صرفه‌جویی میلیون دلاری و دانش آزاد

در ابتدا با دیوید لیمپ‌من از طریق مقاله‌ای که در TeamOpen منتشر کرده بود،  آشنا شدم؛ و بعدازآن بود که احساس کردم که باید با او در مورد کارش در آموزش‌های آزاد و متن‌باز صحبت کنم. دیوید یک استاد در کالج پیرس است؛ که باعث شده است دانشجویانش میلیون‌ها دلار به دلیل استفاده از کتاب‌های اشتراکی و دانش آزاد، صرفه‌جویی مالی داشته باشند. او همچنین برنامه‌ای متن‌باز و آزاد به نام IMathAS را توسعه داده است، که برای آموزش ریاضی و پلتفرم آموزشی، تهیه‌شده است.

کمی در باره خودتان بگویید چگونه به دنیای متن باز و آموزشی وارد شدید؟

یک معلم حرفه‌ای ریاضی هستم، با این حال سرگرمی دیگری را نیز همیشه دنبال می‌کنم؛ این سرگرمی‌ها برنامه‌نویسی و کامپیوتر هستند. اما برنامه‌نویسی و رایانه  برایم همیشه یک فعالیت ذهنی فعال بوده‌اند. در طول سال‌ها،  از چندین برنامه متن‌باز استفاده کرده‌ام، و یا به پروژه‌های کوچکی پیوسته‌ام،  مانند ASCIIMathML.  در حدود ۹ سال پیش، هنگامی‌که انجام تکالیف به‌صورت اینترنتی به جریانی اصلی مبدل شد؛ با خود گفتم که این موضوع واقعاً ایده‌ی خوبی است، اما نمی‌توانم چنین هزینه‌ای را به دانشجویان تحمیل کنم. طبیعتاً دنبال این رفتم تا گزینه‌های متن‌باز و ارزانی را به‌جای موارد فعلی استفاده نمایم. در ابتدا با پروژه WebWork آشنا شدم. اما بعد متوجه شدم تنظیم آن  بسیار پیچیده است. این‌زمانی بود که من IMathAS را به وجود آوردم؛ تا بسیار راحت‌تر قابل تنظیم باشد. این برنامه پروژه‌ای بود که به‌راحتی با LAMP کار می‌کرد به این خاطر که من علاقه داشتم  از پروژه‌های متن‌باز استفاده کنم.

پس‌ازآن و با گذشت زمان، وقتی که این سیستم به خوبی پیاده‌سازی شد؛ به استفاده از آن اقدام کردیم، سپس بعد از چند سال نظرم به این موضوع جلب شد و با خود گفتم، که چرا هر فرد باید ۱۵۰ دلار پول کتابی را بپردازد که بعداً ممکن است به آن نیازی نداشته باشد؟ اینجا بود که بر روی مفاهیم کتب متنی باز و آموزش آزاد (باز) تمرکز کردم. پروژه کتابخانه دروس آزاد در واشنگتن به من و همکارانم زمانی را برای کار بر روی این ایده‌ها قرار داند تا به‌کار بر روی آنان بپردازیم. همچنین با همکاری با دیگر دانشگاه‌ها و مدارس،  می‌توانستیم به مواد دست اول و عالی،  موردنیاز دسترسی داشته باشیم.

images.duckduckgo.com

 iMathAs، را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بعدازاین که  اولین نسخه را ایجاد کردم. آن را به فرد دیگری از جامعه دانشجویان کالج در ایالتمان نشان دادم. او گفت که “فکر می‌کنی که پروژه قرار است چه گونه پیش رود؟ ” و به او گفتم که می‌خواهم این پروژه در کل ایالت قابل‌دسترسی باشد. سپس او رفت و با بودجه مالی برای انجام پروژه و ایجاد میزبانی اینترنتی برای قرار دادن آن در بستر وب، بازگشت. به همین خاطر اکثر دانشکده‌ها در سراسر ایالت شروع به استفاده از این برنامه کردند. در ابتدا فقط دانشکده‌های بزرگ و آموزشکده‌ها به استفاده از آن پرداختند. مانند کسانی که نمی‌خواستند هزینه‌های زیادی را مانند چیزی که فعلاً پرداخت می‌کردند، پرداخت کنند، اما بعداً این برنامه توسط عده‌ی بیشتری، حتی افراد حقیقی نیز مورداستفاده قرار گرفت.

بعدازآنکه تعداد زیادی دوره توسط کتب متنی انجام شد، بسیار مشتاق بودم این کتاب‌ها و ابزار را در خارج از واشنگتن نیز منتشر نمایم. بنابراین  یک دامنه با آدرس myopenmath.com راه‌اندازی کردم تا این گزینه در خارج از ایالت نیز قابل‌دسترسی باشد.  تعداد کمی کالج وجود داشت که تصمیم گرفتند؛ نمونه‌های خود را میزبانی کنند، اما اکثر مردم  استفاده از خدمات میزبانی‌شده را بسیار راحت‌تر یافتند. خوشبختانه ما توانستیم با یک شرکت تجاری همکاری کنیم که برای ما پشتیبانی فنی و نرم‌افزاری را انجام می‌دهد و همچنین هزینه‌ها را هم متقبل شد.در پاسخ به سوال شما،  به‌طورکلی آن را خوب ارزیابی می‌کنم،  تعدادی دانشکده هستند که در حال حاضر؛ از این برنامه بهره می‌برند. با این حال ما به بیش از ۳۰٬۰۰۰ دانشجو در هر ترم، خدمات می‌دهیم.

ابزار آموزشی متن باز مورد علاقه شما چیست؟

من واقعاً نمی‌دانم چه چیزهایی واقعاً به‌عنوان ابزار آموزشی باز (آزاد) هستند،  اما واقعاً به وب‌سایت UWN علاقه دارم. و همچنین کاری که NC Campus و Lumen برای توسعه Pressbook انجام داند.

ابزار متن باز مورد علاقه شما چیست (به جز ابزار خودتان)؟

از خیلی از آنان استفاده می‌کنم. jEdit ابزار اصلیم برای کد نویسی است. همچنین از Gimp و Inskcape برای ویرایش تصاویر و طراحی استفاده می‌کنم.  MathJax و jsxGraph هم کتابخانه‌های بسیار خوبی هستند، که در پروژه‌ی خودم از آنان استفاده می‌کنم.

در باره پیشرفت کارتان چه نظری دارید؟ و آیا به نظر شما، این پروژه می‌تواند به تعداد افراد بیشتری منفعت برساند؟

این خیلی باحال است،  علاقه‌مند هستم تا افراد بیشتری آن را استفاده کنند اما ما هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردیم که تعداد افرادی که از این برنامه استفاده می‌کنند، تا این حد پیشرفت کنند. این واقعاً جالب است؛ وقتی‌که می‌بینیم برخی افراد به ما پیغام‌هایی را ارسال می‌کنند، که با ما نشان دهند، استفاده از این برنامه را آغاز کرده‌اند. درهرصورت با استفاده از گسترش‌دهنده‌های OpenStax، این امید وجود دارد که برنامه ما به‌صورت گسترده‌تری موردپذیرش قرار گیرد.

 آیا تا به حال این موضوع را در نظر گرفته‌اید که از سیستم کنترل نسخه‌ای مانند gitHUB برای پروژه خود استفاده کنید؟

ما تصمیم گرفتیم که کتاب‌های خود را در Word بنویسیم. به این خاطر که  مخاطبان و اکثر جامعه‌ی دانشگاهی و آموزشکده‌ها بسیار بیشتر از TeX به Word علاقه داشتند. درحالی‌که ما می‌توانیم به‌راحتی از GitHUB استفاده کنیم، حتی برای قرار دادن فایل Word. ولی از آن استفاده نخواهیم کرد؛ شاید افراد نتوانند از GitHUB استفاده کنند؛ بنابراین ما آرشیوی را در وب‌سایتمان قرار داده‌ایم تا به‌راحتی به تمام نسخه‌ها دسترسی داشته باشند. درهرصورت اگر نسخه‌ای HTML از کتب متنی آماده شد آنان را در  GitHUB قرار خواهیم داد.

آیا پیشنهاد خاصی برای مربیان آموزشی دارید تا وارد جنبش آموزش باز (آزاد) شوند؟

برای آداپتورها، امکانات بسیاری بیشتری نسبت به آنچه در سابق بود، وجود دارد. و به‌راحتی می‌توان گام‌های زیادی را به جلو برداشت بدون آنکه وقت زیادی را در این زمینه هدر داده باشید. توصیه می‌کنم که به‌عنوان مهمان ابتدا وارد سایت MyOpenMath.com شده و ببینند  باکمی تلاش؛  چه چیزهایی به‌دست‌آمده است. همچنین برای دانشگاه‌ها در رشته‌های دیگر پیشنهاد می‌کنم تا از پروژه‌های کتب متنی باز، OpenStax و آموزش Lumen و.. دیدن نمایند تا ببینند چه چیزهایی در این سایت‌ها قرار دارد.

چرا آموزش آزاد مهم است؟

[aparat id=”DfVY4″]