۱/۳۴ میلیون دلار صرفه‌جویی بر اثر مهاجرت به لیبره‌آفیس

در شهر فرانسوی تولوز کل سیستم‌های رومیزی از نرم‌افزارهای آفیس انحصاری به لیبره‌آفیس مهاجرت کرده‌اند و طی این فرآیند مبلغ یک میلیون یورو (۱/۳۴ میلیون دلار) در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اند.
شهرهای اروپایی بسیاری برای صرفه‌جویی در هزینه‌های خود به راه کارهای متن‌باز روی می‌آورند و افراد را به استفاده از برنامه‌های آزاد و رایگان تشویق می‌کنند. شهرهایی از آلمان، ایتالیا و پرتغال انتخاب های مهمی در این حوزه انجام داده و راه کارهای متن‌باز متعددی را پذیرفته و استفاده می‌کنند.
رهایی از نرم‌افزارهای انحصاری و نصب نرم‌افزارهای آزاد/ متن باز ممکن است در ظاهر ساده به نظر برسد اما در حقیقت هزینه‌های خاص خود را به دنبال دارد. با این وجود هزینه استفاده از نرم‌افزارهای انحصاری بسیار بیش‌تر است و به عنوان مثال اگر شهر تولوز به استفاده از آفیس مایکروسافت ادامه می‌داد تنها کافی بود هزینه به روزرسانی آن را بپردازد تا نسخه جدید را داشته باشد.
هنگامی که یک نرم‌افزار جدید را می‌پذیرید تنها یک برنامه را با یک برنامه دیگر جایگزین نکرده‌اید. بلکه نیاز به آموزش افرادی دارید که با این نرم‌افزارها کار می‌کنند تا به آن‌ها بیاموزید چگونه از مزایای این مجموعه آفیس جدید استفاده کنند.
در مقاله منتشر شده در کمیسیون اروپا چنین آمده: «مهاجرت به لیبره‌آفیس یکی از پروژه‌های کلیدی در استراتژی‌های فناوری اطلاعات شهر تولوز است. در حال حاضر چندین هزار نفر از ده هزار نفری که کلان شهر تولوز کار می‌کنند از لیبره‌آفیس به صورت روزانه استفاده می‌کنند. مهاجرت در سال ۲۰۱۲ و بر اساس تصمیمات سیاسی گرفته شده در سال ۲۰۱۱، آغاز شد. این مهاجرت یک سال و نیم به طول انجامید و ۹۰ درصد از سیستم‌های رومیزی اکنون از لیبره‌آفیس استفاده می‌کنند.»
«گواهینامه‌های نرم‌افزاری برای نرم‌افزارهای اداری هر سه سال بالغ بر ۱/۸ میلیون یورو برای شهر تولوز هزینه در بر داشته است. مهاجرت به دلیل برخی هزینه‌های توسعه ۸۰۰,۰۰۰ یورو هزینه داشته و یک میلیون یورو در اولین سال مهاجرت صرفه‌جویی شده است.»