تأثیرات چاپگر سه‌بعدی بر اقتصاد جهانی

تأثیرات جهانی برساخت و تولید

چاپ سه بعدی در حال حاضر بر روی صنعت ساخت‌وساز نیز اثر گزار است. که این فن‌آوری به‌طور طبیعی اجازه می‌دهد که صنایع  از منظرهای مختلف اقتصاد، اجتماع، محیط‌زیست  و پیامدهای امنیتی به موضوع ساخت و تولید نگاه بهتری داشته باشند و به نتایج مطلوب جهانی دست پیدا کنند.

یکی از نکات کلیدی در این گفته این است که چاپ سه‌بعدی پتانسیلی است که در نزدیک کردن محصولات با مصرف‌کننده و کاربر نهایی دارد؛ که باعث کاهش محدودیت‌های زنجیره‌ی تأمین می‌شود. همانند چیزی شبیه به آمازون، که چگونه در بازار عمل می‌کند؛ چاپ سه‌بعدی قادر است به تولیدکنندگان کمک کند تا محصولات خود را در دسته‌بندی‌های کوچ و در زمان تقاضا عرضه کنند. که باعث تعامل بیشتر با مشتریان و کاهش و جلوگیری از هد رفت منابع می‌شود.

حمل‌ونقل قطعات و یا محصولات از یک سوی جهان به‌سوی دیگر بر روی کشتی‌ها دیگر منسوخ‌شده است؛ زیرابه راحتی می‌توان آنان را به‌وسیله چاپگری سه‌بعدی چاپ کرد. این موضوع  در آینده‌ای نزدیک و در مقیاسی جهانی، می‌تواند تأثیر زیادی بر روی نحوه کار کسب‌وکارهای کوچ و بزرگ، امور نظامی و تعامل با مصرف‌کنندگان؛ داشته باشد. هدف نهایی آن است که مصرف‌کنندگان می‌توانند مدلی دیجیتال از محصول را از اینترنت دریافت کنند و با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی خود آن‌ها را با مواد اولیه مناسب، چاپ کنند. بااین‌حال در مورد زمان قطعی وقوع چنین هدفی بحث‌های مختلفی در جریان است که چه زمانی چنین چیزی فراگیر خواهد شد. اقبال گسترده از چاپ سه‌بعدی باعث تولید مجدد موارد قبلاً اختراع‌شده خواهد شد و به‌طور یقین موجب اختراع محصولات جدیدی خواهد شد؛ زیرا که افراد بیشتری می‌توانند ایده‌های خود را عملی نمایند و به آنان عینیت دهند.

امروزه اکثر اشکال هندشی پیچیده را می‌توان توسط چاپگر سه‌بعدی ساخت؛ اما هنوز در اول راه هستیم.  اعتقاد اکثر افراد این است که پتانسیل بسیار بزرگی برای تزریق به رشد نوآوری و بازگرداندن تولید محلی است.

تأثیرات بالقوه بر اقتصاد جهانی

استفاده از چاپ سه‌بعدی تأثیر بالقوه‌ای بر اقتصاد جهانی دارد. اگر توسط جهانیان موردپذیرش عموم واقع شود. تولید محصولات به‌صورت فعلی به تولید محلی مبتنی بر تقاضا تغییر خواهد کرد؛ چنین شیوه‌ای باعث بازگشت تعادل آمار واردات و صادرات کشورها می‌شود.

چاپ سه‌بعدی این ظرفیت را دارد که به ایجاد  بنگاه‌های کارآفرین و یا اشتغال‌های جدید کمک کمد. مانند مشاغل مرتبط با ساخت چاپگرهای سه‌بعدی. فرصت‌های بزرگی برای خدمات حرفه‌ای جدید در حوزه چاپ سه بعدی فراهم می‌شود، اعم از شکل جدید از طراحی محصول، اپراتورهای چاپگر و تأمین مواد اولیه؛ بااین‌حال استفاده غیرقانونی نیز از نگرانی‌های فعالین این عرصه است.

اثرات چاپ سه بعدی بر روی کشورهای درحال‌توسعه همانند یک شمشیر دو لبه است.  از اثرات مثبت آن بر روی این کشورها را می‌توان بازیافت مواد اولیه و یا استفاده از مواد بومی برای تولیدات دانست بااین‌حال از بین رفتن مشاغل سنتی و قدیمی به‌واسطه‌ی چاپ سه بعدی نیز می‌تواند اثرات منفی بر این کشورها داشته باشد. با این روش ممک است  برون‌سپاری تولید محصولات از کشورهای صنعتی به این کشورها نیز  برای ساخت برخی کالاها که در آنجا تولید می‌شدند، کاهش یابد که تأثیر منفی بر توسعه آن کشورها خواهد گذاشت. که زمان زیادی را برای فائق آمدن بر این مشکلات نیاز خواهند داشت.

برای کشورهای توسعه‌یافته چاپ سه‌بعدی در هر شکلی اثرات مثبتی را بر جا می‌گزارد؛ جایی که جمعیت جامعه در حال پا به سن گذاشتن است و نگرانی‌هایی باری جمعیت جوان و نیروی کار وجود دارد، چاپ سه‌بعدی بسیار راهگشاست. همچنین اثرات ثبت برخی نوآوری‌ها درزمینه بهبود خدمات پزشکی می‌تواند به نگرانی‌ها در مورد افراد مسن جامعه نیز پایان دهد.