چرا طراحی جدید سیری در iOS9 تأییدی بر طراحی اوبونتو تاچ است؟

چه نکات مطرح شده در کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل را دنبال کرده باشید یا نه، مطمئناً اخباری که در چند روز اخیر در مورد این کنفرانس در سطح وب منتشرشده است را شنیده‌اید. یکی از ویژگی‌های مهمی که در iOS 9 به اجرا گذاشته شد. تغییراتی در سیری است که پیشنهادهایی را بر اساس موضوعی خاص به شما نمایش خواهد داد. به این شکل که در بخش موسیقی پیشنهادهای آنلاین و آفلاین از موسیقی‌ها در اختیار شما قرار خواهد گرفت. سیری، دستیار صوتی سیستم‌عامل iOS شرکت اپل است که در جدیدترین iOS یعنی نسخه‌ی ۹، از امکاناتی برخوردار گشته است که برای کاربران اوبونتو و کسانی که اخبار این سیستم‌عامل را دنبال می‌کردند بسیار آشنا بودند. این ویژگی‌ها دقیقاً مشابه نواحی در اوبونتو هستند که پیش‌تر در یونیتی و اوبونتو تاچ مورداستفاده قرار گرفتند. در این نواحی اطلاعات خاصی در هر ناحیه نمایش داده خواهد شد.

به‌عنوان‌مثال در اوبونتو تاچ ناحیه‌ای به نام “Nearby Scope” وجود دارد که پیشنهادهایی را مبنی بر این‌که تا چه مقدار به شما نزدیک هستند، ارائه خواهد کرد که این اطلاعات شامل اطلاعات مسافرتی و توریستی از اماکن دیدنی، رستوران‌ها، هتل‌ها و … است. ناحیه‌ی دیگر بانام “Today Scope” نیز جهت نمایش اطلاعات مفید برای روز جاری به‌کار خواهد رفت. مثلاً اطلاعاتی در مورد آب‌وهوا، رویدادهای اتفاقی و پیوندهای سریع به افرادی که در لیست علاقه‌مندی‌های شما قرار دارند.

r92El

صفحه‌ی پیشنهادها در سیری نیز همانند چنین ویژگی‌هایی را در اختیار کاربران قرار داده است. پیشنهادهایی مثل افراد موردعلاقه، پیشنهادها برحسب نزدیکی به مکان گوشی و … . بااین‌حال، بااین‌وجود که در ظاهر هر دو به هم شباهت‌های زیادی دارند اما در بتن خود باهم وجه تمایزهایی را دارا هستند. مثلاً در سیستم‌عامل اوبونتو همه‌ی آیکون‌ها و … در نمایی در صفحه‌ی اصلی قرار دارند و دیگر نواحی نیز به چنین شکلی طراحی گشته‌اند که همیشه بر روی صفحه اطلاعاتی را نمایش دهند بااین‌حال هوشمندی موجود بر روی سیری را نمی‌توان در آنان دید زیرا که پیشنهادهای سیری به‌روزتر و پویاتر هستند. مثلاً اگر سیری مطلع شود که هرروز ساعت ۴ بعدازظهر اینستاگرام خود را چک می‌کنید به شما یادآوری خواهد کرد و یا اگر سیری بفهمد شما در ساعت سه و چهل‌وپنج دقیقه بعدازظهر وقت ویزیت دکتر دارید، آن را نیز در حوالی همان زمان یادآوری خواهد کرد. اپل می‌گوید نگرانی از مورد حریم خصوصی نداشته باشید زیرا که اطلاعات به‌جایی ارسال نمی‌شود و یا اینکه ابزار ثالث حق بهره‌گیری از آنان را ندارند. بااین‌حال تصمیم در مورد صحت آن بر عهده خودتان است!!!

این موضوع در مورد این مطلب نیست که بگوییم کدام‌یک اولین هستند. زیرا که همواره اولین بودن مطلبی مغالطه آمیز بوده‌اند. مثلاً مایکروسافت اولین بار … یا اپل اولین بار ….. موضوع ایده استفاده از اطلاعات برحسب احوال مختلف و یا نزدیکی به محل‌های خاص مدت‌ها است که مطرح بوده است و قرار نیست مشخص کنیم کدام‌یک اولین هستند. اظهاراتی که درباره این مطرح می‌شود که اختراعی که اولین بار انجام‌شده است فقط نوآوری هستند؛ کاملاً بیراه هستند زیرا که همیشه این اولی‌ها نیستند که نوآور بوده‌اند و ممکن است تکامل چیزی؛ بعداً و توسط افرادی دیگر همراه با نوآوری صورت پذیرد. این‌یک روال عادی است که ایده‌ای مطرح شود سپس تکامل یابد و یا اینکه از نوع به شکلی دیگر بازطراحی شود. موضوع حق اختراع‌ها که من اولین بار این کار را کردم و دیگران حقی ندارد، موضعی است که چنین نوآوری‌هایی را از بین خواهد برد.

بر این اساس نیز قابلیت جدید در ویندوز ۱۰ که بااتصال گوشی به یک مانیتور می‌توان از یک سیستم‌عامل کامل استفاده کرد نیز زودتر توسط اوبونتو معرفی‌شده بود. و کپی اخیر iOS 9 از ایده‌ی دیگری از اوبونتو تاچ، نشان‌دهنده آن است که ایده‌ی پشت چنین قابلیت‌هایی، صحیح بوده و این‌گونه الهام گرفتن‌ها! تأکیدی هستند بر این امکانات.