معرفی دوازده شرکت در حوزه کانتینر

شرکت‌های متفاوت و گوناگونی در حوزه کانتینرها در حال فعالیت هستند؛ از شرکت ردهت گرفته تا شرکت آی‌بی‌ام؛ از خدمات وب آمازون گرفته تا شرکت مایکروسافت در حال کار بر روی این مفهوم هستند. حتی شرکتی مانند شرکت وی‌ام‌ویر «VMware» نیز در این عرصه در حال فعالیت است. به دلیل آن‌که این فن‌آوری به فن‌آوری جدید و داغ در سال‌های اخیر تبدیل شده‌است؛ توجه شرکت‌های مختلف نیز به آن افزایش داشته است. شرکت‌ها و استارت‌آپ‌هایی که  در این حوزه  فعالیت می‌کنند؛ اکثراً به صورت آزاد / متن‌باز کدهای خود را منتشر کرده‌اند؛  با این حال بررسی تمامی اسن محصولات دید بهتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

sticker-02-15-2 در سال‌های اخیر علایق و توجه فعالین به سمت کانتینرها جلب شده است؛ بر اساس نتایج تحقیق که اخیراً توسط شرکت فوستر از توسعه‌دهندگان صورت گرفته است؛ حدود ۳۱ درصد از توسعه‌دهندگان صرف یک یا دو سال گذشته از کانتینر استفاده کرده‌اند. «این برای استفاده توسعه‌دهندگان از یک فن‌آوری تازه‌وارد و نوباوه، رقم بزرگی محسوب می‌شود.» این سخن را دِیو بارتولتی بیان می‌کند؛ فردی که پیگیر استفاده از کانتینر در شرکت فوستر است. ۹ در صد از آنان نیز اشاره کرده‌اند که کانتینرها در حال حاضر در فرآیند  محصولات آنان در حال استفاده است که رقم قابل توجهی برای یک بازار نوباوه و جدید به حساب می‌آید.

 اساساً کانتینر را می‌توان یک نوع مجازی سازی برای اجرای سیستم‌عامل دانست که برای مدیریت کدها و برخی نرم‌افزارهای کاربردی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. چالش‌های فراوانی برای مدیریت کانتینرهای متعدد در یک سیستم تحت شبکه و یا نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات و یا فضای ذخیره‌سازی در کانتینرها وجود دارند. برخی نوآوری‌ها و استارت‌آپ‌ها از سراسر صنعت فاوا در جهت مدیریت کانتینرها شکل گرفته است که در این نوشته دوازده کانتینر مشهور و معروف را با هم بررسی خواهیم کرد.

۱) بلو دیتا «BlueData»

بنیانگزاری: سال ۲۰۱۲

سرشاخه: شهر سان فرانسیسکو

سرمایه شرکت: ۱۹ میلیون دلار از طرف Atlantic Bridge, Ignition Partners, Data Collective, Amplify Partners, Intel Capital

کانتینرها به طور فزاینده به ابزاری برای تسریع و کمک برای توسعه نرم‌افزارها بدل گشته‌اند که باعث سهولت برنامه‌نویسی و توسعه خواهند بود. با این وجود برخی از این ابزارها و مدیران کانتینر به دنبال روش‌ها و شیوه‌های جدیدی برای ابداع هستند که توسط این ابداعات که به شکل خلاقانه شکل گرفته‌اند؛ موارد جدیدی برای مدیریت نرم‌افزارهای کاربردی از طریق کانتینر در نظر گرفته شده‌است.  استارت‌آپ بلودیتا «BlueData» توسط مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت وی‌ام‌ویر ایجاد و راه‌اندازی شده است که کومار سریکانتی نام دارد. این شرکت یکی از آن نمونه‌ها است.

این شرکت، هدفی را دنبال می‌کند که در این هدف با استفاده از «دموکراتیزه» کردن گسترش بزرگ‌داده‌ها، تلاش دارند آن‌ها را بیش از پیش قابل مصرف نماید که باعث شده است مبحث کانتینرها به شکلی فزاینده به مسأ‌له‌ای اصلی،  برنامه و چشم‌انداز این شرکت تبدیل شود. بلو دیتا به دیگر سازمان‌ها و شرکت‌ها این اجازه را خواهد داد که بسترهای بزرگ‌داده‌ها را مانند هادوپ «Hadoop» و آپاچی اسپارک «Apache Spark» در کانتینر داکر مدیریت کنند؛ که این موضوع سبب ایجاد نسخه‌ای مبتنی بر کانتینر شده است که توسط مجوزی آزمایشی رایگان و از طریق چارچوب کاری اِپیک «EPIC» قابل دسترسی است.  که می تواند به عنوان یک برنامه بارگیری شده در  رایانش ابری الاستیک واقع در خدمات وب آپاچی اجرا شود.  بلو دیتا امیدوار است بتواند نسخه کاملتر محصول خود را نیز در دسترس عموم قرار دهد.

۲) کلاستر اچ‌کیو  «ClusterHQ»

سرشاخه: سان فرانسیسکو

بنیانگزاری: در سال ۲۰۰۸

سرمایه شرکت: ۱۵ میلیون دلار از طریق Accel Partners و Canaan Partners

کانتینرها به صورت ذاتی توانایی نگاهداری نگهداری دادگان نرم‌افزارهای کاربردی موجود در خود را در هنگامی که از مجازی به ماشین مجازی دیگری منتقل می‌شوند؛ نداشته و نمی‌توانند آنان را بعد از انتقال بازیابند. تعداد زیادی از شرکت‌های تجاری به نگاهداری این اطلاعات نیاز خواهند داشت؛  فلاکر «Flocker» که توسط شرکت کلاستر اچ‌کیو «ClusterHQ» معرفی شده‌است به کانتینرها این امکان را خواهد تا بتوانند وضعیت و دادگان مورد نیاز در این زمینه را در خود نگاه داشته و ذخیره کنند.

محقق و تحلیل‌گر آقای مولر هالگر معتقد است که « این موضوع گام بزرگ روبه جلو بزرگی برای کانتینرها به حساب می‌آید.»  کلاستر‌اچ‌کیو، فلاکر را یک مدیر حجم/ظرفیت دادگان می‌نامد. این قابلیت به داکر این امکان را می‌دهد که پایگاه‌های داده را اجرا کرده و آنان را از یک ماشین مجازی به ماشین مجازی دیگر، بدون اینکه حتی ذره‌ای از اطلاعات و دادگان مرتبط با نرم‌افزارهای کاربردی در حال اجرا در کانتینر از دست روند.

تبدیل کانتینرها به کانتینرهایی مادام‌العمر به صورت فزاینده در حدود سه یا ۵ برابر در حال افزایش است که میتوانند توسط ظروفی که با قابلیت تداوم بیشتر شناخته می‌شوند، صورت گیرد.

۳) کور او‌اس «CoreOS»

سرشاخه: سان فرانسیسکو

بنیانگزاری: در سال ۲۰۱۳

سرمایه شرکت: ۲۰ میلیون دلار از طریق Google Ventures, KPCB, Fuel Capital, Accel Partners, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital و Y-Combinator

موسس شرکت و استارت‌آپ کور او‌اس «CoreOS» معتقد است که مفهوم کانتینرها در ابتدای کار مفهوم خوبی بوده است؛  با این حال به برخی موضوعات مثلاً درباره مدیریت و امنیت کانتینرها در داکر انتقاداتی داشته و معتقد است در این موضوعات در داکر مشکلاتی وجود دارد. بنابر این تیم کور او‌اس اقدام به ایجاد گنو/لینوکس سبکی کرده‌اند که در واقع بر امنیت و پایداری بیشتر متمرکز شده است. (همچنین بخوانید: اوضاع غم‌انگیز مدیران سیستم در عصر کانتینرها)  در این توزیع «سیستم‌عامل» از نرم‌افزار اختصاصی مختص به خود توزیع برای مدیریت کانتینرها با نام «rkt» که راکت «Rocket» خوانده می‌شود استفاده می‌شود که مشابه داکر، راکت نیز قالبی برای مدیریت درزمان اجرای کانتینر به حساب می‌آید که اجازه ساخت  کانتینرها بر عهده آن است و همچنین  نرم‌افزاری است که تا حدودی مدیریت آنان را نیر برعهده دارد.

همچنین کور او‌اس «Tectonic» را نیز توسعه داده است که برای توزیعی تجاری برای «Kubernetes» به شمار می‌آید. «Kubernetes» نرم‌افزاری آزاد / متن‌باز است که توسط گوگل توسعه داده شده است. اگر بخواهیم رقیبی نزدیک به داکر پیدا کنم؛  این کور او‌اس است که می‌تواند رقابت نزدیکی با داکر داشته باشد. کور او‌اس برای اولین بار توسط الکس پولوی و برندان فیلیپس ایجاد شده که این دو نفر سابقاً دارای تجربه کار در مقام پایش ابر در  شرکت «Rackspace» را نیز داشته‌اند.

۴) داکر «Docker»

سرشاخه: سان فرانسیسکو

بنیانگزاری: در سال ۲۰۱۳

سرمایه شرکت: 150 میلیون دلار از طریق Insight Venture Partners, Coatue, Goldman Sachs, Northern Trust, Benchmark, Greylock Partners, Sequoia

what_is_docker

داکر (انگلیسی: Docker) پروژهٔ متن‌بازی است که دیپلویمنت نرم‌افزارهای کاربردی را درون software container به وسیلهٔ فراهم کردن لایهٔ انتزاعی اضافه‌ای فراهم می‌کند. (ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد)

هیچ شرکتی یا استارت‌آپی تا به امروز ایجاد نشده است که به شهرت و معروفیت شرکت داکر «Docker» در زمینه کانتینرها دست یابد؛ تا جایی که خیلی از افراد مبحث کانتینر را با این نام می‌شناسند. این نام ابزار و شرکتی است که این ابزار توسط آن توسعه می‌یابد؛ یعنی هم نام محصول و هم نام شکرت هر دو با نام داکر شناخته می‌شوند. این پروژه منبع باز توسط یک هیئت مدیره که شامل برخی از کارکنان داکر نیز می‌شود؛ تشکیل شده است. با این حال شرکایی نیز از دیگر شرکت‌ها در این شرکت در هدایت آن سهیم هستند. داکر تقریبا در اکثر بخش‌ها و جنبه‌های پایه‌ای از کاربرد کانتینرها متمرکز بوده است.docker-friends مسائلی مانند ساخت کانتینرها، چگونه آنان با بسترهای مدیریتی تعامل دارند؟ و چه کاری می‌توان با آن‌ها انجام داد. به عنوان یک شرکت هر چند پیشرفته نیز باشد؛ قادر است قابلیت مدیریت و نظارت بیشتری را بر روی محصول آنان پیاده‌سازی کند؛ برای نمونه با نظارت بر نیازهایی که برای کانتینرهای شبکه وجود دارد.

داکر این پروژه متن‌باز / آزاد را می‌توان همان استانداردی علمی در زمینه مدیریت کانتینرهای در حال اجرا نامید؛ به شکلی که همان‌طور که ذکر شد اکثر افرادی که با کانتینرها سر و کار دارند؛  کانتینر را با نام داکر می‌شناسند. [همانطور که مدت‌ها است در کشور ما پودر رختشویی را با نام تایت می‌شناسند.]  این موضوع باعث شده‌است که ظرفیت عظیمی برای شرکت داکر برای مدیریت کانتینرها و جذب سرمایه شکل بگیرد. این شرکت در ابتدا دات‌کلود نام داشت که بعداً به داکر تغییر نام یافت.

۵) کیسماتیک «Kismatic»

سرشاخه: سان فرانسیسکو

بنیانگزاری:  ۲۰۱۴

سرمایه شرکت: نامشخص و عدم اطلاع از سرمایه و بودجه شرکت

شرکت گوگل اعلام کرده است که اکثر محصولات نرم‌افزاری خود را از طریق کانتینرها اجرا می‌کند. همچنین اعلام شد که این شرکت از محصولی متن‌باز با نام «Kubernetes» برای مدیریت زیرشاخه‌های خوشه در این شرکت همانند کانتینرها بهره می‌برد تا بتواند آنان  را مدیریت کنند. کیسماتیک امید زیادی برای تجاری کردن محصول فوق دارد. این شرکت و فعالیت‌هایش تقریباً در خفا و به دور از جنجال انجام می‌گیرد با این حال سیاست‌ها و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند برای عموم منتشر می‌شوند.

با این وجود انتظار می‌رود کیسماتیک در حال تلاش برای دست‌یابی بیشتر به بازار و کسب‌وکارهای بزرگ باشد تا بتواند تجارت خود را توسعه دهد. این رویکرد در محصولات متن‌باز / آزاد معمولا به‌وسیله بسته‌بندی «packaging»، قرار دادن نظارتهایی امنیتی بیشتر، افزایش قابلیت اعتماد و تحمل بالا در برابر خطا، افزایش خواهد یافت. با این وجود به نظر می‌رسد این شرکت با توسعه این بخش‌ها و انجام این کارها بتواند امنیت نرم‌افزار خود را در سطح بالاتر و برای کاربرد تجاری آماده کند.  با این کار این محصول می‌تواند در کسب‌وکارها و دنیای تجارت موفق باشد. گفتنی است، مردی که پشت صحنه این شرکت است از شرکتی دیگر در زمینه فن آوری سازبندی یا ارکستراسیون به این شرکت آمده است آمده است؛  او سابقاً در بنیاد ویکی‌مدیا بنیاد حامی ویکی‌پدیا نیز مشغول به کار بوده است.

اطلاعات اضافی:

سازبندی یا ارکستراسیون در موسیقی به انتخاب و ترکیب سازها برای اجرای یک قطعه موسیقی سازگانی گفته‌ می‌شود. این کار معمولاً بر دوش آهنگساز است ولی گاه بعضی از موسیقی‌دانان در سازبندی از کمک یا رایزنی دیگر کارشناسان بهره می‌برند. هکتور برلیوز، ریچارد واگنر، ریمسکی کورساکف از بزرگان سازبندی موسیقی کلاسیک اروپایی هستند. (ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد)

۶) پورت‌ورکس «PortWorx»

سرشاخه: ردوود سیتی «Redwood City»

بنیانگزاری: در سال ۲۰۱۵

سرمایه شرکت: ۸٫۵ میلیون دلار از طریق Mayfield and one undisclosed investor

اینکه بتوان یک کانتینر را اداره کرد خودش موضوع مهمی  است؛ ولی اینکه بتوان یک کانتینر را با تامی کلاسترها و خوشه‌هایش مدیریت کرد؛ نیز خودش به توانایی‌های دیگری نیاز خواهد داشت. پورت‌ورکس قصد دارد تا این موضوع را بر عهده بگیرد. به پورت‌ورکس به عنوان یک «vSphere»  در حوزه ماشین مجازی نگاه کنید. «vSphere» محصول شرکت وی‌ام‌ویر است. شرکت‌های زیادی برای مدیریت کانتینرها  مشغول فعالیت هستند که باعث می‌شود فعالان فاوا به راحتی و بدون نیاز به کار خاصی به مدیریت و استفاده از کانتینرها مشغول شوند و بتوانند با استفاده از محصولات متنوع نیازهای خود را در این زمینه تامین کنند.

 اولین نکته‌ای که در مورد این نرم‌افزار می‌توان به آن اشاره داشت؛ زیر ساخت غنی است که به واسطه این نرم‌افزار در اختیار شما قرار دارد. به عنوان نمونه هرگاه  عملیات کاربران در یک کانتینر بخواهد نرم‌افزار یا کدی را اجرا کند؛ آنگاه این پورت‌ورکس است که وارد عمل شده و اکثر کارهای بزرگ را انجام خواهد داد. این موضوع باعث می‌شود که کانتینر بتواند به فضای لازم برای ذخیره‌سازی و همچنین مدیریت آدرس‌های آی‌پی و سایر ویژگی‌های شبکه در یک کانتینر بپردازد و آنان را بر عهده گیرد.

این محصول را نمی‌توان یک محصول در دسترس عموم دانست. در این خصوص و در تابستان اخیر نسخه‌ای آزمایشی از آن در یک پایگاه اینترنتی قرار گرفت؛ با این وجود هنوز برنامه زمانی و زمان مشخصی برای اینکه بدانیم و مطلع گردیم نسخه ۱٫۰ این نرم‌افزار در زمینه کانتینر منتشر خواهد شد؛ منتشر نشده است و اطلاع خاصی از عرضه نسخه اول این محصول در دسترس نیست.  کارکنان اصلی این شرکت سابقاً در شرکت شبکه‌های اوکارینا  «Ocarina Networks» کار می‌کردند که این شکرت در سال ۲۰۱۰ توسط شرکت دل، تولید کننده محصولات سخت‌افزاری آمریکایی، خریداری شد.

۷)  رانچر لبز «Rancher Labs»

سرشاخه: کوپرتینو « Cupertino»

بنیانگزاری: در سال ۲۰۱۴

سرمایه شرکت: ۱۰ میلیون دلار از طریق  Mayfield and Nexus Venture Partners

 موسسان این شرکت، شنگ لیانگ و شانون ویلیامز بخشی از گروهی بودند که در ساخت پایگاه اینترنتی «Cloud.com» مشارکت داشته اند. این پایگاه و شرکت بعداً به شرکت «Citrix» فروخته شد و امروزه «CloudStack» نام دارد. این شرکت امروزه به صورت کاملا متن‌باز مشغول به فعالیت است. رانچر نیز تقریباً قصد دارد همان کاری که کلود استک در موضوع رایانش ابری انجام می‌داد را برای کانتینرها انجام دهد و بستری برای مدیریت آنان تشکیل دهد.

در حال حاضر رانچر را ابا نام رانچر او‌اس «RancherOS» می‌شناسند.  سامانه‌ٔ سبک و بهینه‌سازی شده برای اجرای کانتینرها است که کارایی خوبی را در این مورد ارائه می‌کند. از اهداف بزرگ این شرکت را می‌توان ارائه یک پلت‌فرم جهت مدیریت زیر ساخت‌ها  «Rancher infrastructure management platform» اشاره کرد که هم اکنون در حالت بتا و آزمایشی قرار دارد. این به این منظور است که بر روی یک ماشین واقعی یا مجازی اجرا شده و با تعامل با نرم‌افزارهای کاربردی بتواند نیازهای آنان برای ذخیره اطلاعات، شبکه و حتی منابع پردازشی را درک کند. سپس زیرساخت مناسب را برای اجرای برنامه‌ها اختصاص می‌دهد تا بتوانند به خوبی در کانتینر اجرا شوند. رانچر در حال حاضر می‌تواند با کانتینرهای داکر کار کند؛ با این حال این شرکت مشغول کار بر روی پشتیبانی از دیگر کانتینرها همچون کور او‌اس نیز هست تا بتواند این کانتینرها را نیز مدیریت کند.

۸) شیپبل « Shippable»

سرشاخه: سیاتل « Seattle»

بنیانگزاری: در سال ۲۰۱۳

سرمایه شرکت: ۱۰٫۱ میلیون دلار از طریق  Madrona Venture Group, Vulcan Capital, Divergent Ventures and Founders Co-Op

گروهی که اقدام به ایجاد این شرکت کرده اند؛ قصد داشته‌اند تا استفاده از کانتینرها را برای توسعه‌دهندگان نرم افزارهای کاربردی به منظور تولید و ساخت نرم‌افزارهای خود، آسان‌تر کنند. آن‌ها معتقدند که کانتینرها بستر یا واسط خوبی برای توسعه و اجرای کدها برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای کاربردی محسوب می‌شوند.

این شرکت در واقع توسط گروهی بنا نهاده شده است که در مایکروسافت و « Cloud Foundry» کار می‌کرده‌اند. این شرکت خدمات میزبانی از پروژه‌ها را به صورتی بر عهده می‌گیرد که توسعه‌دهندگان به راحتی قادر خواهند بود با اجرای کدها و نرم‌افزارهای نوشته شده خود در این بستر، آن‌ها را آزمایش نمایند تا مطمئن شوند نرم‌افزار و کدی را که نوشته‌اند به خوبی کار می‌کند و از ایرادت و اشکالات احتمالی عاری باشد.

در گذشته محیط‌های تست و سندباکس برای آزمون و خطا و رفع اشکال از نرم‌افزارهای نوشته شد توسط چندین ماشین مجازی انجام می‌شد. [در این پایگاه اینترنتی نیز مجموعه آموزشی برای ایجاد یک محیط توسعه برای توسعه‌دهندگان وب تحت ویرچوال‌باکس آموزش داده شد که در این پیوند  اولین قسمت این مجموعه آموزشی قابل مطالعه است.]  به عنوان نمونه موسس و بنیانگزار این شرکت  آقای آوی کاوال در گذشته و در شرکت مایکروسافت در بخش تست محصولات مشغول به کار بوده است که در این شرکت آزمایشگاهی چند میلیون دلاری که از ماشین‌های مجازی استفاده می‌کرد برای آزمایش و رفع اشکال نرم‌افزارها به کار می‌رفته است. با این حال او معتقد است با استفاده از شیپبل می‌توان هزینه‌ای را که برای ایجاد و مدیریت ماشین‌های مجازی در یک شرکت در جهت رفع اشکال هزینه می‌شود را  به مقدار چشمگیری کاهش داد.  به شکل کلی این شرکت قصد دارد که با استفاده از کانتینرها برای آزمودن و رفع اشکال از کدها به جای استفاده از ماشین‌های مجازی مورد استفاده فعلی، هزینه رفع ایراد و اشکالات را در یک محصول نرم‌افزاری کاهش دهد. به صورت کلی یعنی از کانتینر به جای ماشین مجازی استفاده شود.

۹) سیس‌دیگ « Sysdig»

سرشاخه: سان « Seattle»

بنیانگزاری: در سال ۲۰۱۳

سرمایه شرکت: نامشخص و عدم اطلاع از سرمایه و بودجه شرکت

پایش کانتینرها را شاید نتوانست موضوع هیجان‌انگیز به حساب آورد؛ با این حال این موضوع کاملا موضوع مهمی به شمار می رود. این که بتوانیم کانتینرها را اجرا و تنظیم کنیم موضوع مهمی است با این حال این که چه مقدار کانتینر در حال اجرا داریم یا اینکه چند کانتینر ساخته‌ایم؟ چه نرم‌افزارهایی در آن‌ها در حال اجرا هستند؟  نیز سوالات مهمی هستند که باید بتوانیم به راحتی پاسخ این سوالات را بیابیم. برای یافتن اطلاعات اینچنینی از ابزار پایش «مانیتور» استفاده می‌شود که برای پایش شبکه و یا سامانه شما استفاده می‌شود. با این حال پایش کانتینر نیازمند ابزار مختص به خود است که این شرکت نیز درست به همین دلیل ایجاد شده است.

بستر و ابزار پایش گنو/لینوکس، پروژه‌ای متن‌باز است که به راحتی و به رایگان از طریق پیگاه اینترنتی گیت‌هاب قابل دریافت است؛ نرم‌افزار شرکت سیس‌دیگ کلود «Sysdig Cloud» به راحتی و به رایگان در دسترس امکان قرار دارد. این ابزار امکانات زیر را فراهم می‌کند.

  • فراهم کردن اطلاعات سلامتی سیستم و برسی سلامت آن
  • فراهم کردن اطلاعاتی از بالاترین مقدار اتصال در یک کانتینر
  • فراهم کردن اطلاعات قوی‌ترین پرونده‌های ورودی و خروجی در یک کانتینر
  • فراهم کردن تاریخچه‌ای از دستورات اجرا شده در یک کانتینر
  • فراهم کردن توضیحاتی درباره اینکه چه کانتینرهایی در حال حاضر در حال اجرا هستند و اینکه چه تعداد نرم‌افزار در هریک از آنان اجرا می‌شود
  • به علاوه اینکه تمامی اطلاعات لاگ «Log» را به صورت یک تاریخچه نگاه می‌دارد

این ابزار از طریق یک دستور ساده در خط فرمان یا یک پیشخوان ساده اجرا می‌شود که قرار است نسخه‌ای تجاری با امکانات بیشتر از این ابزار نیز عرضه شود که برای استفاده از آن باید مبلغی را پرداخت کرد. این ابزار را نمی‌توان تنها یکی از ابزارهای پایش و زیرنظر گرفتن کانتینر به شمار آورد؛ بلکه ابزار «SignalFX» نیز یکی دیگر از این ابزارها است.

۱۰) توتوم « Tutum»

سرشاخه: بروکلین « Brooklyn» دارای شاخه‌ای دیگر در شهر مادرید اسپانیا

بنیانگزاری: در سال ۲۰۱۳

سرمایه شرکت: ۲٫۶۵ میلیون دلار

این شرکت در ابتدا برای این آغاز به کار کرده است که بتواند خدمت میزبانی اینترنتی را به وسیله کانتینرها به افراد مختلف ارائه کند. ولی بعد از مدتی آنها به دلیل اینکه شرکت آمازون نیز از ایده تقریبا مشابهی برای ارائه خدمات میزبانی اینترنتی و وب خود استفاده می کند، از این ایده صرف نظر کرده‌اند. پس آنان متوجه شدند که وجه تمایز آنان با دیگران در ارائه خدمات میزبانی برای کانتینرها نیست. ابن موضوع باعث شد تا آنان به فکر ساخت یک نرم‌افزار برای مدیریت کانتینرها به صورت خودکار و آسان باشند که در حال حاضر نیز این شرکت بر روی این موضوع تمرکز دارد. این ابزار در ابتدا در ذهن توسعه‌دهنده نرم‌افزار شکل گرفت و سپس به مرحله عمل در آمده است. با این ابزار کافی است که شما کدهای خود را بنویسید و آن را به توتوم منتقل کنید؛ سپس توتوم اکثر کارهای مورد نیاز برای کدهای نوشته شده شما را خودش انجام خواهد داد.

این به این معنی است که توتوم خودش اتصالات و شبکه مورد نیاز را توسط فن‌آوری موج «Wave» برقرار می‌کند. افزون بر اینکه توتوم وظیفه مدیریت فضای مورد نیاز برای کانتینرها را نیز بعهده دارد که کنار این کارها وظیفهٔ زیر نظر گرفتن کانتینرها را نیز بر عهده خواهد داشت. توسعه‌دهندگان این ابزار در تلاش هستند تا بتوانند در همین سال میلادی یعنی در سال ۲۰۱۵ این محصول را از حالت آزمایشی خارج کنند. در آخر محصولی که بتواند به طور خودکار کانتینر را مدیریت کند؛ می تواند احتیاجات ما به صرف وقت برای مدیریت کانتینرها را به میزان بالایی کاهش دهد که این موضوع باعث ارزش بالای این شرکت شده است.

۱۱) توییست‌لاک «Twistlock»

سرشاخه: سان فرانسیسکو

بنیانگزاری:  ۲۰۱۵

سرمایه شرکت: ۳٫۱ میلیون دلار از طریق YL ventures and angels

Twistlock_and_lashing_rodsاین شرکت توسط گروهی بنیان گذاشته شده است که رهبری این گروه را بِن برنشتاین و دیما استوپل عهده دار اند. که سابقاً در شرکت مایکروسافت کار می‌کردند؛  همچنین آنان تجارب امنیتی بسیار زیادی در زمینه دفاع و مراقبت از حریم امنیت شرکت‌های تجاری داشته اند. هر دو بیش از 10 سال در مایکروسافت کار کرده‌اند همچنین در نیروی دفاعی اسراییل و سازمان‌های امنیتی آن کشور نیز حضور داشته‌اند.  این شرکت بر روی امنیت برای مصرف کننده نهایی و پایش کانتینرها شکل گرفته است که امنیت کانتینرها را افزایش خواهد داد. موضوع امنیت نکته مهمی در دنیای امروز به شمار می‌رود که این موضوع در کانتینرها نیز با دیگر مسائل در فاوا مشترک است. توییست‌لاک، پیشخوانی با قابلیت سفارشی سازی مُهَیا می‌کند که برای پایش کانتینرها در محیط‌های گوناگون کاربرد دارد. گفتنی است که مدل تجاری شرکت توییست‌لاک برای ورود به بازار و عرضه محصولات، مدل متن‌باز است.

 توییست‌لاک همچنین اجازه می‌دهد که پروفیلهایی امنیتی تنظیم شوند تا زمانی که کانتینرها ایجاد شدند خطوط راهنمای مشخصی را پیگیری کنند. توسط توییست‌لاک کاربران خواهند توانست تا قوانین و سیاست‌های مشخصی را به برنامه دیکته کنند که چه برنامه‌هایی بتوانند با کانتینرها تعامل داشته باشند. برای مثال می‌توان هشداری را تنظیم نمود تا هنگامی که کانتینرها بدون توجه به این قوانین و سیاست‌های مشخص ساخته شوند؛ به نمایش درآید. موضوع جالب این است که نام این شرکت از نام ابزاری با همین نام در دنیای تجارت و کشتی‌رانی کسب شده است که برای حفاظت از کانتینرها در دنیای واقعی به کار می‌روند.

۱۲) ویوورکس «Weaveworks»

سرشاخه: لندن

بنیانگزاری:  ۲۰۱۴

سرمایه شرکت: ۵ میلیون دلار از طریق Accel Partners

ویوورکس «Weaveworks» در واقع نسخه تجاری شده پروژه آزاد / متن‌باز ویو «Weave» است که شبکه‌ای مجازی را برای اتصال کانتینرها فراهم می‌کند. کانتینرها به صورت پایه ای و در ساختار خود به شکل ذاتی توانایی ارتباط و اتصال با یکدیگر را ندارند. امکانی که باعث شبکه کردن کانتینرها شود؛ باعث می‌شود پایش و نظارت بر روی کانتینرها راحت‌تر شود. ویوورکس برای هریک از کانتینرها یک آدرس آی‌پی در نظر می‌گیرد که این کار باعث دسترسی آن‌ها توسط ابزار «Scope» می‌شود.

برای نمونه سیستم‌عامل کور‌ او‌اس که در این نوشته به آن اشاره داشتیم نیز دارای ابزار شبکه مختص به خود با نام رادِر «Rudder» است که توانایی کار با محیط کانتینرها در زمان اجرای «rkt»  داخل این توزیع نیز هست. دیگر بسترها مانند رانچر «Rancher» و پورت‌ورکس «Portworx» نیز بعلاوه بر تامین نیازها، به مدیریت اتصال و ارتباطات در کانتینرها نیز کمک می‌کنند. همینطور اکثر کار ویو بر روی شبکه و ارتباط بین کانتینرها   و رفع موانع و مشکلات موجود در این حوزه متمرکز است و این موضوع به بخش جدایی ناپذیری از دیگر بسترها مانند توتوم نیز تبدیل شده است.

ویو اخیرا قابلیت‌های خود را به موارد بیشتری مانند به موارد دیگری چون پایش، شبیه سازی و مدیریت کانتینرها گسترش داده است. مدیرعامل «CEO» آن یعنی خانم الکسیس ریچاردسون « Alexis Richardson» که از شرکت پیتوُتال «Pivotal» به این شرکت آمده است؛ زمانی که مدیر فن‌آوری شرکت «CTO» آقای ماتیاس رداستوک «Matthias Radestock»  خدمات پیغام‌رسان «RabbitMQ» را ایجاد می‌کرد. شرکتی که در واقع زتیو «Zettio» نام دارد.

نظر شما چیست؟ آیا کانتینرها که مفهومی تقریبا جدید به شمار می‌آیند؛ دارای ظرفیت مناسب برای سرمایه‌گذاری هستند؟ نظرات خود را در این مورد و موارد دیگر در نظرات این نوشته با ما در میان بگذارید.

منبع