کوبونتو ۱۵٫۱۰ ممکن است در پایان راه باشد

در حالی که تنش‌های سابق بین گروه کوبونتو و کنونیکال منجر به کاهش اختیارت مدیر گروه یعنی جاناتان ریدل شد، ماجراها پشت این توزیع مبتنی بر اوبونتو که با طعم کی‌دی‌ای عرضه می‌شود هنوز پایان نیافته است و داستان ادامه دارد.

آینده کوبونتو زیر میکروسکوپ است و افراد زیادی علاقه‌مند به دانستن موضوعات مرتبط با آینده این توزیع نسبتا محبوب هستند. با این حال هنوز آینده درستی از نسخه بعدی یعنی ۱۵٫۱۰  به صورت واضح مشخص نیست و مشخص نیست به چه صورت از این توزیع پشتیبانی خواهد شد. به طور مشخص اساسا بیانیه این گروه در انتشار نسخه اکتبر از ویرایش ۱۵٫۱۰ کاملا نامفهوم بوده است و طرف‌داران را سردرگم کرده است.

پرسش اساسی در این رابطه این است که آیا توزیع کوبونتو قرار است به صورت یک توزیع با میزکار متفاوت و در زیرمجموعه اوبونتو باشد یا قرار است به یک توزیع جداگانه تبدیل شود؟ همچنین جاناتان ریدل نیز در گروه بلوسیستم که یکی از پشتیبانان کوبونتو و کی‌دی‌ای است، استخدام شده است مارتین گراسلین از توسعه‌دهندگان میزکار کی‌دی‌ای نیز از افرادی است که در این مجموعه همکاری می‌کند. با این حال بلوسیستم از توزیع دیگری با نام نت-رانر «Netrunner» نیز پشتیبانی و حمایت می‌کند که این شبه را ایجاد کرده است که آیا کوبونتو قرار است با این توزیع ادغام شود؟

گفتنی است توزیع فوق دارای دو نسخه مبتنی بر مان‌جارو و کوبونتو است که توزیع مبتنی بر مان‌جارو توزیعی با انتشار غلطان است. در هر صورت برای مشخص شدن موضوع، تا ماه‌های آینده و انتشار نسخه جدید باید صبر کرد.