کی‌دی‌ای پلاسما ۵/۴، میزکاری زیبا و پیشرفته

نکات جالبی در رایانه‌های رومیزی در حال رخ دادن است. میزکارها در رایانه‌های رومیزی این روزها از واسط گرافیکی گوشی‌های هوشمند، نکاتی را از آنان اخذ کرده‌اند که در ظاهر آنان تاثیر فراوانی داشته است. از گنوم گرفته تا ویندوز می‌توان اثری از این تاثیرات را برشمرد. پوسته‌ٔ پلاسما در میزکار کی‌دی‌ای که من آن را پیشرفته‌ترین و زیباترین محیط رومیزی می‌دانم و در این مورد یک استثناء به حساب می‌آید. نسخه ۵/۴ پوسته‌ٔ پلاسما تغییرات متنوعی را برای این میزکار پیدید آورده است که موجب بهبود تجربهٔ کاربری کاربران شده است.

چه چیزی را در مورد پلاسما می‌پسندم؟

من یک کاربر پلاسما هستم که آن را بر روی آرچ‌ لینوکس اجرا می‌کنم. یکی از تنها دلایلی که برای علاقه به این میزکار و استفاده از آن دارم، این است که مدیر پرونده‌ٔ آن بسیار بهتر است، حتی بهتر از  مدیر پرونده ویندوز یا فایندر در  او‌اس‌ ده. همچنین از قابلیت جستجوی پیشرفتهٔ آن نیز بسیار راضی هستم که از بالو «Baloo» استفاده می‌کند. سابقاً از نرم‌افزار «Nepomuk» استفاده می‌شد که توسط اکثر کاربران غیر فعال می‌گشت. این ابزار بسیار سنگین، پر اشکال و بی‌فایده بود و اکثر کاربران کی‌دی‌ای در ابتدای نصب سیستم‌عامل آن را غیر فعال می‌کردند. با این حال بالو هیچ یک از مشکلات ذکر شده را دارا نیست و از کارایی و بازدهی بالایی برخوردار است.  تقریباً به راحتی می‌توان در تمامی اسناد و پرونده‌ها جست‌وجو کرد، حتی در میان محتوای آنان نیز می‌توان متنی را یافت. برای جست‌وجو در محتوای یک پرونده یا سند تنها باید آن پرونده پشتیبانی شود.

من همواره از چند نمایشگر استفاده می‌کنم و همواره می‌توانم با هر یک از نمایشگرها به عنوان یک نمایشگر مستقل برخورد کنم. در هر یک از آنان می‌توانم نواری بافزایم یا اینکه از ابزارک‌ها، تصویر پس‌زمینه یا حتی محیط‌های کاری مختلف در هر یک بهره‌مند شوم. همچنین می‌توانم نرم‌افزارها را در بین هر محیط کاری جابه جا کنم. این‌ها قابلیت‌هایی است که در میزکار ویندوز هم به خوبی پشتیبانی نمی‌شوند، حتی در جدیدترین سیستم‌عامل ویندوز یعنی ویندوز ۱۰.

چه چیزی را در مورد پلاسما دوست ندارم؟

چیزی در این دنیا کامل نیست و کی‌دی‌ای نیز از این قاعده مجزا نیست. من دوست دارم نرم‌افزار مدیریت رایانامه در میزکار کی‌دی‌ای که کا‌میل «KMail» نام دارد توجه بیشتری از توسعه‌دهندگان به خود جلب کند و استفاده از آن آسان‌تر شود. یکی از مشکلات بزرگ این نرم‌افزار ظاهر غیر کاربرپسند آن در برابر نرم‌افزارهایی چون «Outlook» مایکروسافت یا حتی «Apple Mail» در او‌اس‌ ده است. حتی نرم‌افزاری چون گیری «Geary» نیز از ظاهر زیباتر برخوردار است.  همچنین قابلیت تطابق در برخی از نرم افزارهای کی‌دی‌ای  وجود ندارد. یعنی بر خلاف گنوم که یک حساب کاربری برخط در بخش تنظیمات به راحتی آب خوردن تنظیم می‌شود و در همه‌جای سیستم استفاده می‌شود، در کی‌دی‌ای هنوز چنین سامانه‌ای برای مدیریت حساب کاربری برخط وجود ندارد.

چه مواردی به پلاسما ۵/۴ افزوده شده است؟

بزرگترین چیزی که به کی‌دی‌ای افزوده شد، فهرست برنامه‌های جدید و تمام‌صفحه آن است که در از ابزارک قدیمی هوم‌ران Homeruner» منشعب شده و پیشخوان برنامه نام دارد. بیش از این از ابزار هوم‌ران استفاده می‌کردم، با این حال پیشخوان فعلی مورد نیاز بود. بعد از اینکه مدتی از آن استفاده کردم، آنرا بسیار بهتر از فهرست نرم‌افزارهای گنوم و حتی دش یا داش در یونیتی یافتم. این ابزار بسیار تمیزتر، شسته و رفته‌تر و به دور از موارد بیهوده است. افزون بر اینکه بر همان کاری که می‌خواهد بکند تمرکز دارد، به جای اینکه به شما موارد بیهوده را توصیه کند (با تو بودم اوبونتو!)

پیشخوان نرم‌افزارها اساساً از این چند بخش تشکیل شده است.

  • کادری برای جست‌وجو که شما را دقیقاً و سریع به چیزی که می‌خواهید خواهد رساند. به عنوان نمونه وقتی که دنبال عبارت «من خسته هستم!» می‌گردم، پرونده‌ٔ رمانی که دارم می‌نویسم را برایم می‌آورد و چند پرونده یا متن دیگر که این عبارت به آنان مرتبط است.
  • بخش علاقه‌مندی‌ها، که به شما اجازه می‌دهد، نرم‌افزارهای مورد علاقه خود را برای دسترسی راحت و ساده در سمت چپ پیشخوان بچینید.
  • بخشی که برای نمایش نتایج یا فهرست برنامه‌ها در نظر گرفت شده و در وسط پیشخوان است.
  • بخشی که برای قرار گرفتن دسته‌بندی نرم‌افزارها قرار دارد و با کلیک بر روی هر یک از آنان، فهرستی مبتنی بر نرم‌افزارهای  متناسب با موضوع  را برای شما نمایش داده خواهد شد.

افزون بر اینکه قابلیت تطبیق پیشخوان با طول و عرض نمایشگر، بر اساس هر اندازه و نسبت تصویر، و استفاده از میانبرهایی مناسب باعث شده است این ابزار کاربردی‌تر از ابزار دیگر شود.

ویژگی‌های دیگر پلاسما چه هستند؟

گرافیک بهتر از قبل شده است، در حدود ۱۴ٰ۰۰ عدد از نقشک‌ها در این نسخه به نقشک‌های نسیم «Breeze» افزوده شده است، حتی برای نرم‌افزارهایی به غیر از نرم‌افزارهای کی‌دی‌ای مانند دراپ‌باکس و … نیز نقشک‌های زیبایی در نظر گرفته شده است. کی‌رانر «Krunner» نیز که برای اجرای دستورات و جستجو در سیستم است، در نسخهٔ جدید خود از قابلیت حفظ تاریخچه‌ای از دستورات یا عبارات جست‌وجو شده برخوردار است. یا این ویژگی جدیدی که در کی‌رانر افزوده شده است، عبارات نوشته شده توسط شما یا دستورات نوشته شده از طریق تاریخچه به صورت خودکار کامل می‌شوند.

واسط گرافیکی اتصال به شبکه نیز تغییراتی را داشته است، مثلا هنگامی که می‌خواهید بدانید الآن سرعت دریافت و ارسال در یک اتصال چه مقدار است، دیگر نیاز به نگاه کردن به اعداد ندارید و از طریق یک نمودار گرافیکی زیبا و زنده می‌توانید سرعت دریافت و ارسال را مشاهده کنید. در این نسخه از قابلیت اتصال وی‌-پی‌-ان SSH و SSTP پشتیبانی شده است.

در نسخهٔ جدید یک ابزار جدید برای مدیریت بلندی صدا ایجاد شده است که مستقیما با پالس‌آودیو در ارتباط است. یکی از نکاتی که در هر میزکار مهم است، توانایی تغییر بلندی صدای خروجی و ورودی و مدیریت نرم‌افزارهایی است که در حال پخش صدا هستند. در گذشته از «KMix» استفاده می‌شد که ظاهر این ابزار در پلاسما هماهنگ نبود. در نسخهٔ جدید ابزار «Plama PA» که از یک ابزارک نوشته شده با کیو‌ام‌ال «QML» هم برخوردار است  که با آن به راحتی می‌توان بلندی صدا را تنظیم کرد.

در نسخهٔ جدید نیز شاهد پشتیبانی بهتر از کرساز نمایشگر ویلند هستیم. کارساز نمایشگر ویلند «Wayland»‌ در کی‌دی‌ای هم اکنون پشتیبانی می‌شود. برای استفاده از آن باید از SDDM نسخه ۰٫۱۲ استفاده کنید یا به صورت دستی پلاسما را در ویلند اجرا کنید. درست است که تیم کی‌دی‌ای توانسته است، کی‌دی‌ای و پلاسما را به خوبی در ویلند اجرا کنند، امّا این موضوع به این معنی نیست که می‌توان به جای کارساز نمایشگر X.Org از ویلند استفاده کرد. ویلند هنوز به صورت کامل آماده نشده است و ممکن است برخی ایرادات در آن وجود داشته باشند. همچنین بری اجرای ویلند باید از یک کارت گرافیک که  راه‌انداز آن از قابلیت اجرای ماژول در سطح هسته برخوردار است استفاده کنید.

از دیگر تغییرات صورت گرفته در این نسخه می‌توان به افزوده شدن قابلیت پشتیبانی بهتر از نمایشگرهایی که از چگالی تصویر بالا «HiDPI»  همچون رتینا برخوردارند نام برد. افزون بر استفاده کمتر از حافظه سیستم، تنظیمات متنوع در ابزار نمایش ساعت در پلاسما نیز اشاره داشت.  هم‌اکنون پلاسما ۵/۴ را بر روی آرچ لینوکس اجرا می‌کنم و توانستم آن را به سرعت و دو روز بعد از معرفی نصب کنم. با این حال اگر از توزیع‌های دیگر استفاده می‌کنید ممکن است بتوانید از آن از طریق مخازنی خاص استفاده  کنید. همچنین اگر کاربر کوبونتو یا مشتقات آن هستید، برای این توزیع  می‌توانید از یک «PPA» استفاده کنید.

در تجربه‌ای که از استفاده از پلاسما در این مدت داشته‌ام، این نسخه بهترین و پایدارترین نسخه از پلاسما ۵، مخصوصاً در آرچ لینوکس است و اگر برای استفاده از نسخه ۵ پلاسما دست نگه‌داشتنه و منتظر هستید به پایداری کافی برسد، الآن وقت نصب کردن این میزکار است. زیرا که این توزیع در حال حاضر پایدارترین پلاسما ۵ به شمار می‌رود.

منبع: itworld