بیانیهٔ بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در مورد ویندوز ۱۰

اخیراً بنیاد نرم‌افزارهای آزاد، بیانیه‌ای برای تحریم ویندوز ۱۰ منتشر کرده که با بازگو کردن حقایقی، سعی در ایجاد انگیزه‌ها و دلایل مستدل برای مهاجرت به دنیای نرم‌افزارهای آزاد دارد. در ادامه، برگردان این بیانیه که توسط زاک روگوف (Zak Rogoff)، مدیر پویش بنیاد نرم‌افزارهای آزاد منتشر شده، آورده شده است.

زاک روگوف

زاک روگوف

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد اصرار دارد تا همگان ویندوز ۱۰ را تحریم کنند و به دنیای نرم‌افزارهای آزاد بپوندند. همانند تمامی نرم‌افزارهای انحصاری، ویندوز ۱۰ نیز، کاربرانش را تحت نفوذ مالک خود نگه می‌دارد. نرم‌افزارهای آزاد مانند سیستم‌عامل گنو/لینوکس تمامی کاربران را برابر می‌پندارد و کنترل زندگی دیجیتال را به دستان خودشان می‌سپارد.

مایکروسافت از قوانین بی‌رحمانه‌ای بهره می‌جوید تا از هرکسی که بخواهد سر از کار ویندوز دربیاورد و کد مبدأیی که در زیر آن قرار دارد را مطالعه کند، ممانعت کند. دقیقا به همین خاطر معروف‌ترین سیستم‌عامل جهان، کاملاً از حیطهٔ کنترل کاربرانش خارج است. این امر، موجب سلطهٔ مایکروسافت بر کاربرانش شده که خود، باعث می‌شود تا با برخورد با آن‌ها به عنوان یک کالا، کسب سود کند. در واقع، مایکروسافت اعلام کرده که از ویندوز ۱۰، پیش از دادن این اختیار به کاربرانی که پول زیادی به این شرکت پرداخت کرده‌اند، که به‌روز رسانی‌‌های با امنیت کم‌تر را دریافت کنند یا نه، کاربرانی که کم‌تر پرداخت کرده‌اند را مجبور می‌کند تا این به‌روز رسانی‌ها را بیازمایند.

اخیرا مایکروسافت به سبب فشارها و بررسی‌های عمومی مجبور شده تبلیغاتش را با تمرکز بر این که چه‌قدر ویندوز امن است و چه‌قدر خوب محرمانگی را حفاظت می‌کند، تنظیم کند. ولی برای چه کسی امن است و از چه کسی محافظت می‌کند؟ قطعاً پاسخ این پرسش، کاربر نیست. از آن‌جا که ویندوز ۱۰ نرم‌افزاری غیرآزاد است، کاربران و متخصّصان امنیتی مستقل نمی‌توانند به کد مبدأ آن دسترسی داشته باشند، پس مجبورند به گفتهٔ مایکروسافت که رایانه‌هایشان امن هستند و داده‌هایشان مسئولانه استفاده می‌شوند، اکتفا کنند. و البته به سختی ممکن است به شرکتی اعتماد کرد که تأیید شده ترفندهای امنیتی ویژه‌ای به آژانس امنیت ملّی آمریکا آموخته، که به وسیلهٔ آن‌ها بتواند به رایانه‌ّای ویندوزی نفوذ کند.

قطع به یقین، شرکت‌های تبلیغاتی، بسیار مشتاق بهره جستن از سیاست محرمانگی جدید ویندوز ۱۰ هستند که خودش ادّعا می‌کند تقریباً هرگونه اطّلاعاتی که دربارهٔ کاربران بخواهید را می‌فروشد و حتا برای آسان‌تر کردن این امر، برای هر کاربر، یک شناسهٔ واحد تبلیغاتی ایجاد می‌کند.

در مقابل، نرم‌افزارهای آزاد، مانند سیستم‌عامل گنو/لینوکس، توسّط جامعه‌هایحرفه‌ای و داوطلب توسعه می‌یابد که با شفّافیت کار کرده و کارهایشان را آزادانه با یک‌دیگر و با جهان به‌اشتراک می‌گذارند. کاربران، تأثیر بامعنایی در فرآیند توسعه، و انتخاب کاملی بر این که چه کدی را اجرا می‌کند، دارند. این بدان معنی است که نرم‌افزار، معمولاً با کاربران با احترام برخورد می‌کند. حتا اگر یک توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار آزاد، برگی از کتاب مایکروسافت را برای سواستفاده از کاربرانش به کار بندد، هرگز وابستگی و اجباری برای کاربران وجود نخواهد داشت. اگر چنین اتّفاقی رخ دهد، متخصّصان مستقل، کد مبذأ را رونوشت کرده، قسمت‌های نامطلوب را برداشته، و به مردم کمک می‌کنند تا به نسخه‌ای که احترام کاربر را نگه می‌دارد، مهاجرت کنند.

از آن‌جا که ویندوز به صورت بنیادین ناامن و محرامانگی آن اهانت آمیز است، پنجره‌ای باز به دورن شماست. از آن‌جا که کاربران و متخصّصان مستقل را خارج از فرایند توسعه نگه می‌دارد، هم‌چنین دری بسته به رایانهٔ شماست، که فقط مایکروسافت کلید آن را دارد. با این تفاسیر اگر قصد جایگزینی سیستم‌عاملتان با ویندوز ۱۰ را دارید، امیدواریم که به‌جای آن، به گنو/لینوکس مهاجرت کنید.. به جمع هزاران دوستدار آزادی پیوسته و همین امروز تعهّد بدهید که گنو/لینوکس را بیازمایید.

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد، فهرستی از توزیع‌های گنو/لینوکس توصیه شده را نگه‌داری می‌کند. هم‌چنین منابع برخط بی‌شماری برای شروع وجود دارند. اگر می‌خواهید نرم‌افزارهای آزاد را بیازمایید، ولی هنوز نمی‌توانید خود را برای ترک ویندوز متقاعد کنید، این نرم‌افزارهای آزاد که روی ویندوز اجرا می‌شوند را امتحان کنید. اگر به فکر خرید رایانه‌ای نو هستید، لپ‌تاپ‌هایی که توسّط برنامهٔ RYF تصدیق شده اند و به آزادی شما احترام می‌گذارند را نیز بررسی کنید. اگر می‌خواهید از رایانهٔ دست‌ساز خود یا دیگر لپ‌تاپ‌های موجود در بازار استفاده کنید، h-node پایگاه‌دادهٔ جامعه‌محوری از قطعات رایانه‌ای است که با نرم‌افزارهای آزاد کار می‌کنند.

بودجهٔ تبلیغاتی ما به اندازهٔ مایکروسافت هنگفت نیست، ولی اگر در شبکه‌های اجتماعی عضو هستید (توصیه‌های ما برای سامانه‌های رسانهٔ اجتماعی‌ای که به کاربر احترام می‌گذارند را ببینید)، می‌توانید به زبان خودتان، به ارتقای آگاهی از سوءاستفاده‌های مایکروسافت و ترقیب دیگران به مهاجرت کمک کنید. با استفاده از هش‌تگ #UpgradeYourWorld مایکروسافت در ارسال‌هایی که مردم را به دوری گزیدن ار ویندوز تشویق می‌کند، به ما در تخریب این هش‌تگ مضحک یاری کنید.

منبع: بنیاد نرم‌افزارهای آزاد