لیبره‌آفیس برای اندروید

لیبره‌آفیس یکی از نرم‌افزارهای آزاد معروف نزد کاربران گنو/لینوکس است. این برنامه از نرم‌افزار آزاد اوپن‌آفیس انشعاب یافته که توسّط اوراکل خریداری شد و پس از آن به دلایلی نامعلوم به بنیاد آپاچی منتقل و پروانهٔ انتشار آن نیز به پروانهٔ آپاچی تغییر یافت. لیبره‌آفیس زمانی از اوپن‌آفیس منشعب شد که شرکت سان توسّط شرکت اوراکل خریداری شده بود. پس از این انشعاب، بنیادی به نام بنیاد مستندات ایجاد شد که از کارمندان و توسعه‌دهندگان سابق شرکت سان در بخش اوپن‌آفیس بودند.

بنیاد مستندات به تازگی لیبره‌آفیس جدید را برای اندروید نیز عرضه کرد. این برنامه به کاربران اندروید اجازه می‌دهد اسنادشان را خوانده و ویرایش کنند. پیش از این نیز نگارش‌هایی غیررسمی از اوپن‌آفیس یا حتا لیبره‌آفیس برای اندروید منتشرشده بود و در نگارش‌های نخستین برنامهٔ رسمی نیز، تنها امکان مشاهدهٔ اسناد وجود داشت.

نکته‌ای که بیش‌از همه این محصول را از رقبای خود متمایز می‌کند این است که لیبره‌افیس روی اندروید از همان موتور پردازشی استفاده می‌کند که روی نرم‌افزار اصلی وجود دارد و برای مثال می‌توان آن را نخستین مجموعه‌ای دانست که می‌تواند فرمول‌های ریاضی را در اسناد به درستی نشان دهد. با این حال، این نگارش هنوز یک مجموعهٔ نرم‌افزارهای اداری کامل روی تلفن‌های هوشمند نیست و از طرف این بنیاد به عنوان یک نرم‌افزار مشاهدهٔ اسناد با امکانات ابتدایی ویرایش، مانند تغییر واژگان، تغییر رنگ و نوع قلم و… معرّفی شده است.

مشاهدهٔ اسناد در این نگارش از لیبره‌آفیس اندروید احساس آزمایشی بودن را به کاربر منتقل می‌کند و به نظر می‌رسد که هنوز جای کار زیادی دارد.  مثلاً به‌طور کامل نمی‌تواند بین اسناد شما در حافظهٔ داخلی و خارجی تفاوتی قائل شود و یا با خدمات ابری هماهنگ شده و به اسناد داخل آن‌ها دسترسی داشته باشد؛ هم‌چنین قادر نیست مانند گوگل درایو پشتیبانی از اسناد را در فضای ابری مختص به خود یا ابزاری ثالث، نگه دارد.

یافتن پرونده‌ها در این نرم‌افزار نیاز به پیمایش در ساختار سامانه پروندهٔ کم‌تر شهودی اندروید دارد و ممکن است خیلی از افراد پس از برخورد با چنین تجربه‌ای، عطای این برنامه را به لقایش ببخشند. ولی کسانی که می‌مانند، یک مشاهده‌گر اسناد بسیار باکیفیت را می‌یابند، به همراه ویرایشگری که گرچه به اندازهٔ کافی پایدار است، ولی برای استفاده روی نمایشگر کوچک تلفن خیلی مناسب نیست.

افراد زیادی هستند که از ارائهٔ چنین ابزارهایی خوشحال شوند، از جمله کسانی که علاقه دارند از ابزارهای آزاد بیش‌تری در تلفن همراه خود استفاده کنند. دیگر افراد هم که نگاه جدّی‌تری به مقولهٔ مجموعه‌های اداری دارند، باید به این نرم‌افزار نگاه ویژه‌ای داشته باشند.