راهبرد فیس‌بوک در حوزه نرم‌افزار آزاد / متن‌باز

در روز سوم همایش OSCON نکات فراوانی را از طرف پیرس جیمز (James Pearce) از شرکت شبکه اجتماعی فیس‌بوک، شنیدم که در یک مکالمه با وی مطرح شده‌اند. پیرس این موضوع را مطرح کرد که در مقیاسی کلی می‌توان شرکت فیس‌بوک را یک شرکت متن‌باز به حساب آورد. بر اساس اظهارات وی فیس‌بوک در هر ماه پروژه‌های متنوعی را به صورت متن‌باز را ارائه می‌کند و همچنین چند صد تن از  مهندسان این شرکت مشغول پشتیبانی و حمایت از این نرم‌افزارها هستند که با پیوستن به گروه کاربران و جامعه کاربران آزاد / متن‌باز باز به توسعه، رفع ایراد و حمایت از این دست نرم‌افزارها مشغول هستند، تا بتوانند تجربه کاربری کاربران نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز  را در استفاده از این نرم‌افزارها بهبود دهند.

اما مهم‌ترین نکته‌ای که بیشتر از اینکه تا چه حد و چه مقدار شرکت فیس‌بوک از نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز حمایت می‌کند مهم است. در هر حال این مورد که چرا این شرکت به حمایت از این دست نرم‌افزارهای متن‌باز / آزاد و یا تولید آنان می‌پردازد، برای خوانندگان می‌تواند جالب‌تر باشد. به طور کلی برای شما کاربران گنو/لینوکس این سوال که چرا شرکت مذکور مشغول حمایت از چنین نرم‌افزارهای است، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پیرس ما را به عقب و زمانی که مارک زاکربرگ مدیرعامل جوان شرکت فیس‌بوک در اندیشه راه‌اندازی شبکه اجتماعی فراگیر خود در اتاق خود نشسته بود و تصمیم گرفت که از پشته لینوکس مای‌اس‌کیوال پی‌اچ‌پی «LAMP» برای توسعه شبکه اجتماعی مورد نظر خود بهره گیرد. او همچنین درباره جامعه‌ای از هکر‌ها در این شرکت حرف‌هایی داشت. او به فشارهای اجتماعی که بر روی این شرکت وجود داشته‌اند نیز اشاره داشت که تمامی این دلایل می‌تواند برای روشن شدن چرایی رابطه خوب فیس‌بوک با مفاهیم نرم‌افزار آزاد / متن‌باز، درست باشند با این حال این دلایل به خودی خود برای اثبات این موضوع کافی نیستند.

تنها دلیل واقعی این است که این کار برای شرکت فوق مفید و خوب بوده است. این موضوع را پیرس بیان می‌کند. استدلال‌هایی که وی مطرح می‌کند، ممکن است برای افرادی قابل درک نباشند. در هر حال این موضوعی است که در زمان تدریس تمامی وقت من را درگیر خود کرده است.  با این حال پیرس دلایل خود را برای مزایای مدل توسعه نرم‌افزار به صورت آزاد / متن‌باز به شکل زیر بیان می‌کند.

  • انتشار کد و متن فیس‌بوک (پشته و روش‌های مورد استفاده در سخت‌افزار مورد استفاده نیز شامل می‌شوند)، اشتراک کد یک نرم‌افزار باعث شتاب نوآوری و خلاقیت در دنیا می‌شود. این موضوع همچنین باعث می‌شود افراد، بیشتر از قبل پیشرفت کرده و رو به جلو حرکت کنند. پس به این دلیل که شرکت فیس‌بوک به عنوان یک شرکت تولیدکننده محصولات نرم‌افزاری که از فروش و عرضه محصولات سود می‌برد نیست، می‌تواند به راحتی با اشتراک کدهای خود و بدون نگرانی از استفاده رقبا از وضعیت و شرایط به کار خود ادامه دهد. با این حال به راحتی فیس‌بوک می‌تواند از این وضعیت برای بهره‌مندی از مزایای موجود در استفاده از نرم‌افزار متن‌باز برخوردار شده و بتواند با استفاده از دسترسی دیگران به کد خود، توسعه فیس‌بوک را بسیار سریع‌تر از قبل گسترش داده و در این زمینه پیشرفت کند.
  • داشتن آغوشی باز برای پذیرش مدل توسعه متن‌باز آزاد می‌تواند در مرحله اول باعث این شود که فیس‌بوک نرم‌افزار بهتری بنویسد. اگر یک شرکت از این موضوع که نرم‌افزاری قرار است از همان ابتدا به صورت آزاد / متن‌باز نوشته شود، آگاهی داشته باشد. آن شرکت مجبور است نرم‌افزار مورد نظر را بسیار بهتر طراحی کند، به  این دلیل که این نرم‌افزار در این حالت مطمئن و قابل دسترس خواهد بود که این کار باعث افزایش ارزش نرم‌افزار نیز خواهد بود. به هر شکل شفافیت در یک کد باعث می‌شود یک شرکت در نوشتن کد آن بسیار بهتر عمل کند.
  • مدل توسعه آزاد / متن‌باز باعث می‌شود چالش‌هایی که وجود خواهند داشت، در بین افراد دیگر نیز تقسیم شود و دیگران نیز در چالش‌های یک نرم‌افزار آزاد / متن‌باز شریک خواهند بود. این کار باعث جلب توجه افرادی می‌شود که علاقه دارند بر روی این چالش‌ها کار کنند و به عنوان نتیجه کار این موضوع باعث بهبود نتایج و توانایی‌های افراد آن شرکت هم خواهد بود. محتوایی که در شبکه اجتماعی مثل فیس‌بوک منتشر می‌شود روزانه شامل میلیون‌ها محتوای گوناگون از سوی کاربران است که تمامی این توانایی در شرکت فیس‌بوک را مدیون نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز هستیم.

شرکت فیس‌بوک در گیت‌هاب در حدود ۲۷۴ مخزن، ۳٫۹۰۰۰ مخزن و ۷٫۹۰۰۰ ارسال (Commit) در آن انجام شده و وجود دارد. همچنین صفحه گیت‌هاب شرکت فوق در حدود ۲۴٫۲۰۰۰ دنبال‌کننده دارد. این نرم‌افزارها که در این مخازن قرار گرفته‌اند شامل ایده‌های خام یا نرم‌افزارهایی که برای کمک به توسعه‌دهندگان نوشته شده‌اند؛ نیست؛ بلکه ابزار و نرم‌افزارهایی هستند که برای استفاده به صورت واقعی در فیس‌بوک استفاده می‌شوند. موارد متن‌باز در گیت‌هاب فیس‌بوک به مواردی اختصاص دارند که به صورت واقعی در محصولات فیس‌بوک استفاده می‌شوند و به همین دلیل هم هست که اکثر این نرم‌افزارها برای کاربران و توسعه‌دهندگان بسیار ارزشمند هستند. به طور کلی این نرم‌افزارها در اکثر مواقع نشان‌دهنده این هستند که فیس‌بوک چگونه کار می کند. به بیان کلی، به راحتی با بررسی این نرم‌افزارها شما به راحتی خواهید فهمید که فیس‌بوک چگونه کار می‌کند.

دفتری که برای نرم‌افزار متن‌باز در شرکت فیس‌بوک واقع شده است، تنها از دو نفر تشکیل شده و کارکنان آن دو نفر هستند. بنابراین این افراد باید به سختی کار کنند و اطلاعات مختلفی که برای این موضوع نیاز است را گردآوری کنند تا برای کارشان استفاده کنند. آن‌ها با روحیه‌ای جنگنده و با استفاده از رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار گیت‌هاب، هر دقیقه در تلاش هستند تا تغییرات در کدها را به مخازن انتقال دهند. همچنین این دادگان را جمع‌آوری و به اشتراک می‌گذارند. همان طوری که در هر ماه در گزارش ماهانه آن‌ها را گزارش می‌کنند.

انجام این فرآیند و رفتن به سمت نرم‌افزارهای آزاد / متن‌باز باعث بهبود توان شرکت‌ها در رقابت در بین شرکت های دیگر خواهد شد که بتوانند کدهای بهتری در مخازن خود قرار دهند. این همان دلیلی است که شرکت فیس‌بوک را می‌توان بخشی از دنیای نرم‌افزار آزاد / متن‌باز به حساب آورد. همچنین به همین دلیل نیز شرکت فیس‌بوک حضوری فعال در کنفرانس  امسال فعالین متن‌باز OSCON داشته است.

همچنین مطالعه کنید: (چگونه فیس‌بوک در حال کشتن مفهوم وب باز است؟)

منبع: پایگاه خبری opensource