یادداشت آلن باغومیان

لینوکس از زمان پیدایش در سال ۱۹۹۱ تا امروز راه درازی را پیموده است. از سیستم‌عاملی برای سرگرمی، به جز جدایی‌ناپذیر دنیای فناوری امروز تبدیل شده است. امروزه میلیون ها ابزار کوچک و بزرگ از تلفن‌های همراه تا سیستم‌های رایانه‌ای مختلف، از ابزارهای صنعتی و پزشکی تا سیستم‌های خانگی و سرویس‌دهنده‌ها و ابررایانه‌های بزرگ از این سیستم‌عامل و ابزارهای توسعه یافته توسط پروژه نرم‌افزارهای آزاد گنو، استفاده می‌کنند. جامعه کاربری حول این سیستم‌عامل و اجزای مختلف ‌آن نیز واقعاً مثال‌زدنی و بی‌بدیل است. افراد و شرکت‌های تجاری زیادی به دلایل مختلف از علاقه شخصی تا سود تجاری برای پیشرفت و توسعه این سیستم‌‌عامل همکاری می‌کنند.
سابقه لینوکس در ایران به بیش از ده سال گذشته برمی‌گردد و به طور عمده مبتنی بر جوامع کاربری خود جوش، پروژه‌های نرم‌افزاری مختلف و تعدادی نشریه الکترونیکی بوده است. از نخستین جوامع کاربری لینوکس در ایران می‌توان به LinuxIran.org و تکنوتاکس اشاره کرد که سابقه آن ها به سال‌های ۸۰ و ۸۲ باز می‌گردد. همچنین توزیع‌های مختلفی تاکنون توسط کاربران ایرانی آماده‌سازی شده است. نخستین توزیعی که به طور رسمی با پشتیبانی زبان فارسی ارایه شد، دیسک زنده‌ای به نام شبدیکس بود. این دیسک زنده مبتنی بر دیسک زنده Knoppix ساخته شده بود و از میزکار KDE استفاده می‌کرد. از دیگر توزیع‌های موفق می‌توان به پارسیکس اشاره نمود که هم‌اکنون نیز فعال و در حال توسعه می‌باشد. پارسیکس بر اساس دبیان ساخته شده و از میزکار GNOME استفاده می‌کند.
نخستین حرکت جدی در خصوص انتشار یک نشریه در ارتباط با لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد به پروژه نشریه الکترونیکی ایران‌تاکس باز می‌گردد. این نشریه با همکاری تعدادی از کاربران فعال در جوامع کاربری ایرانی لینوکس در سال ۸۳ آغاز به کار کرد و ۳۱ شماره از آن با موفقیت طی سه سال منتشر شد.
برای نخستین بار، شاهد این امر هستیم که همت جامعه کاربری لینوکس ایران صفحه جدیدی را در دفتر فعالیت‌های این جامعه گشوده و پروژه‌ای در خصوص آماده سازی و انتشار نشریه‌‌ای چاپی آغاز کرده است. این کار جدید بسیار نوید بخش بوده و امیدوارم دریچه جدیدی برای آشنایی هرچه بیش تر کاربران با این سیستم‌عامل شده و باعث و بانی افزایش اطلاعات فنی و عمومی در این زمینه باشد