دسترسی به گوگل‌دروایو از طریق ناتیلوس ۳٫۱۸

اخیراً در نسخه جدید نرم‌افزار ناتیلوس تغییرات متنوعی در واسط کاربری این نرم‌افزار رخ داده است که در این مطلب به تفصیل بیان شده است.  با این تغییرات حال تغییرات دیگری نیز در این مدیر پرونده صورت خواهد گرفت؛ مانند پشتیبانی از گوگل‌درایو که فضای ابری شرکت گوگل است انجام گرفته است که  تنها به صورت ابتدایی است و باعث همگام‌سازی و اتصال پرونده‌هایتان در این فضای ابری نخواهد شد. در ابن حالت تنها گزینه جدید در نوار کناری ناتیلوس برای دسترسی به فضای ابری شما به شکل برخط در نظر گرفته شده است.

نسخه‌ای از نرم‌افزار گوگل‌درایو برای گنو/لینوکس به صورت رسمی عرضه نشده‌است؛ اما به شکل غیر رسمی ابزار و نرم‌افزارهای مختلفی برای همگام‌سازی و مدیریت فضای ابری در گوگل‌درایو به وجود آمده است. در جدیدترین تلاش گنوم در تلاش است پشتیبانی از گوگل‌درایو را به مدیر پرونده خود یعنی ناتیلوس در نسخه ۳٫۱۸ میز کار گنوم بیفزاید. با این حال پشتیبانی از این فضای ابری در این مدیر پرونده مشابه با دراپ‌باکس نبوده و از امکانات کمتری برخوردار خواهد بود؛ [حداقل تا نسخه ۳٫۱۸ که این چنین خواهد بود.]

با این امکان شما تنها به لیستی از پرونده‌ها و پوشه‌ای خود به صورت برخط دسترسی دارید که در نوار کناری درج شده است. در این حالت پوشه و پرونده‌ای برای همگام سازی یا استفاده برون‌خطی ذخیره نمی‌شود و تنها زمانی به پرونده‌ها دسترسی دارید که برخط بوده و به اینترنت متصل باشید. علاوه بر اینکه به راحتی می‌توانید پرونده‌های خود را برای بارگزاری در گوگل‌درایو به داخل گزینه موجود در نوار کناری ناتیلوس رها کنید. از امکانات دیگری که در این حالت در اختیار شما قرار دارد این است که پرونده‌های مختلف مانند پی‌دی‌اف یا تصاویر و .. در داخل برنامه‌های داخلی شما اجرا خواهند شد؛ در صورت پشتیبانی نشدن فایلی در رایانه شما و در صورت  نیاز به اجرا در مرورگر، پرونده  مورد نظر در مرورگر اجرا خواهد شد. گفتنی است قابلیت اتصال به گوگل‌درایو در ناتیلوس از طریق رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار گوگل درایو نسخه ۲ اجرایی شده است.

با اینحال و با وجود اینکه  ابزار مورد اشاره  به راحتی نرم‌افزار رسمی از جانب دراپ‌باکس برای فضای ابری دراپ‌باکس نیست؛  اما برای کسانی که از این فضای ابری استفاده می‌کنند و به دسترسی سریع و آسان به فضای خود  نیاز دارند یا اینکه می‌خواهند  پرونده‌های خود را بهتر بارگیری کنند گزینه نسبتاً خوبی است و آنان را از نصب اسکریپت‌ها و نرم افزارهای پر اشکال بی‌نیاز خواهد کرد.

گنوم ۳٫۱۸ در همین ماه میلادی عرضه خواهد شد

اگر از کاربران میزکار گنوم هستید و منتظر هستید که نسخه جدید این میزکار یعنی نسخه ۳٫۱۸ منتشر شود؛ این نسخه در همین ماه میلادی منتشر خواهد شد. کاربران اوبونتو نیز در نسخه‌ای که قرار است منتشر شود یعنی نسخه ۱٫۱۰ یا حتی همین نسخه‌های فعلی ۱۴٫۰۴ و ۱۵٫۰۴ یا ۱۲٫۰۴ نیز می‌توانند از طریق مخازن غیر رسمی میزکار گنوم را به نسخه ۳٫۱۸ ارتقاء دهند.

منبع: omgubuntu