المنتاری اواس ۰٫۳٫۱ توزیع خوبی است، اما نه به هیجان‌انگیزی گذشته

المنتاری ‌او‌اس نسخه ۰٫۳٫۱ که یک به‌روزرسانی و ارتقاء جزیی برای نسخه ۰٫۳ فِرِیا محسوب می‌شود؛ چندی است منتشر شده است. شماره نسخه این توزیع  تغییری کوچک داشته و از ۰٫۳ به ۰٫۳٫۱ تغییر کرده که همین موضوع نشان‌دهنده این است که تغییرات زیادی در آن اعمال نشده است. همواره توزیع المنتاری از پایداری خوبی برخرپدار بوده است و خبر خوب این است که در نسخه جدید این موضوع پیشرفت هم کرده است؛ با این حال خبر بد این است که مانند قبل هیجان انگیز نیست و تغییرات جالبی که از این توزیع انتظار داریم بر آن اعمال نشده است.

اخیراً ین توزیع را نصب کرده‌ام و با این حال برای این که بتوانم با این توزیع به خوبی کار کنم؛ مجبور شدم که اقدامات متنوعی را برای این‌که توزیع به شکل دلخواه انجام دهم. مثلا هنوز هم برای رفع برخی مشکلات گرافیکی باید عبارت «nomodeset» را در خط اجرای هسته در گراب وارد می‌کردم تا توزیع به خوبی با گرافیک رایانه‌ام کنار بیاید. موضوعی که برای کاربران گنو/لینوکس انجام آن کمی دشوار است. با این حال وقتی نسخهٔ جدید این توزیع را بررسی می‌کردم متوجه شدم که این توزیع نیمی از جذبه خود را از دست داده است.

توسعه‌دهندگان این توزیع توانسته‌اند تلاش خوبی در جهت بهبود تجربه‌کاربری در رایانه‌های رومیزی فراهم کنند و تجربه‌ای هیجان‌انگیزی را فراهم آورند. آن‌ها توزیعی را ارائه می‌کنند که ویژگی‌های جالب را به گونه‌ای ارائه دهند که در نوع خود یکتا باشد و توسط همگان به نام این توزیع شناخته شود. حتماً می‌توانید میز کار خود را به شکل و ظاهر این میز کار درآورید؛ اما هر چه تلاش کنید باز هم برخی مسائل ممکن است متفاوت باشند. همچنین تعدادی ابزار و ترفند برای تغییر و سفارشی‌سازی این محیط در اختیار کاربران به شکلی غیر رسم قرار گرفته است.

المنتاری او‌اس دیگر مانند گذشته هیجان‌انگیز نیست

چیزی که باعث شده بود این توزیع محبوبیت بالایی داشته باشد را می‌توان به ویژگی‌های هیجان‌انگیز آن نسبت داد. در آغاز این پروژه همواره از ظاهری جالب و دوست‌داشتنی برخوردار بود. هرچند ممکن بود این توزیع را کپی از سیستم‌عامل او‌اس ده بدانند؛ ولی تقریبا روی پای خود ایستاده و برای ظاهر میزکار خود از ابداعات و نوآوری‌های جالبی استفاده می‌کند. اما اخیراً احساس می‌کنم که این توزیع به اندازه‌ٔ قبل هیجان‌انگیز نیست و جذابیت خود را از دست داده است. بدون شک این توزیع امروزه یکی از زیباترین توزیع‌های گنو/لینوکس است اما از مساله‌ای رنج می‌برد که از همین سکون در ابتکارات و خلاقیت‌هایی آشنا در این توزیع سرچشمه می‌گیرد.

ظاهر میز کار از نسخه ۰٫۲ تا نسخه ۰٫۳ تقریبا یکسان بود در نسخه‌ٔ ۰٫۳٫۱ نیز تغییراتی در آن ایجاد نشده است و تقریبا می‌توان گفت از نسخه ۰٫۲ ظاهر میزکار یکسان بوده است. شاید این موضوع به این دلیل باشد که تیم توسعه این توزیع، ظاهر مناسب توزیع خود را شناخته‌اند و قصد دارند توزیع خود را با مان شکل عرضه کنند. در هر صورت شاید این موضوع برای برخی توزیع‌ها امری عادی باشد اما برای المنتاری او‌اس که همواره توزیعی زیبا و یکتا بوده است کمی خسته‌کننده شده شده است.  به نظرم این توزیع برای اینکه موفقیت خود را بیشتر کند باید به یکی از این دو موضوع توجه بیشتری داشته باشد. نخست اینکه سعی کنند تغییراتی در میزکار و توزیع خود اعمال کنند که یکتا بوده و نتوان در توزیع‌های دیگر آن را دید؛ یا توزیعی را مشابه این میزکار تغییر شکل داد. گزینه دوم این است که به نحوه انتشار و سرعت انتشار نسخه‌های خود تکانی داده و سرعت انتشار نسخه‌ها را بیشتر کنند.  یعنی یا باید کند توسعه داده شود اما بسیار زیبا و بدیع، یا اینکه همانند توزیع‌های دیگر در برنامه زمانی منظم و سریعتر منتشر شود.

منبع : softpedia