پنج مستند خوب درباره دنیای هک

هک از آن دسته موضوعاتی است که اکثر افراد دید مناسبی نسبت به آن ندارند. آیا هک ذاتاً مضر است؟ آیا تفاوتی بین هکر و کرکر وجود دارد؟ چه تفاوتی بین هکرهای کلاه‌سفید، کلاه‌خاکستری و کلاه‌مشکی وجود دارد؟ و چگونه هک‌های کوچک «ترفندهای جالبی که در زندگی خود به‌کار می‌بریم تا امور روزمره بهتر انجام  شود» در زندگی ما بر همه‌چیز تأثیر می‌گزارند؟

ابتدا اجازه دهید تا عرف را کنار بگزاریم! هک‌های کوچک در زندگی شما، هیچ ربطی به هک کردن واقعی و مرسوم در بین عامه مردم ندارد! دست‌کاری در وسایل مثل دست‌کاری وب کم سامانهٔ بازشناسی با امواج رادیویی «RFID»، به دنیای واقعی نزدیک‌تر هستند. اما در اکثر مواقع هک کردن به دور زدن امنیت شبکه اطلاق می‌شود. این موردی است که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

هک کردن به چه معنا است؟ چرا این موضوع به‌طور همزمان هم اغواگر است هم مبهم؟ تا چه مقدار از فعالیت‌هایی که در جامعه‌ی هکرها انجام می‌شود، اطلاع داریم؟ آیای هکرها مستحق شهرت خود هستند؟ این‌ها سؤالاتی است که در مستندهای پیش رو به آنان پاسخ‌داده‌شده است.

تاریخ پررمزوراز هک (۲۰۱۱)

از مدت‌ها پیش: از زمانی که فاوا همه را مشعوف به خودکرده بود؛ عده‌ای به دنبال سو استفاده از آن بوده‌اند. به‌طور حتم مطالبی را در مورد افراد سرشناس در تاریخ هک شنیده‌ایم. مانند آلبرت گونزالس و کوین میتنیک که افراد معروفی در این کار بودند. بااین‌حال افرادی هم کمتر از سایرین نابکار بوده‌اند؛ مانند استیو وزنیاک که از دیگران کمتر نابکار است.

The Secret History of Hacking تولیدشده در سال ۲۰۱۱، توسط شبکه دیسکاوری تولیدشده است. در این مستند به معرفی هکرهای معرف «یا غیر معروف» تاریخ پرداخته‌شده است. چرا فرهنگ هک منعطف است؟ و چگونه با جایی که هستیم؛ رسیده‌ایم؟ این مستند بدون آنکه با مفاهیمی خشک و کسل‌کننده شمارا خسته کند، مفاهیم عمیقی را در ۵۰ دقیقه گردآوری کرده است. اگر می‌خواهید درباره تاریخ حقیقی حک اطلاعاتی کسب کنید این مستند مناسب شما است.

هکر فراری (۲۰۰۹)

«اغلب هکرها خوش‌خیم هستند! فقط کمی کنجکاوند» این بیانه‌ای عجیبی است که به طرز جالبی نشان‌دهنده مفهوم هکر در حال و سالیان  گذشته است.  هکرها، شیطان‌صفت و منحوس‌اند، این‌طور نیست؟ آنها چگونه می‌توانند بی‌خطر باشند؟ آیا آنها واقعاً به دنبال دزدی شماره کارت‌های اعتباری نیستند و یا به دنبال شکستن رمزهای اینترنتی بانک نبوده‌اند؟ نه دقیقاً!

این مستند جالب توسط کوین اسپیسی روایت‌شده است، بااین‌حال به دلیل اختلافاتی که بین اعضای تیم تولید بر سر کیفیت نهایی رخ داد نسخه‌ای قطعی و رسمی از آن در دسترس نیست؛ اما نسخه‌ای از آن در توررنت قابل دریافت است. در مستند Hackers Wanted به زندگی آدریان لامو پرداخته‌شده  است؛ این فرد هکری فراری بوده که به‌واسطه هکر بودن؛ یک شبه مبدل به یک فراری بزرگ FBI شده است. اینکه او در آن چند روز چه می‌کرده و روزهایش چگونه سپری می‌شده است دستمایه تولید این مستند بوده است.

چگونه هکر‌ها دنیا را تغییر دادند (۲۰۱۳)

قطعاً شناخته‌شده‌ترین گروه مرتبط با هک را هکرهای ناشناس یا Anonymous است، Anonymous یک گروه سیاسی و اجتماعی است که هیچ ساختار متمرکزی ندارد و بدون سلسله‌مراتب، یا مأموریت خاصی است. هر فرد و یا گروهی می‌تواند برای خودش Anonymous باشد. این گروه به انجام اعمال مستقلی می‌پردازد که با اهداف مختلفی صورت می‌گیرند.

تاروپودی که ساختار گروه ناشناس‌ها را محکم نگاه داشته، استفاده از فن‌آوری برای تغییرات اجتماعی است که در برخی موارد بانام هکتیویسم شناخته می‌شود. اکثر این اقدامات خیرخواهانه هستند اما در آخر چه با جنجال چه بی جنجال، این هدف است که توجیهگر است!

«How Hackers Changed the World» مستندی است ساخت رسانه BBC با مضمونی سیاسی که بررسی می‌کند که این گروه چه زمانی به وجود آمد؟ چه چیزی آنها را به این مرحله سخت رسانده و چگونه سال‌های پیش رو را خواهند گذراند؟

جنگ هکرها (۲۰۱۵)

مستند جنگ هکرها نیز مستند دیگری است درباره گروه Anonymous، به‌جز اینکه این مستند مقداری به‌روز بوده و هیجان بیشتری را به مخاطب القا خواهد کرد. سال‌های اخیر سال جدال‌هایی در سراسر دنیا برای دست‌یابی به امنیت بیشتر برای حریم خصوصی و آزادی در اینترنت، بوده است. در این فرآیند Anonymous چه نقشی را ایفا می‌کند؟ اکثر این مستند به پرداختن به سه نفر می‌گذرد. اندرو آرن‌هیمر، جرمی هاموند، برت براون. داستانی است درباره تأثیرات هکتیویسم و چونگی تأثیر آن بر دنیا و اینکه در مواجهه با FBI به چه مسائلی برخورد داشته‌اند.

مستند دف‌کان (۲۰۱۳)

DEFCON مسلماً بزرگ‌ترین کنفرانس دنیای هک است. هکرها به آنجا می‌روند تا وارد شبکه شوند و  سماجت به خرج دهند. جایی که هکرهای تازه‌کار دنبال یافتن راهکارهای هک هستند و یا  مجرب‌های این کار که به اشتراک تجربیات و داشته‌های خود پرداخته و در موضوعات مختلف آگاهی‌بخشی می‌کنند. حقیقتاً رویداد بزرگی است. جایی که افراد با هر شغل و سطحی گرد هم می‌آیند تا به مسائل امنیتی در اینترنت و شبکه بپردازند. آنها حتی مسابقاتی را نیز ترتیب می‌دهند؛ که باعث افزایش مهارت و شادابی شرکت‌کنندگان می‌شود.

مستند DEFCON نیز به یکی از این رویدادها پرداخته است. این مستند به درک شما از اینکه آنها (هکرها) واقعاً چه کسانی هستند؛ کمک می‌کند. آن‌ها ابرقهرمان، شرور و بزهکار و یا فوق نخبه نیستند! آنها هم افرادی عادی هستند.

مستند‌های بیشتری در مورد هک!

همه‌ی ما اطلاعاتی که از هکرها داریم را از رسانه‌های بزرگ و هالیوود دریافت کرده‌ایم. ولی با نگاهی جامع و از نزدیک به دنیای این افراد؛ خواهیم دید که آنان چگونه افرادی هستند. این مستندها نگاهی دقیق به موضوع هک هستند؛ که به دریافت دیدی دقیق از این موضوع کمک خواهند کرد. پیشنهاد می‌کنم اگر وقت داشتید از این مستندها دیدن نمایید.

از مفهوم هک و هکر چه می‌دانید؟ درباره فرهنگ هکر‌ها چه دیدی دارید؟ هک موضوعی سیاه و سفید است یا به‌صورت پیچیده‌تر یعنی خاکستری است؟ آیا مستندی درباره هک می‌دانید که فراموش‌شده باشد؟ لطفاً دیدگاه‌های خود را در مورد پرسش‌های مطرح‌شده در پایان و ابتدای مقاله را با ما و مخاطبان در میان بگزارید.