یک رقیب متن‌باز جدید برای مایکروسافت

برای راه‌اندازی سرور در ساده‌ترین شکل به این موارد نیاز دارید:

 • سرور ارسال و دریافت ایمیل‌
 • سرور گروه‌افزار
 • سرور دایرکتوری
 • به اشتراک‌گذاری چاپگر
 • پشتیبان‌گیری
 • DHCP/DNS
 • تصدیق گواهینامه امنیتی
 • وب سرور
 • Gateway
 • ابزار یک‌پارچه مدیریت دسترسی

تا چندی پیش کسب‌وکارها گزینه‌ای غیر از محصولات مایکروسافت نداشتند اما با مقبولیت و محبوبیت ابزارهای متن‌باز، راه‌کارهای متعددی سر بر می‌آورند و کسب‌وکارها را در زمینه حذف وابستگی به ویندوز، یاری می‌‌‌‌‌‌دهند.
زنتیال (Zentyal) یک نمونه‌ از این راه‌کارهاست. Zentyal Community Edition یک سرور رایگان همه‌کاره و متن‌باز است که تمام ویژگی‌هایی که در بالا اشاره شد را در خود جمع کرده است. یکپارچگی با Samba4 را هم نباید از قلم انداخت که آن را تبدیل به جایگزینی بسیار عالی برای این سرور قدیمی اکتیو دایرکتوری می‌‌‌‌‌‌کند. یکی از بهترین مزایای زنتیال امکان بهره‌گیری از سخت‌افزارهای نه چندان قدرتمند است. اگر چه رابطی گرافیکی برای پیکربندی این سرور وجود دارد اما می‌‌‌‌‌‌توان آن را به صورت کامل از طریق مرورگرهای وب مدیریت کرد.
یکی از معایب زنتیال عدم امکان اجرای آن به صورت دیسک زنده (Live CD) است. برای پیاده‌سازی زنتیال چاره‌ای ندارید جز نصب کامل روی دیسک سخت. پروسه نصب اولیه بسیار ساده و شامل این چهار مرحله است:

 1. نوشتن (write) فایل نصاب زنتیال روی سی‌دی
 2. قرار دادن سی‌دی در درایو نوری
 3. بوت رایانه‌
 4. پاسخ به چند سوال ساده

ابزار نصاب این سرور بر پایه سیستم قدیمی ان‌کرسز (NCURSES) بوده و از ماوس پشتیبانی نمی‌‌‌‌‌‌کند؛ برای نصب مجبورید از کلیدهای جهت‌نما و کلید Tab استفاده کنید.
نکته ۱: طی پروسه نصب، هنگام پیکربندی تنظیمات شبکه دقت زیادی به خرج دهید. اگر تنظیمات را به درستی انجام ندهید احتمالا با شبکه‌ای غیرفعال مواجه خواهید شد و احتمالا برای حل مشکل چاره‌ای نخواهید داشت جز نصب مجدد زنتیال (مگر این‌که از تنظیمات دقیق دستی شبکه مطلع باشید).
نکته ۲: پروسه نصب را با استفاده از یک مرورگر راه دور (مرورگری که روی شبکه دیگری است) به پایان نبرید زیرا اتصال‌ به شبکه قطع خواهد شد.
بعد از اتمام پروسه نصب اولیه که تقریبا ۲۰ دقیقه طول می‌‌‌‌‌‌کشد امکان ورود به رابط تحت وب سرور را خواهید داشت. بعد از ورود به عنوان کاربر زنتیال، باید تصمیم به نصب بسته‌ها بگیرید.


برای نصب چهار بسته پایه وجود دارد: Gateway، Infrastructure، Office و Communications. بعد از انتخاب یکی از بسته‌های اصلی، نوبت به انتخاب بسته‌های اضافی دیگری که در قسمت پایین فهرست شده‌اند، می‌‌‌‌‌‌رسد. بعد از انتخاب نهایی روی دکمه Install که در انتهای صفحه تعبیه شده کلیک کنید تا پروسه نصب شروع شود.
بعد از اتمام مرحله دوم نصب، باید پیکربندی اولیه زنتیال را انجام داد که بیشتر مربوط به تعریف یک رابط شبکه برای ترافیک خارجی و رابطی دیگر برای شبکه داخلی است. در ضمن باید دامنه محلی مرتبط با سرور را تعریف کرد. نهایتا باید مستقل عمل کردن سرور یا دریافت اطلاعات کاربران از یک سرور اکتیو دایرکتوری را مشخص کرد.
بعد از پیکربندی سرور زنتیال مرحله سوم یعنی آغاز پیکربندی و شخصی‌سازی زنتیال طبق نیازهای شرکت یا سازمان شروع می‌‌‌‌‌‌شود. ضمنا امکان دسترسی به داشبورد زنتیال هم فراهم می‌‌‌‌‌‌شود.

از طریق داشبورد می‌‌‌‌‌‌توان جزیی‌ترین قسمت‌های سرور را مدیریت کرد. خوشبختانه هنگام پیکربندی هر قسمت، زنتیال با نشان دادن اطلاعات مفید، شما را راهنمایی خواهد کرد. در این مرحله، کارهای بسیار زیادی را باید انجام داد. نحوه پیکربندی ارتباط مستقیمی با نیازهای کاربر و بسته‌های نصب شده دارد. در صورت عدم وجود یک ویژگی، با مراجعه به داشبورد، رفتن به پنل Core و کلیک روی گزینه Software Management می‌‌‌‌‌‌توان بسته‌ای که ویژگی مورد نظر را اضافه می‌‌‌‌‌‌کند، نصب نمود.
اگر به دنبال جایگزینی عالی برای نگارش
Small Business ویندوز سرور هستید به دنبال چیزی بهتری از زنتیال نباشید. این سرور همه نیازهای کسب‌وکارتان را بدون صرف کمترین هزینه‌، مرتفع خواهد کرد.