کی‌دی‌ای پلاسما ۵٫۴ منتشر شد

نسخه جدیدی از پوسته و ابزار مرتبط با تنظیمات سیستمی میزکار محبوب کی‌دی‌ای که از چارچوب کاری نسخه ۵٫۱۳ بهره می‌برد؛ امروز یعنی در روز  ۲۵‌ام ماه اوت سال ۲۰۱۵ منتشر شد. در این نسخه که تغییرات متنوعی بر روی پوسته رومیزی پلاسما ۵ صورت گرفته است؛  مجموعه‌ای از امکانات جدید به همراه بهبود در عملکرد و ظاهر میزکار کی‌دی‌ای صورت گرفته است که باعث بهبود تجربه کاربری در هنگام استفاده از میزکار کی‌دی‌ای خواهند بود. گفتنی است تغییرات انجام شده بر روی پوسته پلاسما و ظاهر و قالب نسیم «Breeze» به همراه برخی تنظیمات سیستمی در میزکار کی‌دی‌ای به صورت جداگانه و همگی تحت نام پوسته پلاسما منتشر می‌شوند و در هر سه ماه شاهد انتشار نسخه‌ای جدید از این پوسته رومیزی خواهیم بود. پیش از این نسخه جدیدی از مجموعه نرم‌افزارهای کی‌دی‌ای ۱۵٫۰۸ منتشر شده بود.

در نسخه جدید برخی گزینه‌های جدید به این پوسته افزوده شده‌است که پیش از این در میزکار کی‌دی‌ای وجود نداشتند.  مانند بخش جدید در میزکار کی‌دی‌ای که مسئولیت تغییر بلندی صدا را در پوسته به شکل زیباتر و مبتنی بر کیو‌ام‌ال «QML» بر عهده خواهد داشت. تغییرات ریز و درشت دیگری مانند پشتیبانی از نمایشگرها با چگالی پیکسلی و تصویر بالا «HiDPI»، پشتیبانی از کامل شدن  خودکار دستورات نوشته شده در کی‌رانر «KRunner» و نقشک‌های جدید برای سبک و قالب نقشک نسیم «Breeze»؛ در این نسخه انجام شده است.

ابزاری جدید برای تغییر بلندی صدا

plasma-screen-audiovolume-shadowsقسمت جدید برای نمایش وضعیت و تغییر بلندی صدا در نظر گرفته شده است؛ در این حالت که در نسخه‌های پیشین از نرم‌افزار کی‌میکس «KMix» استفاده می‌شد، ابزار کی‌میکس در پس‌زمینه و به اجرا در آمده و مدیریت صدای خروجی و ورودی را برعهده داشت.

در این نسخه نرم‌افزار جدیدی به مجموعه ابزار پوسته پلاسما افزوده شده است که با استفاده از یک ابزار نوشته شده توسط کیو‌ام‌ال و تنظیماتی برای استفاده در تنظیمات سیستم به مدیریت صدای خروجی و ورودی خواهد پرداخت که ظاهر هماهنگتر با پوسته رومیزی پلاسما  در میزکار کی‌دی‌ای داشته و نمایی مدرن را نسبت به ابزار تغییر صدا در میزکار کی‌دی‌ای در نسخه چهارم فراهم می‌کند.

لیست جدیدی از نرم‌افزارهای کاربردی

plasma-screen-dashboard-2-shadowدر نسخه جدید پوسته رومیزی پلاسما در میزکار کی‌دی‌ای لانچر و لیستی جدید برای دسترسی به نرم‌افزارهای نصب شده در سیستم در نظر گرفته شده است که به صورت تمام صفحه در سیستم اجرا خواهد شد و لیستی از نقشک نرم‌افزارهای نصب شده در سیستم‌عامل را به همراه گزینه‌های دلخواه و مورد پسند شما نمایش خواهد داد. موارد دلخواه ممکن است شامل لیستی از افرادی که در دفترچه دوستان شما در ابزار ارتباطی کی‌دی‌ای نیز باشد. علاوه بر این چند گروه جدید با نام‌های نرم‌افزارها، پرونده‌ها و اسناد و افراد موجود در دفترچه که اخیراً به آنان دسترسی داشته‌اید در کنار دیگر گروه‌های معمول برای نرم‌افزارها قرار گرفته است که به شما اجازه دسترسی به اسناد و … را که اخیراً گشوده یا دسترسی داشته‌اید را خواهد داد.

اضافه شدن نقشک‌های جدید به قالب نسیم

image10430در نسخه پنجم از پوسته رومیزی میزکار کی‌دی‌ای که بعد از نسخه چهارم منتشر شد؛ به جای استفاده از نقشک‌های اکسیژن «Oxygen» که در آن نسخه استفاده می‌شد؛ نقشک‌های جدید متناسب با قالب جدید میزکار در نظر گرفته شد که با نام نسیم شناخته می‌شود. این نقشک‌ها، ظاهری تخت و ساده مانند نقشک‌های مورد استفاده در اندروید لالی‌پاپ، نسبت به نقشک‌های اکسیژن دارند و به جای استفاده از نمادهای رنگی برای نوار ابزار و منوها از نقشک‌ها و نمادهای تک رنگ و مدرن برخوردار شده است که ظاهر بهتری به نرم‌افزارها بخشیده است.

در نسخه جدید پوسته رومیزی پلاسما یعنی نسخه ۵٫۴ نیز ۱۴۰ نقشک جدید برای نرم‌افزارها محبوب در نظر گرفته شده است. نرم‌افزارهایی که حتی به عنوان نرم‌افزار کی‌دی‌ای به حساب نمی‌آیند؛ مانند نرم‌افزار بلندر، فایرفاکس و چندین نرم‌افزار محبوب دیگر که حتی ممکن است زیر شاخه میزکار گنوم به حساب آیند.

تغییرات در پوسته برای کی‌رانر «KRunner» و ابزارک مدیریت شبکه پلاسما ان‌ام «PlasmaNM»

plasma-screen-nm-graph-shadowدر میزکار یونیتی برای جست‌وجو در سیستم و اجرای برخی دستورات از دش «Dash» استفاده می‌شود که در واقع منوی جدیدی در یونیتی به حساب می‌آید. این کار در کی‌دی‌ای بر عهده کی‌رانر است. در واقع کی‌رانر «KRunner»،  ابزار جست‌وجو و اجرای برخی دستورات در میزکار کی‌دی‌ای به حساب می‌آید. در این نسخه نیز از تغییرات جدیدی برخوردار شده است. مانند تغییراتی در نحوه یادآوری دستورات و جست‌وجوها که در گذشته نوشته شده‌اند که باعث دسترسی راحت به دستورات و تاریخچه‌ای از موارد مورد نظر و دلخواه خواهد بود.

ابزار پلاسما ان‌ام نیز ابزاری است برای دسترسی و مدیریت شبکه‌های سیمی، وی‌پی‌ان و شبکه‌های بی‌سیم که در واقع به نوعی واسط گرافیکی نرم‌افزار مدیریت شبکه «NetworkManager» در میزکار کی‌دی‌ای محسوب می‌شود و دسترسی راحت به شکل گرافیکی با هماهنگی بیشتر با پوسته رومیزی پلاسما را فراهم کرده است. نسخه مشابه ابزار فوق در گنوم و دیگر میزکارها نیز برای مدیریت مدیر شبکه وجود دارد. در نسخه جدید این ابزار از نمایش گرافیکی سرعت دریافت و ارسال اطلاعات استفاده شده است که ظاهر زیبا و دلنشین به آن بخشیده است.

استفاده از کارساز نمایشگر ویلند «Wayland»

نسخه ۵٫۴ را می‌توان اولین تجربه جدی برای استفاده از میزکار کی‌دی‌ای برای اجرا در این کارساز نمایشگر به حساب آورد. اگر از راه انداز کارت گرافیکهای متن‌باز / آزاد استفاده می‌کند به راحتی می‌توانید؛ میزکار کی‌دی‌ای را در کارساز نمایشگر ویلند آزمایش کنید. در این صورت باید از راه‌اندازها به در حال هسته «KMS» استفاده کنید. اخیرا اقدام‌ جدیدی از سوی شرکت انویدیا برای پشتیبانی از راه‌انداز در حالت هسته انجام گرفته است که در صورت پشتیبانی کامل، می‌توانید از راه‌انداز انحصاری انویدیا نیز برای اجرای ویلند بهره گیرید.  این تغییرات از قسمت پلاسما موبایل گرفته شده است و ممکن است در برخی موارد در رایانه‌های رومیزی مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، امکانات و رفع ایرادت دیگری نیز در این نسخه انجام شده است که لیست کاملی از تغییرات و موارد افزوده شده در این نسخه از پوسته رومیزی میزکار کی‌دی‌ای را می‌توانید از این پیوند مشاهده کنید.