به‌روز‌ رسانی بزرگ

نگارش ۵ جی‌سی‌سی در اردیبهشت ماه عرضه شد و اکنون توزیع‌های دبیان و اوبونتو در فکر به‌روز کردن تمام بسته‌های نرم‌افزاری خود هستند تا در نهایت نرم افزار‌هایشان با این نگارش جدید، کامپایل شود.

جی‌سی‌سی، مخفّف GNU Compiler Collection به معنی مجموعه کامپایلرهای گنو، کد‌های مبدأ نوشته شده توسّط برنامه‌نویسان را به کتاب‌خانه‌ها و کد‌های اجرایی تبدیل می‌کند. از این مجموعه کامپایلر برای ساخت هر چیزی، از لینوکس گرفته تا نرم‌افزار‌های کاربردی،‌ استفاده می‌شود.

پنجمین نگارش جی‌سی‌سی تغییرات اساسی بیش‌تری را نسبت به نگارش‌های پیشین معرّفی کرده است و نخستین باری است که به طور کامل از نگارش آخر زبان برنامه نویسی سی‌پلاس‌پلاس پشتیبانی می‌کند. برای به‌روز کردن بسته‌ها باید تمام آن‌ها را از ابتدا کامپایل کرد. البته کار به همین راحتی نیست و به خاطر تغییر رابط دودویی نرم افزاری (یک رابط سطح پایین میان یک نرم‌افزار با سیستم‌عامل یا نرم‌افزار دیگر) در نگارش جدید، باید کد مبدأ برخی بسته‌ها را نیز ویرایش کرد و آن‌گاه کامپایل را برای تمامی معماری‌های سخت‌افزاری موجود تکرار کرد. آن‌طور که به نظر می‌رسد در این فرآیند باگ‌هایی پیدا یا ایجاد خواهند شد که در نهایت باید برطرف شوند.

انجام این کار زمان‌بر است و البته نتایج گسترده‌ای هم خواهد داشت، نخستین نتیجهٔ آن پایداری بیش‌تری است که به خاطر بهبود‌های کامپایلر جدید به دست می‌آید. اگر از حجم کار شگفت زده شده‌اید باید بگویم این کار با توانایی‌ای که جامعهٔ کاربری دارد انجام شدنی است. کافی است هر نفر کار کوچکی را انجام دهد تا کار به سرعت به پایان برسد. اگر مهارت لازم را دارید و علاقه‌مند نیز هستید سری به https://wiki.debian.org/GCC5 بزنید.