نرم‌افزار آزاد / متن‌باز برای دانش‌آموزان و معلمان

ماه‌های شهریور و مهر، ماه‌هایی هستند که معمولاً این ماه‌ها را با آماده شدن برای رفتن به دانشگاه و مدرسه میشناسیم. تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان از سراسر کشور در تکاپوی رفتن به مدرسه و آغاز سال تحصیلی جدید هستند. با این حال رفتن به مدرسه افزون بر هیجان شروع سالی جدید، می‌تواند نگرانی خاص خودش را داشته باشد. کارهای روزمره‌ای چون برنامه‌ریزی، هم‌کلاسیهایی جدید، خرید کردن برای آمادگی جهت رفتن به مدرسه و لیستی از کارهایی که برای آماده شدن جهت ورود مجدد به دانشگاه و مدرسه هستند را انجام می‌دهید که در اکثر مواقع باعث استرس و نگرانی دانشجو / دانش‌آموز، والدین و آموزگارشان خواهد بود.

در سپتامبر ۲۰۱۳ پایگاه اینترنتی متن‌باز که توسط ردهت اداره و پشتیبانی می‌شود؛ لیستی از نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز مورد نیاز دانشجویان / دانش‌آموزان برای سال تحصیلی جدید منتشر کرد. امّا همان‌طور که دانش‌آموزان و دانشجویان در این سال‌ها پیشرفت کرده‌اند، نرم‌افزار آزاد / متن‌باز نیز پیشرفت زیادی کرده است. در این نوشته که مجدداً در این پایگاه درج شده‌است به معرفی چند نرم‌افزار آزاد/متن‌باز پرداخته شده‌است که برای استفاده دانشجویان/ دانش‌آموزان و معلمان در نظر گرفته شده است. این نرم‌افزارها باعث می‌شوند تا دانشجویان و دانش‌آموزان و معلمانشان سالی جدید را با استرس و نگرانی کمتری از بابت یادگیری و ابزار یادگیری داشته باشند.

نرم‌افزاری برای نوشتن مطلب با تمرکز بر محتوا «FocusWriter»

چند سربرگ در حال حاضر در مرورگر شما باز است؟ آیا به توییتر در ۱۰ دقیقه اخیر سر زده‌اید؟ بیایید با آن مواجه شویم-فن‌آوری برای این به وجود آمده تا توجه شما را جلب کند. آن چیزهایی را که تمرکز شما را بهم می‌ریزند را کنار بگذارید و نوشته‌های خود را در فوکوس‌رایتر  بنویسید. نرم‌افزاری که برای دانش‌آموزان / دانشجویان و افراد بالغ ایجاد شده است که با تمرکز بر نوشته‌ٔ خود، برای مدتی کوتاه از توجه به شبکه‌های اجتماعی و یوتیوب درست بردارند. با این نرم‌افزار تنها بر ۵ پاراگرافی که در حال نوشتن آن هستید، نگاه می‌کنید. برای این‌کار تنها کافی است نرم‌افزار را باز کنید، یک پرونده متنی خالی ایجاد کنید و در محیط ساده و تمام‌صفحه این نرم‌افزار، که یک میز کار چوبی نیز در پس‌زمینه‌اش قرار گرفته است،  مطالب خود را بنویسید. با این نرم‌افزار براحتی می‌توانید در کلاس یا خانه از دروس نکته‌برداری کنید.

ModdleCloud بستر آموزشی متن‌باز

مودل «Moddle» تاریخچه‌ای بلند بالایی در اشتراک مطالب آموزشی به صورت متن باز دارد. با این وجود استفاده آسان و راحت از آن بدون آنکه نیاز به دانش خاصی برای ساخت و مدیریت یک کارساز وب LAMP وجود داشته باشد، باعث شده است که این نرم‌افزار برای معلمان کلاس‌های درس به گزینه‌ای محبوب تبدیل شود. مودل‌کلود «ModdleCloud» از یک خدمت جدید در خود بهره می‌برد که به معلمان این اجازه را می‌دهد تا با استفاده از آن و بدون دانش فنی خاص، کلاس مجازی خود را ایجاد کنند. نصب آن بسیار آسان است و با ساخت یک حساب کاربری ساده در پایگاه اینترنتی آن به راحتی می‌توان نرم‌افزار را برپا کرد.

از مزّایای دیگر آن می‌توان به استفاده درون‌ساز شده از نرم‌افزار متن‌باز ویدئو کنفرانس «BigBlueButton» اشاره داشت که باعث بهبود شیوه برقراری ارتباط بین دانشجو / دانش‌آموز و استاد / آموزگار خواهد شد. همچنین به ایجاد کلاس‌های برخط نیز کمک خواهد کرد. ابن نرم‌افزار برای استفاده از کلاس‌هایی با سقف ۵۰ دانش‌آموز /  دانشجو مناسب است که برای اکثر کلاس‌های درس پاسخگوی نیازها خواهد بود. با این وجود این نرم‌افزار را می‌توان گزینه‌ای عالی برای  کلاس‌های درس کوچک به حساب آورد، هرچند محدودیت آن برای گسترش دانش‌آموزان یکی از محدودیت‌های آن محسوب می‌شود.

براکتز «Brackets» شرکت ادوبی

یکی از زبان‌های جالبی که برای معرفی به ذهن‌های جوان  و دانش‌آموزان و دانشجویان مناسب است، زبان اچ‌تی‌ام‌ال است. زبان اچ‌تی‌ام‌ال را می‌توان دروازه ورود آنان به برنامه‌نویسی دانست. براکتز را می‌توان یکی از ویرایشگرهای متن و کدی دانشت که برای طراحی صفحات وب، بسیار کاربردی است. نرم‌افزاری سبک که از  امکانات متنوعی نیز برخوردار است. افزون بر این‌که به دلیل چارچوب‌کاری مبتنی بر اچ‌تی‌ام‌ال، جاوا اسکریپت و سی‌اس‌اس استفاده شده در این نرم‌افزار،  به راحتی توسط کاربرانش قابل سفارشی‌سازی است. با استفاده از قابلیت مشاهده زنده تغییرات در این ویرایشگر دانشجویان و دانش‌آموزان نیز  به راحتی می‌توانند تغییراتی را که اعمال می‌کنند در همان زمان مشاهده کنند و به راحتی از شیوه نمایش کدها در یک مرورگر نیز آشنا خواهند شد.

نکته‌برداری با RedNoteBook

ذهن‌هایی که جوان هستند، هیچ‌گاه از سازمان  و نظم مشخصی برخوردار نیستند. دانش‌آموزان همواره با نوشتن نکات و یادداشت برداری مشکل داشته‌اند. رد نوت‌بوک نرم‌افزاری است که برای یادداشت برداری مبتنی بر تقویم شکل گرفته است که به دانشجویان و دانش‌آموزان کمک می‌کند بتوانند نیازشان به برگ‌های کاغذ را کم کنند. این نرم‌افزار حول محور نوشتن خاطرات روزانه شکل گرفته است، در این نرم‌افزار می‌توان هر متنی را با جستجوی نوشته و کلمات دلخواه پیدا کرد، یا می‌توانید آن‌ها را بر اساس نیازی که دارید و برای دسترسی بهتر برچسب بزنید. از ویژگی دیگر این نرم‌افزار می‌توان به به قابلیت ایجاد خروجی به صورت پرونده‌های پی‌دی‌اف یا متنی اشاره داشت که برای ذخیره یا به  اشتراک گزاری آنان بسیار مفید است. افزون بر اینکه هر متن یا نوشته‌ای را می‌توان برای کلاس یا واحدی خاص برچسب زد و در مواقع نیاز به راحتی به دلیل دسته‌بندی و مرتب بودن آنان، قادر خواهید بود تا آن‌ها را مطالعه کنید.

اون‌کلاد «OwnCloud»

آموزشکده‌ها به فضایی نیاز دارند که بتوانند اطلاعات دانش‌آموزان یا دانشجویان خود را در آن‌جا ذخیره کنند، با این وجود باید مراقب حریم خصوصی دانش‌آموزان و دانشجویان نیز باشند. آنان همواره باید از پروژه‌ها و اطلاعات معلمان و دانشجویان مراقبت کنند، اما این روزها نگرانی در مورد حریم خصوصی و امنیت مجاری در حال افزایش است. با خبرهایی که از درج اطلاعات یا سرقت اطلاعات از خدمات ابری اشتراک اطلاعات منتشر می شود، معلمان حق دارند از به خطر افتادن حریم خصوصی خود و دانش‌آموزان نگران باشند.

برد-برد در اینجا با استفاده از نرم‌افزار آزاد / متن‌باز اون‌کلاد است که محقق می‌شود. نرم‌افزاری آزاد که باعث می‌شود آموزشکده‌ها نظارت بر اطلاعات را خودشان بر عهده داشته باشند نه شخص دیگری. در این نرم‌افزار تمامی پرونده‌ها قابل به‌هنگام‌سازی و استفاده در چندین سیستم‌عامل‌ هستند و به خوبی توسط واسط مبتنی بر وب آن نیز در دسترس قرار دارد. اون‌کلاد در نسخهٔ جدید خود از یک ویرایشگر متنی مبتنی بر وب مشابه با گوگل‌داک «Google Docs» و اِتِر‌پَد «EtherPad» نیز برخوردار است که می‌تواند  برای اشترک خصوصی پرنده و اسناد بین دانشجویان و همکاران استفاده شود.  آموزشکده‌ها می‌توانند با استفاده از رزبری‌پای یک کارساز ساده و ارزان برپا کنند و دانش‌آموزان به راحتی خواهند توانست پرونده‌های خود را با اون‌کلاد یا حتی یک کارساز سامبا «SAMBA» به اشتراک بگزارند. تصور کنید این موضوع تا چه مقدار برای دانش‌آموزان می‌تواند با حال باشد.

در آخر به نظر شما چه نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز وجود دارند که می‌توانند برای مسائل آموزشی استفاده شوند که در این فهرست آورده نشده است؟ آن‌ها را در بخش نظرات با ما در میان بگزارید.

منبع: opensource.com