فروش بالای رایانه‌های دارای اوبونتو در چین توسط دل

شرکت دل یکی از شکرت‌های تولید کننده رایانه که در کشور ایالات متحده آمریکا مستقر است، اخیراً گزارشی را منتشر کرده است که در کشور چین بیش از ۴۰ درصد از رایانه‌های فروش رفته توسط این شرکت از اوبونتو کایلین  «Ubuntu Kylin»‌ ویرایش مناسب برای کاربران چینی استفاده می‌کرده‌اند.

در سال‌های اخیر موضوع حریم خصوصی و امنیت و همچنین پاره‌ای از مسایل سیاسی باعث شده است کاربران و دولتمردان چینی در فکر  استفاده از گنو/لینوکس به جای سیستم‌عامل ویندوز باشند.  همچنین پشتیبانی نشدن از ویندوز اکس‌پی که محبوبیت بالایی در چین داشت نیز از دلایل دیگری است که گنو/لینوکس و توزیع اوبونتو کالین در این کشور در حال محبوب شدن است. بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، شرکت سازنده رایانه‌های شخصی آمریکایی دل، یکی از سازندگان مطرح سخت‌افزار و رایانه در چین است که بیشترین فروش رایانه‌های بهره‌مند از نئو‌کالین «NeoKylin» را در کشور چین  برعهده دارد.  نئوکالین سیستم‌عاملی ساخته شده در  کشور چین است که یک بی‌اس‌دی «BSD» به حساب می‌آید و قادر است نرم‌افزارهای مختلف متن‌باز / آزاد را اجرا کند. شرکت دل همکاری‌های جدیدی را نیز با شرکت ارائه دهنده این سیستم‌عامل آغاز کرده است. پیش از این شرکتهای اچ‌پی «HP» و برخی شرکت‌های غربی دیگر نیز محصولاتی را با استفاده از  این سیستم‌عامل عرضه کرده‌اند.

در بازارهای غربی نیز دل چندین رایانه کیفی بهره‌مند از اوبونتو را عرضه کرده است که  در سال ۲۰۱۲ این شرکت ابراز امیدواری می‌کرد بتواند در سال ۲۰۱۳ ۵ درصد از بازار رایانه‌های شخصی را برای فروش اوبونتو تسخیر کند، با این حال به نظر نمی‌رسد در آن سال به این هدف رسیده باشند.

منبع: phoronix