نکات ساده اما مهم در حفظ امنیت حریم خصوصی

بر اساس تعریفی که در ویکی‌پدیا آمده است، حریم خصوصی یعنی: «حریم خصوصی یعنی یک فرد یا گروه بتواند خود و یا اطلاعات مربوط به خود را مجزا کند و در نتیجه بتواند خود و یا اطلاعاتش را با انتخاب خویش در برابر دیگران آشکار کند.»

افزایش حریم خصوصی و بالا بردن امنیت شخصی در دنیای دیجیتال به موضوع مهمی تبدیل شده است. امروزه با وجود ابزارهای جدید وب‌سایت‌های گوناگون جهت فعالیت‌های اجتماعی، حریم خصوصی افراد بیش از بیش درخطر است. مثلا پیش از این افراد کمی بودند که در معرض دید عموم مردم بودند، اما امروزه با وجود اینترنت اکثر افراد با همدیگر در ارتباط هستند و به‌راحتی وارد حریم افراد را می‌شود در اینترنت دنبال کرد. امروز دیگر برخی افراد چیزی پنهان در زندگی ندارند، چون اکثر اطلاعاتشان در موبایلشان یا در اینترنت قرار دارد و یا به وسیله یک سرویس پشتیبان، به اینترنت رفته است.

اکثر افراد سعی دارند برخی مسائل را از دید کاربران و افراد غیرمجاز و غریبه و دولت‌ها مخفی کنند. برای این کار آن‌ها همیشه دنبال راه‌های عجیبی می‌گردند و فکر می‌کنند باید راه‌حل‌های سختی را انجام دهند تا امنیت خود را افزایش دهند. من در این جا قصد دارم تا با ۱۰ ترفند ساده به افزایش امنیت شما کمک کنم!
این روش‌ها ممکن است بسیار ساده باشند اما رعایت هر یک کمک بسیار بزرگی به بهبود  امنیت و حراست حریم خصوصی ما دارند. معمولا کاربران می‌گویند «مگر ما کار اشتباهی کرده‌ایم که نگران حریم خصوصی خود باشیم؟» جواب این افراد آن است که مگر شما کار اشتباه می‌کنید که دوست دارید دور خانه شما دیوار باشد. شما نیاز به حریم شخصی و خصوصی دارید تا با آسایش زندگی کنید. این آسایش با دقت و توجه به برخی نکات، کاملا قابل دسترسی نیست! اما می‌توان آن را بهبود بخشید.

برای گجت‌های خود گذرواژه تعریف کنید

0x600

شاید شنیده‌اید که برخی افراد می‌گویند که گذرواژه گذاشتن بر روی سیستم باعث جلوگیری از دسترسی افراد دیگر نمی‌شود و کلا از شر آن رهاشده‌اند.

اما آیا چنین چیزی درست است؟ خیر! زیرا که اگر سیستم شما رمزی نداشته باشد به‌راحتی آب خوردن اگر مدتی پای دستگاه الکترونیکی خود نباشید؛ افزادی غریبه در آن نزدیکی به اطلاعات شما دسترسی خواهند داشت! یا مثلا اگر گوشی شما دزدیده شود در سه حرکت فایل‌های شما در دسترس است.  پس قرار دادن پسورد بر روی یک دستگاه با اطلاعات شخصی شرط عقل است! حداقل آن که دیگر آن‌قدر راحت در دسترس دیگران نیستند. به‌طورکلی یک دستگاه الکترونیکی بدون رمز مانند ماشینی است که با یک سویچ بر رویش منتظر دزدان محترم نشسته است تا دزدیده شود!

درباره خودتان جستجو کنید!

این جا نمی‌خواهیم شما را به فردی خودشیفته تبدیل کنیم! بلکه منظور من از جستجوی خودتان در جستجوگر‌ها آن است که بدانید چه مباحثی در مورد شما در اینترنت مطرح‌شده است. برای این کار حتی می‌توانید یک یادآور هم در گوگل تعریف کنید تا نتایج جدید را برایتان یادآوری کند. این موضوع بسیار مهم است که بدانید دیدگاه اینترنت درباره شما چگونه است و دیگران چگونه درباره شما نظر داده‌اند. بهتر است از اکثر موتورهای جستجوی فعلی استفاده کنید تا چیزی از قلم نیفتاده باشد.

Screen Shot 2015-05-30 at 2.26.09 PM
همچنین خواهید دید چه چیزهایی ممکن است از شما چه پنهان به بیرون درز کرده باشد و تا چه حد راز شما مخفی مانده است.

همیشه از حسابتان خارج شوید

زمانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید و مدتی آن را ترک می‌کنید، بهتر است با Sign Out شدن از سایت همراه باشد. به چند دلیل واضح؛ اولین دلیل آن است که ممکن است فردی مثلا استادتان بخواهد با لپ‌تاپ شما یا گوشی هوشمند شما وارد همان شبکه‌ها شود. آن‌وقت است که به‌راحتی با حساب کاربری باز شما روبه‌رو خواهد شد! پس بهتر از سایت خارج شوید و هیچ‌وقت گزینه مرا به خاطر بسپار را فعال نکنید بازهم به همان دلیل که گفته شد. به نظر من کلا از Cookie در مرورگر صرف‌نظر کنید!

facebook

به هرکسی که از شما اطلاعات خواست، ایمیل، شماره و اطلاعات شخصی ندهید

برخی خیال می‌کنند که فقط این رمز عبور است که باید محفوظ داشت! اما خود ایمیل یا شماره شما هم باید برای شما مهم باشد و در حفظ آن کوشا باشید. البته این‌گونه اطلاعات مانند رمز عبور نیستند ولی دیگر مانند اعلامیه ترحیم هم نیستند! این اطلاعات را آن‌قدر هم دست کم نگیرید که همه‌جا از آن استفاده کنید و به همه آنها را بگویید. در صورت انجام این کار و توزیع بی دلیل ایمیل و آدرس خود، کم‌ترین مشکل را با هجوم هرزنامه تجربه خواهید کرد.

البته حتما به این نکته توجه داشته باشید که امروزه در اکثر وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نام کاربری شما همان ایمیل شماست. پس اگر افراد بداندیش به نام کاربری شما دسترسی داشته باشند، بخشی راه را پیموده‌اند.

spam

اطلاعات خود را رمزنگاری کنید!

رمزنگاری اطلاعات فقط مختص به افزار بسیار حرفه‌ای یا سرویس‌های جاسوسی مانند سیا نیست! بلکه هر فرد که  اطلاعات شخصی دارد که می‌خواهد فقط خودش و برخی افراد آن را ببینند باید آن را رمزنگاری کند. زیرا که اگر رمزنگاری نشود مثل گاوصندوق بدون رمز است که هیچ امنیتی ندارد. پس اگر اطلاعاتتان به دست رقیب افتاد یا مثلا آبروی شما در خطر افتاد باید خودتان را ملامت کنید؛ زیرا بی احتیاطی کرده‌اید. کلا نگویید ان‌شاءالله که گربه است و به بدترین شرایط فکر کنید. این موضوع بسیار مهم است که به همه چیز مشکوک نباشید، اما خیلی هم بی‌خیال نباشید و در تعادل به سر ببرید.

url

فعال کردن تشخیص هویت دو مرحله‌ای

این گزینه ممکن است کمی در ابتدای کار باعث اعصاب‌خوردی و هزینه شدن زمانی اضافی شود، اما همان‌طور که ورود به‌حساب مشکل‌تر می‌شود، هک شدنتان هم مشکل‌تر می‌گردد. یعنی هر چه قدر راحت‌تر وارد حساب خود شوید همان‌قدر هم راحت‌تر هک می‌شوید. پس با فعال کردن این ویژگی که در گوگل و فیس‌بوک و توییتر و … قابل دسترسی است خیال خود را راحت و خیال هکرها را ناراحت کنید!

unnamed
برای کسانی که نمی‌دانند این ویژگی چیست باید توزیع دهم که به‌جای واردکردن گذرواژه  ورود مستقیم به سایت، معمولا کدی به گوشی شما پیامک می‌شود و شما با نوشتن آن کد در سایت به آن وب‌سایت وارد خواهید شد.

برای خرید موارد خجالت آور پول نقد بدهید

اگر می‌خواهید آن چیزی را که می‌خرید توسط افرادی دنبال نشود و ندانند چه چیزی خریده‌اید باید از پول نقد استفاده کنید! مثلا اگر می‌خواهید فیلم خاصی را بخرید آن را با پول نقد بخرید ولی خوب خرید چیپس و پفک و تنقلات برای هیچ‌کس جذاب نیست ولی شاید برخی خریدهای شما برای افرادی جذاب باشد.

url

به پیش‌فرض‌ها قناعت نکنید

همیشه هنگام ارسال مطلب آن را سفارشی کنید تا به‌صورت عمومی هرکسی نتواند آن را ببیند. مثلا پست‌هایی مثل «من و ممد یک هویی» را عمومی منتشر می‌کنید اما عکس خصوصی خود و همسرتان را به این صورت منتشر نکنید! و آن را به «فقط برای دوستان» یا «فقط من تغییر دهید!». به‌طور کلی بر اساس نوع اهمیت تصاویر و مقدار حساسیت خود مقادیر را تعیین کنید.

face

تاریخچه و حافظه مرورگر را پاک کنید

دوست شما پشت سیستم شما نشسته است تا انتخاب واحد کند یا مثلا خبرها را چک کند. حرف اول سایتی را وارد می‌کند ناگهان با یک سایت خاص مواجه می‌شود که ممکن است شما را خجالت زده کند. در این جا می‌خواهید زمین باز شود و شما مستقیم به مرکز زمین هدایت شوید.

برای چنین مواقعی بهترین کار حذف تاریخچه آن چیزی است که رفته‌اید هر از چند گاهی چنین کنید یا از دو مرورگر استفاده کنید یکی برای خودتان یکی برای دیگران! مثلا مرورگر Opera برای دیگران و فایرفاکس برای خودتان. یا این که از گزینه‌های جستجوی گمنام بهره جویید.

fire-cache

از Tor استفاده کنید

Tor ابزاری است برای اتصال به شبکه‌ای از کاربران اینترنت که به همدیگر در دسترسی بدون هویت کمک می‌کنند. چیزی مانند تکنولوژی تورنت اما بسیار امن‌تر از آن. برای استفاده از آن باید از مرورگر Tor یا توزیع Talis استفاده کنید. برنامه Tor به صورت جداگانه در اکثر توزیع‌ها قابل نصب است.