مزایای چاپگرهای سه‌بعدی

چاپ سه‌بعدی چه در عرصه صنعت و یا در سطح شخصی، از مزایایی برخوردار است که روش‌های سنتی ساخت و تولید به‌راحتی نمی‌توانند به آنان دست یابند.

سفارشی‌سازی

فرآیند چاپ سه بعدی قادر است تا به ایجاد محصولات سفارشی انبوه بر اساس نیازهای شخصی کمک نماید؛ حتی در همان اتاقی که طراحی‌شده‌اند. طبیعتاً چاپ سه‌بعدی به این معنی است که می‌توان چندین محصول را در یک بازه زمانی تولید کرد؛ به را اساس نیازهای کاربران نهایی بدون نیاز به هزینه فرآیندی اضافه.

پیچیدگی

چاپ سه بعدی خواهد توانست به‌راحتی اشیاء (ایجادشده توسط مدل‌های دیجیتال) را که از سطح پیچیدگی بالایی برخوردارند و در دیگر روش‌ها قادر به ساخت نیستند را چاپ نماید. مادامی‌که این قابلیت توسط  هنرمندان و طراحان برای ایجاد تأثیر بصری مورداستفاده قرار می‌گیرد، تأثیر قابل‌توجهی در کاربردهای صنعتی نیز برجا گذاشته است.بااین‌حال نرم‌افزارهای کاربردهای زیادی (Applications)  توسعه داده می‌شوند که برای تحقق تولید قطعات پیچیده ایجاد شده‌اند و محصولاتی با ظرافت و قدرت بیشتری را نسبت به پیشینیان تولید می‌کنند. استفاده قابل‌توجهی از چاپ سه‌بعدی در بخش هوا-فضا در حال انجام است که ساخت قطعات پیچیده در این  مورد بسیار تأثیر گزار است.

ابزار کمتر

یکی فرآیندهای پیچیده و مشکل در صنایع تولیدی، ساخت محصولی است که برای تولید به آن نیاز دارند. از کوچک تا متوسط؛ به‌راحتی قادر خواهند بود با استفاده از ساخت فزاینده «Additive» یا چاپ سه‌بعدی نیاز خود به ابزار آلات را به‌طور کلی منتفی نمایند. درنتیجه هزینه، زمان و نیروی کار مرتبط با آن نیز بهینه خواهند شد. به این دلیل است که چاپ سه بعدی پیشنهادی جذاب برای صنایع است که نیاز به ابزار آلات در آنان بالاست.
بنابراین به دلیل مزیت استفاده از اشکال هندسی پیچیده می‌توان ابزاری را تولید کرده که کمتر به اسمبل (مونتاژ) نیاز داشته باشند و بدون نیاز به فرآیندهای پیچیده بعد از تولید در زمان و هزینه صرفه‌جویی نمایند.

پایدار و سازگار با محیط‌زیست

چاپ سه‌بعدی به‌عنوان یک فن‌آوری با مصرف بهینه انرژی در حال ظهور است که می‌تواند چه در بخش صرفه‌جویی در استفاده مواد تا سطح ۹۰ درصد بدون ایجاد زباله و تولید زباله کمتر تأثیر گذار باشد. همچنین با بهره‌گیری از مزیت تولید اشیاء قوی و ظریف قابل تولید توسط چاپ سه‌بعدی اثرات کربن نیز که برای محیط‌زیست مناسب نیست؛ کاهش می‌یابد.
علاوه بر این چاپ سه‌بعدی وعده ایجاد روشی را داده است که در آن محصولات به‌صورت محلی و بر اساس تقاضا ساخته خواهند شد. فر آهم کردن مکان‌های بزرگ برای نگاهداری مواد اولیه و یا حمل‌ونقل تولیدات به سراسر دنیا از مشکلاتی است که با روش فوق برطرف خواهند شد.