قالب آرک «Arc» برای مرورگر فایرفاکس

قالب رسمی از جانب توسعه‌دهندگان قالب جی‌تی‌کی برای مرورگر فایرفاکس عرضه شد. اگر با قالب آرک «Arc» آشنا نیستید؛ قالب و سبک مذکور قالبی برای برنامه‌های جی‌تی‌کی+ «+GTK» نسخه سه و دو است که از ظاهر تخت و ساده‌ای برخوردار است. با وجود اینکه استفاده از این قالب ظاهر همانگی به اکثر نرم‌افزارها مانند نرم‌افزارهای کیوت، لیبره‌آفیس فراهم می‌آورد اما  استفاده از این قالب، ظاهر مناسبی برای مرورگر فایرفاکس به ارمغان نمی‌آورد؛ حال با انتشار رسمی قالبی برای مرورگر فایرفاکس، این مروگر اینترنتی از ظاهر زیباتر برخوردار خواهد بود که هماهنگی بیشتری را نیز با ظاهر قالب فوق در دیگر بخش‌های سیستم خواهد داشت.

Screenshot from 2015-08-21 13-14-21

قالب و سبک فوق درای سه حالت مختلف برای استفاده است. اولین حالت در این قالب شامل حالتی روشن «Arc» به رنگ خاکستری مایل به سفید شیری است که تمامی بخش‌ها در نرم‌افزار، نوار عنوان و … در این حالت به رنگی روشن در خواهد آمد.  همچنین حالت دیگری نیز با نام حالت رنگ تیره «Arc Dark» به همراه رنگ مشکی پررنگ  وجود دارد که  اکثر بخش‌های تشکیل دهنده نرم‌افزارها  در این حالت به رنگ مشکی در خواهند آمد. با این حال حالتی بینا بینی نیز وجود دارد؛  این نیمه تیره با نام تیره‌تر «Arc Darker»، بخش نوار عنوان، منو و نوار ابزار را به رنگی تیره در آورده و مابقی بخش‌ها را به رنگ روشن در خواهد آورد که ظاهر نسبتا بهتری را نسبت به دو قالب قبلی از نظر ترکیب رنگ‌های تیره و روشن پدید می‌آورد. به‌علاوه اینکه ظاهر این ابزار با استفاده از افزونه حذف نوار عنوان در فایرفاکس بسیار زیباتر خواهد بود.

روش نصب قالب آرک جهت استفاده در  مرورگر فایرفاکس؛

نصب قالب فوق به صورت عادی و از طریق پایگاه اینترنتی افزونه‌های فایرفاکس میسر نیست. برای این کار باید به صفحه پروژه در پایگاه اینترنتی گیت‌هاب «GitHUB»  مراجعه کرده و یا با استفاده از دستورات زیر آن را بارگیری  و نصب نمایید؛ روش زیر در اکثر توزیع‌ها مانند فدورا، دبیان، اوبونتو و … به راحتی قابل نصب است.

با این حال به دو  روش می‌توان این افزونه را نصب کرد؛ اولین روش روشی است که در پایگاه «OMGUbuntu» نیز به آن اشاره شده است. یکی از روش‌های نصب افزونه فوق این است که در ابتدا  فایل افزونه در این آدرس را در فایرفاکس بارگیری کرده  و سپس با کشیدن و رها کردن آن در داخل مرورگر فایرفاکس آنرا نصب کنید؛ با این حال می‌توانید آن را خودتان هم بسازید.ابتدا باید پوشه مورد نظر برای ساخت قالب را از طریق گیت دریافت کنید؛ برای دریافت منبع افزونه از طریق گیت و از پایگاه اینترنتی گیت‌هاب دستور زیر را در خط فرمان و ترمینال وارد کنید.

git clone https://github.com/horst3180/arc-firefox-theme.git

سپس وارد پوشه‌ای که توسط دستور گیت بارگیری کرده‌اید؛  وارد شوید این کار را با استفاده از دستور تغییر شاخه «CD»  انجام دهید و با استفاده از دستورات زیر در خط فرمان افزونه فوق را ساخته و سپس نصب کنید. این دستور نصب افزونه را نیز به صورت خودکار انجام می‌دهد.

./autogen.sh --prefix=/usr
make mkxpi
sudo make install

 نصب قالب جی‌تی‌کی+ آرک در اکثر توزیع‌های گنو/لینوکس؛

همانطور که ذکر شد؛ قالب آرک قالبی است که جهت استفاده در گنوم، یونیتی و میز کارهای وابسته به جی‌تی‌کی+ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قالب نیز همانند قالبی که برای فایرفاکس عرضه شده است دارای سه حالت مذکور است. این قالب از یک پس زمینه شیشه‌ای و شفاف برای پشت نوار ابزار و عنوان در نرم‌افزارهای جی‌تی‌کی+ نسخه سه برخوردار است که ظاهر زیبایی به آن بخشیده است. به صورت کلی می‌توان ظاهر آن را کمی مشابه با او‌اس‌ یوسمیتی دانست.

arc-theme

برای نصب این قالب و سبک در اکثر توزیع‌های گنو/لینوکس خط فرمان را گشوده و با استفاده از دستور گیت قالب مورد نظر را از پایگاه اینترنتی گیت‌هاب دریافت کنید.

git clone https://github.com/horst3180/Arc-theme.git

سپس مطمئن شوید که نیازمندی‌های مورد نیاز برای کامپایل این قالب نصب باشند؛ لیست نیازمندیهای و وابستگی‌های مورد نیاز برای استفاده از این قالب در این پیوند قابل مشاهده است. در ابتدا باید نسخه‌های قدیمی این قالب در صورت وجود، پاک شوند؛ برای پاک کردن آنان در هر بار نصب، دستورات زیر را در خط فرمان  وارد کنید.

sudo rm -rf /usr/share/themes/{Arc,Arc-Darker,Arc-Dark}
rm -rf ~/.local/share/themes/{Arc,Arc-Darker,Arc-Dark}
rm -rf ~/.themes/{Arc,Arc-Darker,Arc-Dark}

حال با استفاده از دستورات زیر قالب فوق در سیستم شما نصب  و قابل استفاده خواهد بود.

./autogen.sh --prefix=/usr
sudo make install

راه ‌حل دیگر برای نصب این قالب استفاده از این پیوند از پایگاه اینترنتی اپن‌سوزه است که روش نصب این قالب را در چند توزیع مطرح بیان کرده است. به طور نمونه برای نصب در توزیع اوبونتو و یا توزیع‌های منشعب از این توزیع،  می‌توانید دستورات زیر را اجرا کنید.

sudo sh -c "echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/Horst3180/xUbuntu_15.04/ /' >> /etc/apt/sources.list.d/arc-theme.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install arc-theme

برای به‌روز نگاه‌داشتن قالب فوق در اوبونتو می‌توانید مخزن آن را به مخازن سیستم بیفزایید؛ برای افزودن آن به مخازن توزیع اوبونتو از دستورات زیر استفاده کنید. روش نصب در دیگر توزیع‌ها در همان صفحه در پایگاه اینترنتی اپن‌سوزه درج شده‌است.

wget http://download.opensuse.org/repositories/home:Horst3180/xUbuntu_15.04/Release.key
sudo apt-key add - < Release.key

سپس اگر قالب را نصب کنید از طریق ابزار گنوم توئیک «Gnome Tweak Tool» قادر به تغییر قالب جی‌تی‌کی+ به آرک خواهید بود. در آخر اگر از میز کار گنوم به همراه گنوم شل استفاده می‌:نید؛ می‌توانید قالب پوسته گنوم شل را نیز از گیت‌هاب دریافت کنید. نظر شما درباره این قالب چیست؟ آیا این قالب به همراه فایرفاکس نظر شما را برای استفاده آن در توزیع خود جلب کرده است؟

همچنین بخوانید: بهبود پشتیبانی از ویدئو‌های اچ‌تی‌ام‌ال پنج در مرورگر فایرفاکس