجب زندگی نظیر خوراک، پوشاک و کامپیوتر، جزیی از ارزش‌های هکرهاست؛ به عبارتی دیگر تا زمانی که هکری شرافت کاری و دوستان هکرش را فراموش نکند، به کارگیری استعدادش جهت حمایت از خانواده و حتی ثروتمند شدن، منعی ندارد.

۳. کسالت و بیگاری، ‌شیاطینند

هکرها (و عموما انسان‌های خلاق) هرگز نباید کسل شوند یا مجبور به بیگاری ‌شوند چرا که در این صورت آن ها از انجام کاری که تنها آنان قادر به انجام آنند، باز می‌مانند. این هرز رفتن، همه را آزار می‌دهد. بنابراین کسالت و بیگاری نه تنها ناخوشایندند، بلکه واقعا شیاطینند.
برای این که مانند یک هکر رفتار کنید باید باور کنید که می‌خواهید تمام کسالت‌آوران را نه تنها برای خودتان بلکه برای همه (خاصه سایر هکرها)، کنار بزنید.
یک استثنای بارز وجود دارد. هکرها گاهی برای پاک‌سازی ذهنشان یا برای به دست آوردن تجربه‌ای خاص، کارهایی انجام می‌دهند که به نظر تکراری و خسته‌کننده می‌رسند. اما به اختیار، هیچ فرد اندیشمندی نباید مجبور به پذیرفتن موقعیتی کسل‌کننده ‌گردد.

۴. آزادی‌ خوب است
هکرها ذاتا مخالف اقتدارگرایی هستند. هرکه به شما دستور دهد، شما را از پرداختن به آن چه عاشق کشفش هستید، باز می‌دارد؛ گر چه آنان همواره برای دستوراتشان دلایل ابلهانه خود را دارند. با منش اقتدارگرایی درهر کجا باید مبارزه شود، چرا که شما و تمام هکرها را تحت فشار می‌گذارد.
این به مفهوم مخالفت کلی ‌با اقتدارگرایی نیست. کودکان باید راهنمایی شوند و جنایتکاران مراقبت. هکر ممکن است نوعی از اتوریته را قبول کند تا بتواند زمانی بیش تر از آن چه بابت ‌اجرای دستورات از دست می‌دهد را به دست آورد. اما این تنها یک معادله آگاهانه است و قدرت فردی‌ای که اقتدارگرایان طالبش هستند، قابل قبول نیست.
اقتدارگرایان تنها با سانسور و پنهان‌کاری رشد می‌کنند و به همکاری داوطلبانه اعتمادی ندارند. آن ها تنها نوعی از همکاری را دوست دارند که در کنترل آنان باشد، بنابراین برای این که یک هکر باشید، باید دشمنی ذاتی با سانسور و رازداری‌، اعمال قدرت و سیاست برای مجبور ساختن افراد متعهد را در خود بپرورانید و بدان عمل کنید

۵. منش، جایگزین مهارت نیست
برای هکر شدن باید تعدادی از منش‌ها را در خود بپرورانید. اما تنها تقلید از این منش‌ها شما را هکر نمی‌سازد همان گونه که شما را قهرمان یا خواننده نمی‌کند! هکر شدن احتیاج به تیزهوشی‌، تمرین، تمرکز و کار سخت دارد.
بنابراین شما باید یاد بگیرید که خرق عادت کنید و به دنبال کسب مهارت باشید. هکرها انسان‌های پرمدعایی نیستند و تنها به دنبال کسب مهارت هستند، به مهارت ایمان دارند، به‌خصوص مهارت در درک کردن؛ گرچه مهارت در هر زمینه‌ای‌ دلپذیر است. مهارت در زمینه‌های مورد نیاز که کارشناسان کمتری دارد بهتر است و تخصص در زمینه‌های مورد نیاز که به فکر متبحر، استادی و تمرکز نیاز دارند، بهترین.
اگر شیفته مهارت باشید از پروراندن آن در خود لذت خواهید برد. کار سخت و تمرکز به جای ‌کاری ‌کسالت‌بار، به بازی ‌سخت شبیه می‌گردد و این برای ‌هکر شدن حیاتی ‌است.
با انجام 5 نکته ذیل، مورد احترام هکرها قرار خواهید گرفت:

۱ – برنامه‌های متن باز بنویسید
اولین (محوری‌ترین و سنتی‌ترین) روش، نوشتن برنامه‌هایی است که هکرهای دیگر آن را جالب و مفید می‌دانند و سپس در اختیار گذاشتن کد منبع برنامه‌ها برای سایر هکرها. پیش تر این قبیل برنامه‌ها را «نرم‌افزار آزاد» می‌نامیدیم، اما این اصطلاح موجب سردرگمی بسیاری از افرادی می شد که دقیقا نمی‌دانستند منظور از آزاد1 چیست. امروزه بسیاری از ما اصطلاح «متن باز» (open-source) را ترجیح می‌دهیم.
محترم‌ترین هکر‌ها افرادی هستند که برنامه‌های بزرگی نوشته‌‌اند – برنامه‌های پرقدرتی که احتیاجات گسترده‌ای را مرتفع می‌سازد – و آن ها را در دسترس همگان قرار داده‌‌اند.

یک نرم‌افزار در حال توسعه پیدا کنید که برایتان جذاب باشد و یک آزمون‌گر خوب باشید.

۲ – به آزمایش و رفع اشکال برنامه‌های متن باز کمک کنید
هکرها به کسانی که نرم‌افزارهای متن باز را آزمایش و رفع اشکال می‌کنند، یاری می‌رسانند. در این دنیای ناقص، ناگزیر به صرف دقت بسیاری برای رفع اشکال برنامه‌ها هستیم؛ این بدان علت است که مولفان متن باز می‌گویند ک آزمون‌گر خوب (که البته تعریف کردنش دشوار است؛ کسی که بتواند مشکلات در ضمن انتشار و اشتباهات یک انتشار عجله‌ای را تحمل کند و مشکلات نرم‌افزار را گزارش کند) سزاوار یاقوت به اندازه وزنش هست. حتی یک نفر از آنان می‌تواند رفع اشکال را از یک کابوس طولانی به یک دردسر عبرت‌آموز تبدیل کند. اگر مبتدی هستید، یک نرم‌افزار در حال توسعه پیدا کنید که برایتان جذاب باشد و یک آزمون‌گر خوب باشید. مراحل پیشرفت طبیعی در این زمینه، کمک به همکاری برای آزمایش برنامه‌ها، سپس رفع عیب آن ها و در نهایت بهینه کردنشان است. از این راه نکات ارزشمند بسیاری یاد می‌گیرید و با افرادی آشنا خواهید شد که بعدها در صورت مواجهه با مساله‌ای، به دادتان خواهند رسید

۳ -اطلاعات خوب را منتشر کنید
جمع‌آوری و دست‌چین مطالب جالب و مفید در صفحات وب یا مستنداتی مانند سوالات متداول (FAQ) و انتشارشان، از دیگر کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. گردآورندگان مجموعه سوالات متداول (FAQ) به اندازه برنامه‌نویسان متن باز مورد احترام هستند.

۴ -به پایداری شالوده کار کمک کنید
فرهنگ هکر (و مهندسی اینترنت به عنوان شاخه‌ای از آن) با داوطلبان به پیش می‌رود. بسیاری از کارهای کوچک ولی ضروری وجود دارند که باید انجام شوند. مدیریت لیست‌های پستی و اداره گروه‌های خبری، پشتیبانی سایت‌های بایگانی نرم‌افزارهای بزرگ، توسعه RFCها و سایر استانداردهای فنی.
افرادی که این کارها را انجام می‌دهند، بسیار مورد احترام قرار می‌گیرند؛ چرا که همه می‌دانند این نوع مسئولیت چقدر زمان‌بر است، در حالی که جذابیت زیادی همچون بازی کردن با کد را هم ندارد. انجام آن ها نشان‌دهنده ایثارگری است.

۵ – به خود فرهنگ هکر کمک کنید
در انتها، می‌توانید به خود فرهنگ کمک کنید و آن را منتشر کنید (مثلا با نوشتن مقاله‌ای در مورد این که چگونه هکر شویم.) هرچند تا زمانی که شهرت لازم را در بین هکرها به دست نیاورید، چنین امری مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.
در فرهنگ هکر، رهبر به معنای واقعی آن وجود ندارد. اما قهرمانان، پیران، مورخان و سخنگویان زیادی دارد. بعد از این که به اندازه کافی در سنگرها مدت زیادی را سپری کنید، می‌توانید یکی از آن ها شوید. باید بدانید که هکرها به منیت آشکار پیران خود بدبین هستند؛ رسیدن به این درجه از شهرت آشکارا خطرناک است. به جای تلاش برای رسیدن به آن، موقعیتتان را چنان بسازید که در مسیرشما افتد. سپس در مقامتان فروتن و مهربان باشید.

رابطه هکر / نرد (Nerd)
بر خلاف افسانه مشهور، برای هکر بودن اجباری بر نرد بودن نیست (نرد به شخصی گفته می‌شود که تمام زندگی او بر کامپیوتر/فناوری استوار است .مترجم)؛ اما بسیاری از هکرها این‌گونه‌اند. نرد بودن کمکتان می‌کند که بر مهم‌ترین مسایل مانند تفکر و هک، تمرکز داشته باشید.
از همین حیث بسیاری از هکرها صفت نرد بودن و حتی سرسختانه‌تر آن یعنی «geek» را به عنوان شعار برگزیده‌اند؛ روشی برای بیان جداییشان از انتظارات عوامانه اجتماع.
آن چه برای زندگی یک هکر ایده‌آل است، مدیریت زمان در دو مقوله مهم زندگی شخصی و زندگی حرفه‌ایشان جهت تمرکز کافی بر روی هک می‌باشد که امروز در مقایسه با سال 1970 که من در آن سال‌ها تازه‌کار بودم، این امر تسهیل شده و هر روز بر تعداد کسانی که هکرها را عاشقان و همسرانی بلندمرتبه می‌بینند، افزوده می‌شود.
اگر شما مجذوب هک شده‌اید، صرفا به این خاطر که یک نرد هستید و زندگی‌تان تعطیل است، باز هم قابل قبول است؛. حداقل برای متمرکز شدن مشکلی نخواهید داشت. کسی چه می‌داند؛ شاید هم در آینده از انزوا در آمدید و کمی هم زندگی کردید!

نکاتی در باب طریقت
نکاتی در باب طریقت باز می‌گویم که شما برای هکر شدن باید ساختار فکری هکری به دست آورید. چیزهایی هست که هنگامی‌که رایانه ندارید، می‌توانید انجام دهید. آن ها جایگزین هک کردن نمی‌شوند (هیچ چیز نمی‌شود) اما بسیاری از هکرها انجامشان را دوست دارند و احساس می‌کنند با انجام آن ها به نوعی به روح هک کردن نزدیک می‌شوند.
بیاموزید که زبان مادریتان را خوب بنویسید. هر چند این گونه جا افتاده که برنامه‌نویس‌ها نمی‌توانند بنویسند، اما تعداد غافلگیرکننده‌ای از هکرها (بهترین هکرهایی که من می‌شناسم)، نویسندگان قابلی هستند.
داستان‌های علمی- تخیلی بخوانید. در انجمن‌های داستان‌های علمی شرکت کنید. (جای خوبی که می‌توانید هکرها و هکردوستان را ببینید.)
ذن تمرین کنید و/یا به هنرهای رزمی بپردازید (انضباط روحی در جهات بسیاری شبیه‌اند)
گوشتان را به موسیقی حساس کنید. بیاموزید که نوع خاصی از موسیقی را درک کنید. نواختن یکی از آلات موسیقی یا آواز خواندن را یاد بگیرید.
کار با جملات قصار و بازی با کلمات را به‌خوبی بیاموزید.
هر چه موارد بیش تری را انجام داده باشید استعداد بیش تری برای هکر شدن دارید. اما چرا این موارد خاص مهم هستند واقعا معلوم نیست. تنها چیزی که می توان با قاطعیت از آن حرف زد، ارتباط آن ها با مهارت‌های نیم‌کره چپ و راست مغز است که هردوی این‌ها بسیار حایز اهمیت هستند؛ هکرها همان قدر که به منطق استدلالی نیاز دارند، به شهود عرفانی نیز محتاجند تا در لحظه‌ای خاص از شر منطق ناقص مساله‌ای، خلاص شوند.

در آتش‌افروزی‌های گروه‌های خبری یا هربحث بی‌فایده دیگر شرکت نکنید.
خودتان را «ولگرد سایبر» خطاب نکنید و وقت خود را با چنین افرادی هدر نکنید.
نامه‌های الکترونیکی پر از غلط املایی و دستور زبانی نفرستید.

به همان میزان که بازی می‌کنید، کارکنید و همان قدر که کار می‌کنید، بازی کنید. برای هکر‌های واقعی مرزی میان « بازی»، « فعالیت»، «دانش» و «هنر» وجود ندارد و این با پدیدار شدن سطح بالایی از سرزندگی سازنده همراه خواهد بود. به هیچ وجه به اطلاعات مهارت‌های محدود اکتفا نکنید. بسیاری از هکرها خود را یک برنامه‌نویس معرفی می‌کنند، اما در واقع دارای مهارت‌های بسیاری هستند و مدیریت سیستم، طراحی وب و رفع اشکال‌های سخت‌افزاری PC از معمول‌ترین آن‌ مهارت‌ها است. هکری که مدیر سیستم است، اغلب یک برنامه‌نویس حرفه‌ای و یک طراح وب است. هکر هرگز کاری را نیمه رها نمی‌کند، اگر به موضوعی بپردازد در رابطه با این موضوع مهارت‌هایش را به اوج کمال می‌رساند.

در پایان مواردی هستند که نباید انجام دهید:
۱. از اسامی ابلهانه و بزرگ‌نما (قلمبه!) استفاده نکنید.
۲. در آتش‌افروزی‌های گروه‌های خبری یا هربحث بی‌فایده دیگر شرکت نکنید.
۳. خودتان را «ولگرد سایبر» خطاب نکنید و وقت خود را با چنین افرادی هدر نکنید.
۴. نامه‌های الکترونیکی پر از غلط املایی و دستور زبانی نفرستید.
تنها چیزی که از این‌ها عایدتان می‌شود، شهرت یک دلقک است. یادتان باشد هکرها حافظه خوبی دارند و سال‌ها طول می‌کشد تا دسته گلی که به آب داده‌اید، فراموش شود و مورد قبول واقع شوید.
۵. بر مشکل نام‌های کاربری یا اسامی مستعار باید تاکید کنم. پنهان کردن نام واقعی پشت رموز، کار ابلهانه و بچه‌گانه کرکرها (crackers) و warez d00dz و دیگر فرم‌های پیش پا افتاده زندگیست. اگر نام مستعاری دارید آن را دور بیاندازید. استفاده از نام مستعار در میان هکرها باعث می‌شود تا به حتم شما را به دست فراموشی بسپارند. هکرها به خاطر آن چه که انجام می‌دهند، به خود می‌بالند و آن را وابسته به نام حقیقی خود می‌خواهند.