آمازون و توسعه نرم‌افزارِ معادل اپن‌اس‌اس‌ال

آمازون نرم‌افزار جدیدی را تحت عنوان s2n معرفی کرده‌است که قرار است جایگزین نرم‌افزار اپن‌اس‌اس‌ال «OpenSSL» در خدمات اینترنتی این شرکت شود. s2n ابزار و کتابخانه‌ای متن‌باز است که برای ارائه سرویس امن اچ‌تی‌‌تی‌پی کاربرد دارد. به طور دقیق تر می‌توان گفتم همانند ابزار اپن‌اس‌اس‌ال، یک پیاده سازی متن‌باز از لایه انتقال امن اس‌اس‌ال و تی‌اس‌ال به شمار می‌آید.

همچنین به نظر می‌رسد این ابزار نیز همانند اپن‌اس‌اس‌ال قرار است برای بیشتر سیستم‌عامل‌های شبه یونیکس نظیر سان سولاریس، لینوکس، اواس‌ایکس‌ده، بی‌اس‌دی یا حتی شاید و مایکروسافت ویندوز هم منتشر شود.

بر اساس اعلام آمازون این نرم‌افزار از پانصد‌هزار خط کد تشکیل شده‌است که در حدود هفتاد‌هزار خط از این کدها برای پیاده‌سازی تی‌اس‌ال نوشته‌شده‌اند. هدف اصلی از ایجاد این ابزار توسط آمازون را می‌توان در مشکلاتی دانست که در پشتیبانی از تی‌اس‌ال وجود دارد؛ زیرا به دلیل پیچیدگی و حالات مختلفی که در تی‌اس‌ال باید پیاده شود و تعداد کدهای بالای مورد نیاز، آمازون تصمیم گرفته است که به ایجاد نسخه‌ای مشابه بپردازد که در پروتکل تی‌اس‌ال، فقط از آن بخش‌هایی پشتیبانی می‌شود که آمازون در سرویس‌های خود، به آنان نیاز دارد.

برای بارگیری و مشاهده کد منبع این برنامه می‌توانید از صفحه آن در گیت‌هاب استفاده کنید.