اپل Swift را آزاد کرد!

زبان قبلی مورداستفاده برای برنامه‌نویسی در iOS و App های آن؛ Objective C بود. زبانی بر اساس زبان C که از شی‌ء گرایی نیز  پشتیبانی می‌کرد.  سال گذشته، اپل  Swift را معرفی نمود، زبان برنامه‌نویسی اختصاصی؛ که روی توسعه و برنامه‌نویسی ساده‌تر App ها برای iOS تمرکز داشت. اما حالا برنامه نویسان iOS، می‌توانند از Swift استفاده‌های بیشتری داشته باشند، به این خاطر که  همانند زبان محبوب Python،  زبان Swift نیز به‌زودی به صورت متن‌باز منتشر خواهد شد و سورس آن در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

متن باز شدن زبان برنامه نویسی Swift، به توسعه دهندگان اجازه خواهد داد که به هسته و چارچوب و جزئیات داخلی آن دسترسی داشته باشند. کرگ فدریگی می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم Swift زبان برنامه نویسی بزرگ بعدی است، زبانی که  نوشتن App موبایل و برنامه نویسی در ۲۰ سال آینده را بر عهده خواهد داشت.»

وی می‌افزاید: «ما فکر می‌کنیم که Swift باید همه جا باشد و توسط همه افراد [برنامه نویسان] مورد استفاده قرار بگیرد.

زبان مذکور به زودی یک به‌روزرسانی قابل‌توجه دریافت خواهد کرد و  Swift نسخه‌ی دوم منتشر می‌گردد. افزون بر این، Swift 2 از فن‌آوری‌های جدید جهت بهینه‌سازی کدهای نوشته شده؛ بهره‌مند است که زمان کامپایل کدها در آن به زمان کمتری کاهش خواهد یافت.