چگونه کسب‌وکار موفقی را راه‌اندازی کنیم

جلب نظر و مجذوب کردن مشتریان از آن دسته چالش‌هایی هستند که اکثر فعالین اقتصادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اما حتی اگر شما یک Business Man کاملا موفق باشید، نیاز به کشف بازارهای جدید و مشتریان جدید خواهید داشت. حسی که در این مواقع به شما دست خواهد داد حس شروع دوباره همه این مراحلی است که طی کرده‌اید. برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان، من از چند تن از کارآفرین‌های YEC (Young Entrepreneur Council) سؤالاتی پرسیدم که چه چیزی را فراتر از هر چیزی در اولویت قرار داده اند، زمانی که می‌خواستند، مدل خود را مبتنی بر مشتریان جدید تغییر دهند.

بهترین جواب‌های آنان در زیر آمده است:

بازخورد مشتری:

وقتی درحال‌توسعه مدل خود هستید، ضروری است که شما باعلاقه و به‌سرعت به نیازهای مشتریان خود توجه کنید. چیزهایی که شما میدان‌دار ثابت آنان هستید؛ زمانی که وارد میدان جدید می‌شود ممکن است دیگر این‌طور نباشد.

ضروری است که در روزها و یا ماه‌های اول سؤالات و فرم‌هایی را به مشتریان بدهید تا از آنان اطلاعاتی را جمع کنید که به‌صورت بالقوه برای گرفتن بازخورد مفید هستند. این بازخوردها را تحلیل کنید و بسنجید که در کجای کار ایستاده‌اید؛ این اعمال باعث می‌شود که به‌سرعت اشکالات  کار را رفع کنید و یا چاه‌هایی را پرکنید، که در صورتی که شنونده‌ خوبی نباشید؛ ممکن است درون آنان بیفتید.

دیدی کلی از مشتری نهایی داشته باشید، B2B یا B2C کارهایی اشتباه هستند مسائلی که باعث می‌شود پول خود را دور بریزید یا منجر تلاشی بی‌فایده در پایین جاده شود.

پتانسیل شراکت:

قبل از این که وارد بازار جدید از مشتریان شوم، تحقیقات خود را انجام می‌دهم، سپس به یکی از شرکا و یا وابستگان تماس‌ می‌گیرم تا از آنان مشورت بگیرم. این کار را با دعوت کردن از آنان برای یک ناهار انجام می‌دهم. من از آنان تمامی خوب و بد و جزییات کار را جویا خواهم شد.

این به یکی از بزرگ‌ترین روش‌های من تبدیل شده است تا به استراتژی خود شکل دهم. به طور کلی اگر شریکی وجود داشته باشد که پلی بین خلاءهای بازار جدید و قدیم من ایجاد کند، من تلاش خواهم کرد تا آن را کاملا آشکار کنم.

من معتقد هستم که مشتریان هم از این همگام بودن لذت خواهند برد و این همیشه مانند آن است که گویی برند مورد علاقه آنان به آنها انسانی برخورد کرده و دوست آنان هستند. اگر آنان با شما مچ شوند، آن وقت است که به تک تک کلمات شما باور خواهند داشت.

host-web-conference-1

بررسی تحقیقات اینترنتی:

مطمئن شوید که شما در مورد بازار مناسبی تحقیق می‌کنید، از سایت‌هایی مثل آمازون استفاده کنید وارد دسته‌بندی‌های مشابه شوید و ببینید که دیگران در مورد محصولاتی که فعلا در بازار هستند چه نظراتی دارند. مثلا مشکلات و گرفتاری که آنان با محصولات دیگر دارند و یا چیزهایی که در مورد آن محصولات دوست دارند.

همچنین چک کنید که معمولا مردم برای چه چیزهایی پول پرداخت کرده‌اند و چه محصولاتی فروش بیشتری داشته‌اند، آمازون (در ایران دیجی‌کالا یا …) و Yelp سایت‌های خوبی برای انجام این دست تحقیقات هستند.

رقابت:

شاید هرگز نیاز نباشد تا به ارزیابی کلی از رقبا یا ظرفیت اسمی بازار بپردازید. چیزی که مهم است؛ این است که بدانید که رقبای شما تا چه حد قدرتمند هستند، چه‌کارهایی را به خوبی انجام می‌دهند، چه چیزهایی را به خوبی انجام نمی‌دهند، خودتان را از بازار چگونه می‌توانید افتراق دهید و اینکه بازار هدف چه قدر بزرگ است. همچنین شما نباید چنین تصور کنید که قرار است به  شکلی خیره‌کننده از رهبر فعلی بازار بزرگ‌تر شوید.

مشتریان فعلی شما:

کاربران و مشتریان فعلی در حال حاضر اعتماد لازم را به برند شما دارند، مطمئن شوید که هرگز آنان را در هنگام انجام این تغییرات ناامید نکنید (بیگانه نشمارید) زیرا این مشتریان سابق شما هستند که باعث شده‌اند که چیزی که امروز هستید؛ باشید، با این حال سعی کنید خود را در چیزی که هستید ایزوله نکنید!

پتانسیل تغییرات:

هنگامی‌که زمان آن فرا می‌رسد تا مدل خود را مبتنی بر مشتریان جدید بنا نمایید، باید روی این موضوع تمرکز کنید که شما قرار است برند جدید را معرفی کنید که بتواند مخاطبین جدید را تحت تأثیر خود قرار دهد. این کار ممکن است برای سازمان‌ها  که قصد تغییر هویت دارند چالش‌برانگیز باشد که هویت زیبای خود را حفظ کنند و همین‌طور بتوانند موارد جدید و قابل قبولی برای عرضه داشته باشند.

هنگامی‌که شما مراحل تکامل به سمت بدل شدن به یک برند و هویت جدید را طی می‌کنید، نیاز دارید تا نام تجاری خود را در موضوعات جدید جای بیاندازید، از بازار جدید که قصد ورود به آن را دارید؛ یک مصاحبه از افراد داشته باشید تا درک درست و جامعی از نیازها و ترجیحات آنان داشته باشید. این به شما مک خواهد کرد که اگر شرایط در بازار جدید بحرانی شد بتوانید از پس بحران پیش‌آمده برآیید.

نیازها را از نو تعریف کنید:

شما باید وقت بیشتری را صرف کنید و تلاش بیشتری نمایید تا به مشتری جدید دست یابید. با تلاشی بسیار بیشتر از زمانی که باید برای جلب مشتریان فعلی خود را انجام دهید. مردم معمولا خیال می‌کنند، که تغییر بازار و کسب به هدفی جدید بسیار ساده است؛ اما اغلب فراموش می‌کنند که تلاش برای دستیابی به بازارهای جدید،  همیشه برای آنان و اطرافیانشان تلاش بزرگی بوده است.

درباره اولین بازاری که تجارت شما در آن کلید خورد فکر کنید. این کار به همان اندازه نیاز به تلاش دارد که هنوز برند شما شناخته شده نبود. در هر حال شما نیاز دارید تا نیازهای تجاری خود را از نوع تعریف کنید.

دیدگاه از زمینه‌های دیگر :

روش معمول برای تحقیق در مورد یک مارکت به‌راحتی با نگاه کردن به روند مشتریان در زمینه کاری شما و پرسش سؤال از مشتریان فعلی قابل انجام است، که چه چیزی را می‌خواهند در آینده شاهد باشند. به‌جای آن که خود را طبقه‌بندی کنید! تلاش کنید تا دید مناسبی، از موضوع کاری خود به وسیله  مطالعه دیگر شرکت‌ها در زمینه مشابه خود به‌دست آورید. از تجربیات آنان بیاموزید و از نحوه ورود آنان به بازار جدید و راه‌حل‌های آنان کسب تجربه کنید.

تجزیه و تحلیل کامل بازار:

شما نیاز دارید که تشخیص دهید که چه چیزی واقعا نیاز است، این کار را با مطالعه و تحقیق دقیق و جمع‌آوری اطلاعات به دست خواهید آورد. شما نباید این تصمیمات را سرسری بگیرید.

یک مطالعه درست می‌توان از چالش‌هایی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد پرده‌برداری کند. پس شما می‌توانید آنان را پیش‌بینی کنید و محصول و کمپین خود را به‌صورت مناسبی برنامه‌ریزی کنید.

پیام‌های استراتژیک:

مطمئن شوید که پیام خود را درمورد محصولات به‌درستی به مخاطبین انتقال می‌دهید. اگر شما می‌خواهید که بین محصول جدید که در بازار قدیم عرضه می‌کردید و محصولات جدید در بازار جدید، تمایز قائل شوید؛ باید در پیام‌های شما این هدف و منظور کاملا روشن باشد.

توسعه یک محصول شمار را  آماده می‌کند با این فرصت که بتوانید مشتریان فعلی را  درباره رشد، مسیر شما و قدرت خلاقیتتان، هیجان زده کنید. بااین‌حال اگر موقعیت مناسبی را نتوانید فراهم کنید، موفق نخواهید بود.

تغییرات در فروش و خدمات:

به چالش‌های کلی در رابطه با فشارها بین مشتری و تیم خدمات چشم نپوشید. شما به افراد مشخصی آموزش داده‌اید تا محصول خاصی را به فروش برسانند یا با مشتریان خاصی مواجه شوند. حال زمانی که مدل خود را تغییر می‌دهید، باید خود را آماده کنید تا چرخه‌ی فروش، تغییرات محصولات  و خدمات را به‌روز نمایید. حتی مجبور خواهید بود تا چرخه‌ی توزیع، فروش و یا خدمات پس از فروش را از نوع تنظیم نمایید.