بارگیری پرونده APK از گوگل پلی در گنو/لینوکس

برخی از مواقع پیش می‌آید بنا به دلایلی نیاز داشته باشید که پرونده ای‌پی‌کی «APK» یک نرم‌افزار کاربردی را از طریق گوگل پلی بارگیری کنید، با وجود این‌که پایگاه‌های مختلفی برای بارگیری پروندهٔ ای‌پی‌کی «APK»  نرم‌افزارهای کاربردی «Applications»  ایجاد شده‌اند، اما اعتماد به پایگاه‌های اینترنتی دریافت این چنین پرونده‌ها، معمولاً بدون مشکل نیستند و  ممکن است پرونده‌های آنان دارای آلودگی باشند. همچنین برخی افزونه‌ها نیز برای کروم و فایرفاکس وجود دارند که کارکرد آنان به صورتی است که باید از طریق گوگل پلی «Google Paly»  ابتدا به دنبال نرم‌افزار بگردید و سپس با رونویسی آدرس نرم‌افزار فوق در پایگاه گوگل پلی آن را دریافت کنید.

با این حال امروز قصد معرفی نرم‌افزاری را دارم که در گنو/لینوکس به راحتی نصب می شود. این نرم‌افزار  گوگل ای‌پی‌کی دانلودر «GooglePlayDownloader» نام دارد و از طریق این پایگاه قابل دریافت است. این نرم‌افزار که توسط پایتون «Python» نوشته شده است، به شما این اجازه را می‌دهد که نرم‌افزار مورد نظر خود را از گوگل پلی بارگیری کنید و در هر دستگاهی که خواستید نصب و استفاده کنید. کارکرد آن بسیار راحت است و فقط کافی است نام نرم‌افزار را در آن جست‌وجو کنید، هنگامی که در فهرست پرونده ای‌پی‌کی نرم‌افزار دلخواه  را مشاهده کردید به راحتی بدون استفاده از بازار خارجی، برایتان بارگیری می‌شود.

پیش‌نیاز برای نصب:

همان‌طور که گفته شد این نرم‌افزار از طریق پایتون نوشته شده است و برای اجرا به پایتون و SNI نیاز دارد تا بتواند ارتباط ایمن و امن SSL/TLS  را پشتیبانی کند. برای این موضوع باید پایتون نصب شده در سیستم شما پایتون ۲/۷/۹ به بالا باشد. این نسخه از پایتون در توزیع اوبونتو ۱۴٫۰۴ به بالا و دبیان ۷ و ردهت/سنت‌او‌اس ۷ به بالا نیز نصب است.

نصب در توزیع اوبونتو:

برای اینکه این ابزار را در اوبونتو نصب کنید، باید از پرونده DEB آن استفاده کنید. اگر از نسخه ۱۴٫۱۰ و ۱۴٫۰۴ استفاده می‌کنید دستورات زیر را برای نصب اجرا کنید.

$ wget http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/main/n/ndg-httpsclient/python-ndg-httpsclient_0.3.2-1ubuntu4_all.deb
$ wget http://codingteam.net/project/googleplaydownloader/download/file/googleplaydownloader_1.7-1_all.deb

سپس باید آن‌ها را توسط ابزار «gdebi» نصب کنید. این ابزار در این توزیع به صورت پیش‌فرض نصب نیست، بنابر این ابتدا آن را نصب و توسط آن، نرم‌افزار بارگیری پرونده APK را نیز نصب می کنیم.

$ sudo apt-get install gdebi-core
$ sudo gdebi python-ndg-httpsclient_0.3.2-1ubuntu4_all.deb
$ sudo gdebi googleplaydownloader_1.7-1_all.deb

برای نصب در اوبونتو ۱۵٫۰۴ و ۱۵٫۱۰ از دستورات دیگری استفاده می‌کنیم. برای نصب کافی است دستورات زیر را در خط فرمان وارد کنید.

$ wget http://codingteam.net/project/googleplaydownloader/download/file/googleplaydownloader_1.7-1_all.deb
$ sudo apt-get install gdebi-core
$ sudo gdebi googleplaydownloader_1.7-1_all.deb

نصب در توزیع دبیان گنو/لینوکس

همچنین اگر از توزیع دبیان گنو/لینوکس نسخه ۷ یا ۸ استفاده می‌کنید، می‌توانید از دستورات زیر استفاده کنید، تا این نرم‌افزار در توزیع شما نصب شود.

$ wget http://codingteam.net/project/googleplaydownloader/download/file/googleplaydownloader_1.7-1_all.deb
$ sudo apt-get install gdebi-core
$ sudo gdebi googleplaydownloader_1.7-1_all.deb

نصب در توزیع فدورا

در توزیع فدورا نیز ابتدا باید برخی وابستگی‌هایی را که به آن‌ها اشاره داشتیم را نصب کنید،  برای نصب این وابستگی‌ها در توزیع فدورا برای اینکه بتوانید  نرم‌افزار را به خوبی نصب کنید، باید دستورات زر را در خط فرمان اجرا کنید.

 $ sudo yum install python-pyasn1 wxPython python-ndg_httpsclient protobuf-python python-requests

سپس دستورات زیر را برای بارگیری و نصب نرم‌افزار مورد اشاره  اجرا کنید. این دستورات، پرونده آر‌پی‌ام «RPM» بسته‌ٔ نرم‌افزاری  مورد نظر  را دریافت می‌کند و سپس با استفاده از دستورات مورد نیاز، نصب می‌کند.

$ wget http://codingteam.net/project/googleplaydownloader/download/file/googleplaydownloader_1.7.orig.tar.gz
$ tar -xvf googleplaydownloader_1.7.orig.tar.gz
$ cd googleplaydownloader-1.7
$ chmod o+r -R .
$ sudo python setup.py install
$ sudo sh -c "echo 'python /usr/lib/python2.7/site-packages/googleplaydownloader-1.7-py2.7.egg/googleplaydownloader/googleplaydownloader.py' > /usr/bin/googleplaydownloader"

نصب در آرچ لینوکس

این نرم‌افزار در مخازن کاربران آرچ لینوکس «AUR» وجود دارد و با استفاده از دستور زیر، درصورت نصب بودن «Yaourt» قابل نسب خواهد بود. برای نصبش دستور سادهٔ زیر را در خط فرمان اجرا کنید، تا وابستگی‌ها و  خود نرم‌افزار به صورت خودکار نصب شوند.

yaourt -S googleplaydownloader

تنظیم نرم‌افزار

برای تنظیم نرم‌افزار باید از طریق دکمه تنظیمات «Configure» در کنار کادر جست‌وجو قرار دارد وارد بخش تنظیمات شوید. در این پنجره، باید نام‌کاربری، زبان محلی خود، گذرواژه و Android ID ابزار فعلی شما مشخص شود.  همچنین در نوشتن گذرواژه خود دقت کنید، زیرا هیچ پنهان‌سازی برای بعد و در هنگام نوشتن آن وجود ندارد. برای به دست آورد شاخص شناسایی اندروید خود باید کد زیر را در گوشی خود اجرا کنید و در صفحه‌ای که نمایش داده می‌شود، ID را یادداشت برداری کنید و در نرم‌افزار وارد کنید. یا اینکه از این نرم‌افزار استفاده کنید.

kde-dash1

نحوه کار با نرم‌افزار

بعد از آنکه نرم‌افزار نصب شد، با استفاده از دستور زیر در خط فرمان نرم‌افزار اجرا خواهد شد، با این حال می‌توانید نرم‌افزار را از طریق میزکار نیز اجرا کنید.

googleplaydownloader

بعد از اینکه نرم‌افزار اجرا شد و پنجرهٔ اصلی و ساده آن در برابر شما قرار گرفت،  می‌توانید در کادر جستجو نام نرم‌افزار کاربردی مورد نظر خود را که می‌خواهید بارگیری و دریافت  شود را وارد کنید. 20230360479_925f5da613_bبعد از آن اگر کلید اینتر «Enter» روی صفحه کلید را  فشار دهید، یا عبارتی را بنویسید، جست‌وجو آغاز می‌شود و  در فهرست پایین، نرم‌افزارهای مشابه با عبارت جست‌وجو شده توسط شما قرار می‌گیرند. با انتخاب هر یک از نرم‌افزارها و کلیک بر روی بارگیری پرونده‌های  ای‌پی‌کی «Download selected APK(s)» نرم‌افزار شروع  به بارگیری نرم افزار مورد نظر خواهد کرد. سپس با استفاده از پروندهٔ ای‌پی‌کی بارگیری شده می توانید، نرم‌افزار دلخواه خود را در هر وسیله‌ای نصب کنید، همچنین برای کاربران ایرانی نیز که نیاز به نرم‌افزاری دارند که تحریم است می توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند و نرم‌افزار خود را بارگیری و در وسایل خود نصب کنند. در ضمن امکان مشخص کردن دسته یا موضوعی خاص برای محدود کردن جست‌وجو  نیز در این نرم‌افزار وجود دارد.

منبع: xmodulo