نسخه ۸/۰ توزیع پارسیکس منتشر شد

پارسیکس «Parsix» توزیعی مبتنی بر دبیان گنو/لینوکس است که توسط یک ایرانی به نام آلن باغومیان توسعه داده می‌شود. این توزیع، توزیعی است پایدار که از مخازن جدیدی برای نصب گنوم برخوردار است. اسم رمز این نسخهٔ  توزیع گنو/لینوکس پارسیک،  مامبل «Mumble» در نظر گرفته شده است. این نسخه از پارسیکس از نسخه ۸٫۰ دبیان گنو/لینوکس جسی به عنوان پایه بهره می‌برد، امّا نسخه گنوم آن ۳٫۱۶ است.

در این نسخه از نسخه ۴/۱ لینوکس که نسخه‌ٔ جدید لینوکس است استفاده شده است و در نصاب این توزیع از یو‌ای‌اف‌آی «UEFI» پشتیبانی می‌شود. بسته‌های نرم‌افزاری دیگر مانند کارساز نمایشگر X.org نسخه ۱٫۱۶٫۴ و مرورگری که توسط گنو از منشعب شده‌است یعنی مرورگر اینترنتی GNU Iceweasel نسخه ۴۰٫۰٫۳ و لیبره‌آفیس ۴٫۳٫۳ در این نسخه نصب هستند. مرورگر کرومیوم «Chromium»  نسخه ۴۵/۰ نیز به عنوان مرورگر جایگزین مرورگر فایرفاکس قابل استفاده است که نسخه‌ٔ کاملاً متن‌باز مرورگر  گوگل کروم به حساب می‌آید.

برای اطلاع از نکات انتشار و عرضه این نسخه توزیع به این پیوند مراجعه کنید. تصویر نسخه‌ٔ ۶۴ بیتی این توزیع نیز از  این پیوند قابل دریافت است. (این تصویر ۱/۲۵۷ گیگابایت حجم دارد.)

منبع: distrowatch