بینگ و توصیه برای نصب نکردن فایرفاکس و کروم

وقتی در سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت و مرورگر جدید این شکرت یعنی مرورگر ادج «Edge» وارد موتور جستجوی بینگ «Bing» شوید؛ در هنگامی که قصد دارید دو مرورگر فایرفاکس و کروم را نصب کنید؛ با پیغامی مواجه می شوید که می‌گوید بهتر است مرورگر ادج را نصب کنید و شما را به لیستی از ویژگی‌های این مرورگر در پایگاه وب مایکروسافت هدایت می‌کند.

پیش از این نیز مدیر عامل بنیاد موزیلا در طی نامه‌ای سر گشاده اعتراض خود را نسبت به رویکرد مایکروسافت در نحوه تغییر مرورگر پیش‌فرض در سیستم‌عامل ویندوز ۱۰، در رسانه‌های منتشر ساخته بود که در این نامه به سخت شدن مراحل تغییر مرورگر پیش‌فرض برای کاربران اشاره شده است. گفتنی است در گذشته نیز مایکروسافت با ایجاد انحصار در سیستم‌عامل ویندوز، مرورگر اینترنتی نت‌اسکیپ را از میدان خارج کرده بود که بعداً با اجبار قانونی که برای این شرکت در اروپا پیش آمد؛ این شرکت مجبور شد ساز و کاری را برای پیشنهاد و نصب مرورگر برای کاربران در سیستم‌عامل خود بیفزاید که با نمایش لیستی از مرورگر‌ها امکان نصب آنان را برای کاربران فراهم می‌کند.

firefoxresults

در اقدام جدید مایکروسافت بعد از تغییرات انحصاری در ویندوز ۱۰ برای تغییر مرورگر و حمایت از مرورگر جدید این شرکت، این شرکت دست به کارهای جدیدی زده است که انتقاد کاربران را برانگیخته است. مانند اقدام جدید که کاربران را از بارگیری و جستجو به دنبال دو مرورگر کروم و فایرفاکس با نمایش پیغامی منصرف می‌کند. این اقدام برای این دو مرورگر معروف رخ داده و مثلا برای مرورگر اپرا چنین پیغامی مشاهده نشده است.

گفتنی است پیش از این نیز در برخی پایگاه‌های اینترنتی گوگل به کاربران مرورگرهای دیگر کروم توصیه می شده است؛ افزون بر اینکه دکمه شرکت مایکروسافت نیز همواره در سایت‌های ام‌اس‌ان «MSN» و سایت‌های مرتبط خود به نصب نسخه آخر اینترنت اکسپلورر «IE» توصیه می شده است. اما موضوعی که این خبر را جنجالی کرده است؛ نمایش توصیه در هنگام جستجوی عبارت خاص است که اگر این کار در این موتور جستجو در موارد دیگری نیز تعمیم یابد آنگاه این موضوع از یک توصیه ساده خارج شده و به معنی  تبلیغ و جهت دادن کاربران به سمت محصولات مایکروسافت در این جستجوگر اینترنتی خواهد بود.

منبع: winsupersite