لینوکس بدون محدودیت؛ لینوکس‌وان، بزرگ‌رایانه جدید آی‌بی‌ام

خبر خوب برای کاربران و توزیع اوبونتو سرور «Ubuntu Server»  این بود که بزرگ‌رایانه یا «Mainframe»  جدید توسط شرکت آی‌بی‌ام «IBM» در هفته قبل با بهره گیری از این توزیع  و دو توزیع سوزه تجاری و ردهت تجاری عرضه شده است که با نام لینوکس‌وان ««LinuxONE» و شعار لینوکس بدون محدودیت  عرضه می‌شود. این بزرگ‌رایانه که توسط آی‌بی‌ام به یک امپراطور ملقب شده است؛ توانایی اجرای بیش از ۸۰۰۰ ماشین مجازی  و کانتینرها را در خود داراست. لینوکس‌وان را می‌توان ورق گردان خوبی برای نشان دادن فدرت گنو/لینوکس از طرف آی‌بی‌ام دانست.

کنونیکال و آی‌بی‌ام همکاری‌های خوبی را در ارائه این بزرگ‌رایانه با یکدیگر در ارائه لینوکس وان و دیگر سیستم‌های IBM z داشته‌اند؛  اوبونتو قرار است به شرکت‌های ناول و ردهت برای همکاری با آی‌بی‌ام بپیوندد. در کنار امپراطور نسخه کوچکتر نیز از این بزرگ‌رایانه با نام لینوکس‌وان Rockhopper عرضه خواهد شد که برای کسب و کارهای متوسط به پایین مناسب خواهد بود.

بزرگ‌رایانه چیست؟ بزرگ‌رایانه دسته‌ای از انواع رایانه‌های است که از قدرت و بازدهی بیشتری از یک رایانه کوچک رومیزی برخوردار است؛ این رایانه‌ها در امور تجاری و در کارسازها کاربرد داشته و توسط شرکت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. یکی از این شرکت‌ها شرکت آی‌بی‌ام است که بزرگ‌رایانه‌های مختلفی را در سطح دنیا تولید می‌کند. گفتنی است رایانه‌های فوق تفاوت زیادی با ابر رایانه یا «Super Computer» دارند.

بازدهی این بزرگ‌رایانه در چه میزانی است؟ پردازنده مورد استفاده در سیستم‌های IBM z و لینوکس وان یک تراشه «پردازنده» قدرتمند ساخت شرکت آی‌بی‌ام و با نام IBM z13 است که از قدرت و بازدهی بالایی برخوردار است. این پردازنده در ماه ژانویه عرضه شد و در آن زمان شرکت آی‌بی‌ام آن را پرسرعت‌ترین پردازنده جهان معرفی نمود که بخوبی قادر است به انتقالات در کسری از میلی ثانیه پاسخ دهد.

  این موضوع باعث می‌شود که این بزرگ‌رایانه، یک رایانه ایده‌آل برای استفاده جهت رایانش ابری باشد.  پشتیبانی از اجرای ۵۰ ماشین مجازی  در هر هسته پردازنده که یعنی در حدود ۸۰۰۰ ماشین مجازی در این رایانه باعث شده است که این سیستم‌عامل و پردازنده این بزرگ‌رایانه را به گزینه‌ای ارزان قیمت جهت استفاده در کاربردهای رایانش ابری مبدل سازند و استفاده از آن را با وجود قیمت مناسب به گزینه‌ای به صرفه تبدیل کنند.

[aparat id=”6WxRZ”]