گنوم ۳/۱۸، نسخه پیش نمایش «RC» منتشر شد

گنوم نسخه ۳/۱۸ نسخه پیش از عرضه یا نامزد انتشار «RC» منتشر شد و هم‌اکنون برای آزمایش آماده است. نسخهٔ نهایی گنوم ۳/۱۸ قرار است در کمتر از یک هفتهٔ دیگر منتشر شود.

اگر از کاربران گنوم باشید، حتماً مطلع هستید که نسخهٔ جدید گنوم یعنی گنوم ۳/۱۸ قرار است منتشر شود، پیش از این در این خبر اعلام کرده بودیم که فدورا ۲۳ نیز قرار است از این نسخه از میزکار گنوم  استفاده کند. گنوم چرخهٔ انتشار مشخصی دارد و در آن روزی که باید گنوم منتشر شود، مشخص شده است. با این وجود فرصتی که گروه توسعه‌دهندگان گنوم برای کار روی این نسخه و اعمال تغییرات و ویژگی‌های جدید داشته‌اند، تقریبا تا چند روز آینده به پایان می‌رسد. گروه گنوم باید بتوانند در این چند روز خود را در زمان‌بندی نگه دارند و نسخهٔ جدید را به صورت زمانی در موقع مقرر منتشر کنند.

نسخهٔ قبلی این نسخه یعنی نسخهٔ فعلی  گنوم که گنوم ۳/۶ است، از استقبال خوبی در کاربران گنوم مواجه بود و کارایی و تجربهٔ گنوم را بهبود داده بود، خصوصاً قابلیت اعلانات جدید در این میزکار که باعث دسترسی بهتر به آنان شده بود. بنا براین هیچ دلیلی وجود ندارد که با وجود تغییراتی که در گنوم ۳/۱۸ به وجود خواهد آمد، کاربران از این نسخه راضی نباشند. اخیراً اقداماتی که در پشتیبانی از گوگل درایو در گنوم و مدیر پرونده ناتیلوس «Gnome Files» صورت گرفته بود، توجه بسیار ی از کاربران را به خود جلب کرده است، زیرا پیش از این چنین قابلیتی در هیچ میزکاری عرضه نشده بود.

گنوم ۳/۱۸ هفتهٔ بعد منتشر می‌شود

نسخهٔ بعدی گنوم انتظار می‌رود در روز چهار شنبه در هفته‌ای که می‌آید منتشر شود. این روز در تاریخ ۲۳ سپتامبر است. با این حال به نظر نمی‌رسد برنامه‌ای برای تاخیر در انتشار گنوم وجود داشته باشد. اگر علاقه‌مند به آزمایش ویژگی‌های جدید گنوم ۳/۱۸ هستید، می‌توانید این نسخه را در حالت پیش از عرضه امتحان کنید. با این حال اگر تقریبا یک هفته صبر کنید، نسخه پایدار منتشر خواهد شد و می‌توانید از آن استفاده کنید. هر چند اگر از توزیع فدورا استفاده می‌کنید بهتر است در نسخه فعلی بمانید تا در فدورا ۲۳ که قرار است به زودی در ماه اکتبر منتشر شود، از نسخهٔ جدید گنوم استفاده کنید. کاربران آرچ لینوکس نیز بعد از یک هفته یا چند روز قادر به نصب آن خواهند بود.

نسخهٔ نامزد انتشار گنوم که فعلاً ۳/۱۷/۹۲ است، به چند روش قابل نصب است، یا از توزیع آرچ استفاده کنید و از مخازنی که برای ساخته‌های «Build»  آزمایشی گنوم هستند استفاده کنید، یا از نسخه آزمایشی فدورا ۲۳ استفاده کنید یا اینکه از یک PPA مخصوص نصب گنوم آزمایشی در اوبونتو گنوم استفاده کنید. هرچند همواره می‌توانید با بارگیری منبع گنوم، گنوم را کامپایل و نصب کنید که نیاز به کمی وقت بیشتری برای کامپایل گنوم دارد. زمان کامپایل بستگی مستقیم به سخت‌افزار و قدرت سیستم شما دارد.

از طریق این پیوند به پایگاه سافتپدیا می‌توانید، کد منبع گنوم نسخه کاندید انتشار را دریافت کنید، همچنین فراموش نکنید، این نسخه کامل نیست و بهتر است برای سیستم روزمره و کاری خود برای آزمایش نسخه‌های آزمایشی استفاده نکنید.

منبع: softpedia