چگونه یک تلویزیون Ambilight ارزان داشته باشیم؟

همواره در مورد تلویزیونهایی که با نام  Ambilight TV از سوی شرکت فیلیپس عرضه می‌شوند، هیجان زده بوده‌ام. امّا متاسفانه آن‌ها کاملاً گرانقیمت هستند . هزینه خرید این چنین تلویزیونهایی از عهده من خارج است. به همین دلیل به دنبال راه‌حلی ارزان بودم تا بتوانم این چنین قابلیتی را به صورت مشابه در تلویزیون خود پیاده کنم. این اولین پروژه‌ٔ من است که با رزبری‌پای انجام می‌دهم و بسیار ساده و آسان است و توصیه می‌کنم حتی اگر تازه‌وارد هم هستید، آن را امتحان کنید. اگر برای خرید هر یک از این محصولات گفته شده دچار مشکل شدید، می‌توانید با پرس‌وجو مشابه آنان را بیابید، در هر حال به صورت اینترنتی می‌توان آن‌ها را به راحتی خرید.

بنابر این، این مطلب را به خوبی مطالعه کنید، تا با هم یکی از بهترین ترفندهایی را که در طول تاریخ بر روی یک تلویزیون انجام شده است را به پایان رسانیم! :)

قدم اول:  وسایل لازم را گردآوری کنید

 • رزبری‌پای (حدود ۳۵ دلار)، – رزبری‌پای من از تصویر RSMBMC استفاده می‌کند، با این حال این روش با استفاده از OSMC، OpenElec یا هر مدیر رسانه‌ای دیگر نیز به خوبی کار خواهد کرد. در اینترنت مطالب آموزشی فراوانی برای نصب یکی از توزیع‌های مناسب برای این کار وجود دارد، به عنوان نمونه این مقاله در سلام دنیا نیز به معرفی تصاویر در رزبری‌پای می‌پردازد.
 • WS2801 – که از چند ریسه‌ٔ  لامپ LED به هم پیوسته استفاده می‌کند، گزینه‌ٔ خوبی برای منبع نور ما است. اگر می‌خواهید از یک نمایشگر ۳۲ اینچی مثل من استفاده کنید، ۵۰ لامپ ال‌ای‌دی مناسب است، امّا اگر نمایشگرتان بزرگتر است یعنی در حدود ۵۰ اینچ باید از ۱۰۰ لامپ استفاده کنید. هزینه آن در حدود ۳۰ یا ۶۰ دلار بسته به تعداد لامپ خواهد بود.
 • منبع تغذیه ۵ ولتی، ۲ آمپری که درگاه اتصالش ۵٫۵ میلی‌متر باشد، منبع تغذیه موضوع مهمی است، منبع تغذیه شما باید قدرت کافی برای تامین انرژی روشن کردن لامپ‌ها را داشته باشد. پیشنهادی که ارئه کردی برای اکثر مواقع خوب است اما اگر ریسهٔ لامپ بیشتری استفاده می‌کنید، از یک منبع تغذیه ۲٫۵ آمپری استفاده کنید.
 • جک «Jack» مادگی – برای اتصال ریسه‌ها به منبع تغذیه باید از یک جک مادگی استفاده کنیم. سیم آبی را به منفی و سیم قرمز را به مثبت متصل می‌کنیم.
 • تخته‌ای برای نگه‌داری وسایل در پشت تلویزیون نیاز است، این تخته باید تقریبا سطح تلویزیون را تا مقدار زیادی بپوشاند، در مورد تخته بعداً بیشتر توزیع خواهم داد.
 • چند سیم جامپر

قدم دوم: لامپ‌ها را به رزبری‌پای وصل کنید

وقت اتصال لامپ‌ها و ریسه‌ها به رزبری‌پای فرا رسیده است. من از رزبری‌پای ۱ نسخه دوم استفاده می‌کنم که ۵۱۲ مگابایت حافظه اصلی  دارد. با این حال به نام درگاه‌های مورد استفاده اشاره می‌کنم تا از هر یک از نسخه‌های رزبری‌پای استفاده کردید، در اتصال مشکل نداشته باشید. برای یافتن مکان درگاه‌ها از نقشه‌ٔ رزبری‌پای خود در اینترنت دیدن کنید.

 • سیم آبی را  را به درگاه  «GND» یا سوراخ ششم وصل کنید، برای اتصال به جریان نول.
 • سیم سبز را به درگاه  «SCLK» یا پین ۲۳‌ام متصل کنید، برای تنظیم ساعت ریسه‌ها
 • سیم سفید را به درگاه  «MOSI» یا پین ۱۹‌ام وصل کنید، برای تامین داده‌ها.

 

قدم سوم: تنظیم Boblight در داخل رزبری‌پای

بعد از این باید دو پرونده را نیز برای تنظیمات ایجاد و با مقادیر داخل تصاویر زیر در همین بخش پر کنید، پرونده‌های مورد نیاز از قرار زیر هستند:

boblight.conf – این پرونده شامل تنظیمات لامپ‌های LED  است، این تنظیمات از درصد برای نمایش مکان دقیق هر لامپ استفاده می‌کند، به این فکر کنید که هر یک از این لامپ‌ها قرار است رنگ مشخصی از یک سطح مربعی از نمایشگر را نمایش دهد. این مربع توسط اعدادی که در این پرونده می‌بینید، تعریف می‌شوند. در ادامه به نحوه تنظیم موقعیت‌ها خواهیم پرداخت. این فایل را با نام مشابه در شاخه etc/ ذخیره کنید.

boboptions.txt – نیازی به ایجاد  تغییرات در این پرونده ندارید، فقط آن را در داخل شاخه خانگی حساب کاربری خود قرار دهید.

اطاعات اضافی در مورد تنظیمات این پرونده‌ها و … را در این صفحهٔ گیت‌هاب مشاهده خواهید کرد.  برای ایجاد پرنده «boblight.conf» به گوگل رفته و به دنبال یک «boblight conf generator» بگردید، ابزار زیادی در اینترنت برای ساخت خودکار این تنظیمات وجود دارد. هر یک را که پسندیدی انتخاب و تنظیمات ایجاد شده را در پرونده مورد نظر ذخیره کنید.

بعد از اینکه همه چیز آماده بود، دستور زیر را در خط فرمان اجرا کنید، رنگ جلو دستور به شکل مرسوم RGB است، با اینحال بهتر است به جای استفاده از رنگ‌های دیگر ابتدا آن را با رنگ سفید امتحان کنید، تا نهایت روشنایی لامپ را ببینید، اگر سطح روشنایی خوب بود، منبع تغذیه شما خوب است.

sudo boblight-constant 0000FF

دستور بالا تمامی لامپ‌‌ها را به رنگ آبی در می‌آورد.  در تصاویز زی مقادیر پرونده‌های مورد استفاده من مشخص هستند.

قدم چهارم: آماده کردن تخته

تخته را می توان مهمترین و سخت ترین بخش کار دانست، می‌توانید از هر تخته‌ای استفاده کنید، تخته فلزی، پلاستیکی، چوبی یا هر چیز دیگر که با آن راحت هستید، همچنین می‌توانید مناطق برش را بر یک تخته مشخص کنید و بدهید تا یک درودگر برایتان ببرد. با این حال مراحل زیر را بر روی یک تخته چوب انجام دهید.

 • تخته‌ای را انتخاب و متناسب با ابعاد تلویزیون خود آن را برش دهید.
 • همان طور که قبلاً توضیح دادم باید هر لامپ سر جای خودش باشد، مکان قرار گیری این لامپ‌ها درست بر روی مربع موجود در صفحه نمایش باید باشد که برای محاسبه آن از تنظیمات داخل پرونده تنظیمات Boblight استفاده کنید.
 • برای هر نقطه‌ای که در نظر گرفته‌اید یک سوراخ  ۲ میلیمتری ایجاد کنید، تا لامپ‌ها را در آن سوراخ‌ها قرار دهیم.
 • از نگهدارنده برای نگهداری لامپ استفاده کنید، تا لامپ را قرص نگه دارد.
 • لامپ‌ها را متصل کنید و مطمئن شوید همه چیز به خوبی وصل شده باشد.

FIVUJMSIDFSDWK1.LARGE

حال آماده‌ایم تا رزبری‌پای را نیز  متصل کنیم. بعد از اتصال رزبری‌پای باید آن را به تلویزیون وصل کنید.

قدم ششم: همه را باهم به کار گیرید

من از یک تخته استفاده کرده و همه چیز را به آن متصل کردم. رزبری‌پای را به تلویزیون متصل کنید، قسمت‌های مورد نیاز برای اتصال به لامپ را متصل کنید، بعد از آن اگر پرونده‌ها را مطابق تصویر تنظیمات «Boblight» تنطیم کرده‌اید و مقدار دهی کرده‌اید و درصد مربعها را هم درست تعیین کرده باشد، اگر کودی «Kodi» را اجرا کنید، بر اساس نور نرم افزار مدیر رسانه کودی، نور لامپ‌ها تغییر خواهد کرد.

قدم هفتم: چگونه آن را بهبود بخشیم

این ایده را فقط برای تلویزیون منحصر نکنید. می‌توان از رزبری‌پای و این ریسه‌ها برای ایجاد یک محیط نوری پویا و زیبا در هنگام پخش موسیقی استفاده کنید که نور لامپ را بر اساس موسیقی پخش شده، تغییر دهد و یک رقص نور زیبا درست کند. فقط کافی است به دو ر و اطراف خود در خانه، نگاهی بیندازید، مطمعناً ایدهٔ جالبی به ذهنتان خواهد رسید.

قدم هشتم: برنامه‌های آینده

یکی از ایده‌های خوبی که برای این کار می‌توان در نظر گرفت،  این است که بتوانیم نور لامپ‌های LED در ریسه‌ها  را حتی در زمانی که یک ویدئو توسط پخش‌کننده‌ای به غیر از رزبری‌پای پخش می‌شدند نیز تغییر دهیم. برای مثال بتواند خود را با ویدئو‌های پخش شده از پخش کننده بلوری و … تطبیق یابد. در چند روز اخیر یک پردازنده ارزان HDMI پیدا کرده‌ام که ممکن است برای این کار مناسب باشد، در هر حال فعلاً فقط با رزبری‌پای کار می‌کند.

منبع: instructables